Żona „uparła się” wracać z UK do Polski, a mąż chce pozostać na Wyspach

Konflikt w małżeństwie, a w tle powrót z emigracji na Wyspach do ojczyzny – taki właśnie temat został poruszony na popularnym forum zrzeszającym Polaków mieszkających w UK, ale planujących w jakiejś perspektywie portów do Polski.

Jak wygląda sytuacja? Otóż głos w tej sprawie zabrał mąż i przedstawił go na szerszym forum:

Jak przetłumaczyć małży, że powrót do Polski to strzał w kolano? Mieszkamy w UK od 12 lat. Mam dobrą zdalną pracę bez możliwości przenosin (i dobrze). Małża pracuje w służbie zdrowia, nie chce pisać szczegółów, by się nie ujawnić. Kwalifikacje uzyskała w UK, ma specjalizacje, pracuje za naprawdę dobrą kasę. Ona się uparła wrócić. Wszystkie jej psiapsiółki co wróciły, zachwalają życie w Polsce, siedzą w domu, mają po 3-4 dzieci, a stary na pokoju w UK, Niemczech albo na dwa etaty w Polsce.

Nasza córka ma autoimmunologiczną chorobę, tutaj ma doskonałą opiekę, łącznie z transportem do szpitala, jak potrzeba. W Polsce obydwoje sprawdzaliśmy i coś takiego nie istnieje, chyba że prywatne wizyty, leki i Luxmedy to tak, co będzie kosztować 1000-1500 zł miesięcznie.

Kilka miesięcy temu sama była w szpitalu w Polsce u matki, siedząc przy niej non stop i widziała, jakie są warunki pracy. Ona wierzy, że jak ma kwalifikacje z UK to wszyscy będą padać na kolana przed nią. Składała CV i co ? Zero odpowiedzi, a ona uparcie twierdzi, że na miejscu będzie inaczej. Piszę z ukrytego postu, bo są tutaj jej psiapsiółki. Jakieś argumenty drodzy Państwo?

Tak wygląda sytuacja. Jakie wypowiedzi pojawiły się na forum grupy na FB „Wielkie i małe powroty z PL do UK :)”? Oto najciekawsze głosy ze strony naszych rodaków:

Wracać czy nie wracać?

Z jednej strony mam argumenty za pozostaniem w UK. Jest ich zdecydowanie więcej, widać wyraźnie, po czyjej stronie stanęli Polacy. Chyba najmocniejszym z nich jest kwestia związana ze zdrowiem ich wspólnego dziecka. „Najbardziej powinien jej przemówić argument zdrowia dziecka” – podkreśla Ania i trudno się z nim nie zgodzić. Skoro opieka zdrowotna w UK przynajmniej w tym wypadku działa, to po co zmieniać kraj?

„Później płacz i zgrzytanie zębami, że w Polsce jest drogo a zarobki nijakie, a opieka medyczna na NFZ będzie dużo gorsza” – dodaje Konrad, zwracają uwagę na dwa kolejne aspekty. Możliwości kariery zawodowej w Polsce nadal są słabsze, niż w UK, a system ochrony zdrowia również nie ma zbyt dobrej opinii. Poruszono również tematy gorszego szkolnictwa oraz drogiego wynajmu mieszkania, choć i w UK tanio nie jest.

Tęsknota za ojczyzną kontra racjonalne argumenty

A z drugiej strony? W zasadzie brakowało sensownych argumentów, które stałyby po stronie powrotu do PL w tej konkretnej sytuacji. Niemniej, jeśli ktoś naprawdę czuje, że musi wrócić do ojczyzny, bez względu na wszystko, też trzeba to uszanować. Czasami żadne racjonalne argumenty nie są ważniejsze od dojmującego uczucia tęsknoty za swoim krajem.

„Jeśli argumenty z postu nie trafiają do niej, to niech wraca, bez was skoro tam jej będzie tak dobrze. Czasem brak slow na głupotę ludzi, trawa u sąsiada zawsze wydaje się bardziej zielona” – trafnie podsumowuje dyskusję Iwona.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kary dla nieuczciwych beneficiarzy – o ile DWP może obniżyć Universal Credit?

Department for Work and Pensions nowe stawki sankcji zasiłkowych dla osób ubiegających się o Universal Credit. O ile i w jakich konkretnie przypadkach wysokość benefitów może zostać odpowiednio obniżona przez DWP?

Brytyjski rynek nieruchomości: Czy to czas na zakup?

Jak poradzić sobie na dynamicznym rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii? Dowiedz się, jakie są aktualne trendy, wyzwania kupujących i korzyści ze współpracy z ekspertem

Polski znów najpopularniejszym językiem w brytyjskich szkołach

Szkoły w West Berkshire przyjrzały się ponownie uczniom, dla...

Czy musisz znać język niemiecki, aby dostać pracę w Niemczech?

Najnowszy raport Indeed ujawnił, jaki procent miejsc pracy w Niemczech nie wymaga od pracowników znajomości języka niemieckiego.

Ranking najszczęśliwszych miejsc do życia w Wielkiej Brytanii w 2024

Woodbridge zlokalizowane w hrabstwie Suffolk zostało po raz pierwszy w historii ogłoszone najszczęśliwszym miejscem do życia w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Imigranci pracujący w Holandii będą narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy, gdyż wprowadzenie nowych przepisów będzie opóźnione.

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.