piątek, 20 września, 2024

Niedobory papryki w UK – jedna z sieci handlowych wprowadziła limity sprzedaży

Brytyjskie markety po raz kolejny nie są w stanie zapewnić wszystkim konsumentom odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Tym razem na półkach na Wyspach brakuje przede wszystkim papryki. Jedna z sieci handlowych wprowadziła racjonowanie tych warzyw i ograniczyła limit dwóch sztuk na osobę.

Tą siecią jest Morrisons, a rzeczone ograniczenia zostały wprowadzone już w dniu wczorajszym, 23 kwietnia 2023 roku. Sytuacja nie przedstawia się najlepiej także w  Waitrose. W sklepach tej sieci zapasy papryki są na wyczerpaniu, a półki w wielu jej sklepach pozostają puste. Inne supermarkety zdecydowały się przyjąć nieco inne rozwiązanie, polegające na wykładaniu mniejszej ilości towarów. Przez to papryka szybciej „schodzi”, ale może być dostępna przez dłuższy okres czasu, choć w nieco mniejszej ilości w danym momencie. Przypomnijmy również, iż Tesco i Aldi były jednymi z supermarketów, które ograniczyły sprzedaż papryki na początku tego roku, ale teraz wygląda, że nie mają tego problemu.

Morrisons rozpoczyna racjonowanie papryki

Skąd wzięły się niedobory tego warzywa? Otóż powodem jest zła pogoda w Hiszpanii. Na początku tego roku, który mieliśmy do czynienia z pierwszą falą niedoborów warzyw i owoców w UK, eksperci ostrzegali, że braki niektórych produktów mogą przeciągnąć się aż do maja. I jak widać, właśnie do tego doszło.

Braki na półkach mogliby uzupełnić rolnicy w UK, ale od kilku miesięcy utrzymują się na stanowisku, iż uprawianie warzyw i owoców w UK po prostu się nie opłaca.  „Ciężko pracujemy z naszymi dostawcami, aby przywrócić nasz pełny asortyment na nasze półki i spodziewamy się, że poziom zapasów ustabilizuje się w nadchodzących tygodniach, gdy rozpocznie się sezon w Wielkiej Brytanii” – to z kolei komentarz rzecznika British Retail Consortium (BRC) w tej sprawie, jak przytaczamy za „Sky News".

Inne sieci w UK również mają problemy z dostępnością tego warzywa

Morrisons zapowiedziało wstępnie, iż spodziewa się zniesienia ograniczeń w zakresie zakupu papryki w przyszłym tygodniu, gdy podaż się poprawi. Dodajmy, iż brytyjskie supermarkety zaopatrują się w paprykę wyłącznie z Hiszpanii w miesiącach zimowych.

Przypomnijmy, w lutym 2023 mieliśmy do czynienia z niedoborami wielu rodzajów warzyw i owoców.  Jako pierwsze Asda i Morrisons nakładają ograniczenia na zakupy niektórych owoców i warzyw w swoich sklepach. Asda poinformowała, że ogranicza sprzedaż produktów takich jak pomidory, papryka, ogórki, brokuły, kalafiory i sałata do trzech sztuk przypadających na jednego klienta. Z kolei Morrisons wprowadził limit zakupu do dwóch sztuk, w przypadku produktów takich jak choćby ogórki. Początkowo inne sieci nie zdecydowały się na wprowadzenie takich ograniczeń, ale niedługo potem postąpiły podobnie. Tesco i Aldi nałożyły restrykcje na zakup pomidorów, papryk i ogórków. Na podobny krok zdecydowały się również władze sieci Morrisons. 

Niedobory na półkach wróciły na Wyspę

Skąd wzięły się wówczas niedobory świeżych warzyw i owoców, które dotykają nie tylko kraje Wielkiej Brytanii, ale również Irlandię? Otóż są one w dużej mierze wynikiem ekstremalnych warunków pogodowych w Hiszpanii i Afryce Północnej, gdzie powodzie, śnieg i grad wpłynęły na obfitość zbiorów.

Wtedy na „Guardianie” opisano niezwykle trudną sytuację w Maroku. W 2023 plantatorzy najpierw zmagali się z zimnem, bardzo niskimi temperaturami panującymi nocami, potem z ulewami, aby tego dzieła zniszczenia dopełniły powodzie. Taka aura miała wpływ na to, że znaczna część pomidorów nie zdążyła dojrzeć. Dodajmy, iż o tej porze roku znaczna część tego, co konsumuje Wielka Brytania, zwykle pochodzi z tych właśnie regionów.

Co jest ich powodem?

Według BRC w miesiącach zimowych Wielka Brytania importuje około 95% pomidorów i 90% sałat, większość z Hiszpanii i Afryki Północnej. Czy te braki dałoby się uzupełnić plonami wyhodowanymi w Europie? Nie do końca, ponieważ rolnicy w Wielkiej Brytanii i Holandii ograniczyli wykorzystanie szklarni do uprawy roślin ozimych ze względu na wyższe ceny energii elektrycznej. Zresztą i na starym kontynencie pogoda nie rozpieszczała rolników. Fale upałów w czerwcu 2022 r. doprowadziły do czwartego najcieplejszego lata w Wielkiej Brytanii w historii, a temperatury po raz pierwszy przekroczyły 40 stopni Celsjusza. Potem nastąpiły ostre, długotrwałe mrozy w grudniu.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Znalazłeś pieniądze na ulicy? Lepiej ich nie podnoś – możesz mieć kłopoty z prawem

HMRC potwierdziło wypłatę 301 funtów milionowi mieszkańców Wysp. Kto dostanie pieniądze?

Ryanair ostrzega podróżnych, którzy mają zaplanowane loty w tym tygodniu

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie