piątek, 20 września, 2024

Dwie matki kradły kosmetyki z Boots z powodu kryzysu kosztów życia. Wyniosły ze sklepu produkty o łącznej wartości 2250 funtów

Fot. Getty Images

Do niecodziennego procesu doszło w angielskim miasteczku Sefton w Merseyside. Oskarżone o kradzież kosmetyków dwie samotne matki błagały sędziego, by oszczędził im więzienia, ponieważ do przestępstwa miała popchnąć je bieda.

Do kradzieży doszło dwukrotnie w oddziale Boots w Southport. Pierwszego rabunku kobiety dokonały jeszcze w styczniu tego roku, a drugiego dwa miesiące później. Łącznie wyniosły z Boots towary o wartości 2250 funtów – za pierwszym razem była to kradzież o wartości około 1800 funtów, a za drugim o wartości 450 funtów.

Kryzys kosztów życia zmusił samotne matki do przestępstwa?

Oskarżone o kradzież zostały samotne dwie matki w wieku 41 i 34 lat – obie z Liverpoolu. Przed sądem kobiety przyznały się do kradzieży, jednak przekonywały sędziego, że ich zachowanie zostało spowodowane rosnącymi cenami, a kryzys kosztów życia zasadniczo nie pozostawił im wyboru, pchając w objęcia przestępstwa.

Po co jednak w tak krótkim czasie kobiety wyniosły aż tyle towarów z Boots, że ich wartość przekroczyła 2 tys. funtów? Jak informuje portal Metro, po dokonaniu kradzieży złodziejki planowały sprzedawać na czarnym rynku wyniesione ze sklepu kosmetyki oraz chemiczne środki piorące i czyszczące. W sądzie wyjaśniały, że jako samotne matki mogą liczyć jedynie na niewielką pomoc ze strony ojców swoich dzieci, a każda z kobiet ma na utrzymaniu dwójkę dzieci.

W sądzie obrońcy kobiet przekonywali, że kobietom należy się współczucie z powodu ciężkiej sytuacji życiowej i finansowej, a ich przestępstwa to jedynie przejaw walki o przetrwanie swoje i dzieci. W wątpliwość została też podana łączna wartość skradzionych z Boots towarów.

W trakcie procesu okazało się jednak, że obie kobiety już wcześniej były skazane za kradzież. Ostatecznie dwie samotne matki z Liverpoolu otrzymały karę w postaci prac społecznych oraz grzywny. 41-latka musi odbyć 80 godzin nieodpłatnych prac społecznych oraz zapłacić łącznie 180 funtów kosztów i rekompensaty. Z kolei 34-latka musi zapłacić 80 funtów grzywny i 95 funtów rekompensaty.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?