Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

artykuł sponsorowany

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot. Jednym z najbardziej frustrujących doświadczeń może być odwołanie lub opóźnienie lotu.

W takich momentach znajomość swoich praw jako pasażera jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy lecisz prywatnie, czy służbowo, czy korzystasz z Wizz air, Ryanair czy PLL LOT lub Qatar Airways, wiedza o tym, co możesz zrobić w przypadku problemów, może zaoszczędzić wiele stresu i pozwolić na szybsze uzyskanie należnej rekompensaty. W tym artykule przybliżymy, jakie kroki należy podjąć, gdy lot zostanie odwołany lub opóźniony oraz co przysługuje pasażerom w takich sytuacjach. Warto znać swoje prawa jako pasażera, aby móc skutecznie reagować.

Przyczyny odwołanych i opóźnionych lotów

Opóźnienia i odwołania lotów wynikają z różnych przyczyn. Często są to niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak silne wiatry, burze, mgła, opady śniegu czy oblodzenie pasów startowych.

Zdarzają się też problemy techniczne. Jeśli przed lotem zostaną wykryte jakiekolwiek usterki, które mogą zagrażać bezpieczeństwu, lot może być opóźniony lub odwołany.
Opóźnienia mogą być też związane z przeciążeniem ruchu lotniczego, co prowadzi do konieczności oczekiwania na zgodę na start lub lądowanie.

Do zakłóceń lotów przyczyniają się strajki personelu lotniskowego, kontrolerów ruchu lotniczego czy załogi samolotu. Problemy logistyczne, takie jak brak dostępności załogi, trudności w zarządzaniu siatką połączeń czy opóźnienia wcześniejszych lotów, też znacząco wpływają na harmonogram lotów.

Prawa pasażera zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004

W Unii Europejskiej pasażerowie lotniczy są chronieni przez Rozporządzenie (WE) nr 261/2004. Przepisy te obowiązują, jeśli:

  • lot odbywa się w obrębie UE, niezależnie od linii lotniczej,
  • samolot wylatuje z lotniska w UE lub ląduje na lotnisku w UE, obsługiwanym przez linię lotniczą z UE.

Prawo do informacji

Gdy lot zostaje odwołany lub opóźniony, linia lotnicza jest zobowiązana do poinformowania pasażerów na temat przysługujących opcji oraz uzasadnienia odwołania lub opóźnienia.

Prawo do opieki

Jeśli lot jest opóźniony o co najmniej 2 godziny (dla krótkich tras), 3 godziny (dla średnich tras) lub 4 godziny (dla długich tras), linia lotnicza musi zapewnić pasażerom:

  • posiłki i napoje w stosunku do czasu oczekiwania,
  • dostęp do środków komunikacji (np. możliwość wykonania telefonu)
  • zakwaterowanie oraz transport do i z miejsca zakwaterowania, jeśli konieczne jest oczekiwanie przez jedną lub więcej nocy.

Prawo do zwrotu kosztów biletu lub zmiany planu podróży

W przypadku odwołania lotu pasażer ma prawo do wyboru między:

  • zwrotem kosztów biletu w pełnej wysokości za niewykorzystaną część podróży,
  • zmianą planu podróży na inny lot, który odbędzie się w najwcześniejszym możliwym terminie,
  • przebukowaniem na lot w późniejszym, dogodnym dla Ciebie terminie, pod warunkiem dostępności miejsc.

Ile wynosi odszkodowanie za lot?

Wysokość odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot zależy od długości trasy lotu:

  • przy lotach do 1500 km odszkodowanie wynosi 250 euro,
  • dla lotów o długości od 1500 km do 3500 km odszkodowanie wynosi 400 euro,
  • zaś za loty powyżej 3500 km odszkodowanie wynosi 600 euro.

Ważne, aby wiedzieć, że odszkodowanie przysługuje, jeśli opóźnienie wynosi co najmniej 3 godziny lub lot został odwołany, chyba że odwołanie nastąpiło z powodu nadzwyczajnych okoliczności lub zostałeś poinformowany o odwołaniu przynajmniej 14 dni przed planowanym wylotem. Odszkodowanie nie przysługuje, jeśli odwołanie lub opóźnienie było spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami, które są poza kontrolą linii lotniczej, takimi jak złe warunki pogodowe, strajki lub zagrożenia bezpieczeństwa.

Twój lot został odwołany lub opóźniony? Nie zwlekaj! Kliknij TUTAJ i wypełnij formularz – możesz uzyskać nawet 2500 zł!

Jak ubiegać się o odszkodowanie i zwrot kosztów dodatkowych?

Aby ubiegać się o odszkodowanie i zwrot kosztów dodatkowych za opóźniony lub odwołany lot, należy zapoznać się z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004.

Zbierz niezbędne dokumenty:

  • kartę pokładową lub potwierdzenie rezerwacji,
  • dokumenty związane z opóźnieniem lub odwołaniem lotu, np. informację SMS od linii lotniczej,
  • paragony lub rachunki za dodatkowe koszty, np. paragony za jedzenie, zakwaterowanie lub transport.

Skontaktuj się z linią lotniczą

Pierwszym krokiem jest kontakt z linią lotniczą, która obsługiwała lot. Warto to zrobić na piśmie, najlepiej drogą mailową, opisując sytuację, podając numer lotu, datę, oraz informację o zaistniałych problemach. Linie lotnicze mają obowiązek odpowiedzieć na wniosek w ciągu 30 dni.

Skorzystaj z pomocy firm specjalizujących się w prawie lotniczym

Jeśli linia lotnicza odmawia wypłaty odszkodowania lub ignoruje wniosek, należy skorzystać z usług firm pośredniczących w uzyskiwaniu odszkodowań, które często działają na zasadzie prowizji od uzyskanego i wypłaconego odszkodowania.

Czy warto ubiegać się o odszkodowanie za lot z pomocą firmy AirCashBack?

Jeśli cenisz sobie wygodę i chcesz zwiększyć szanse na uzyskanie odszkodowania, od razu wypełnij wniosek o odszkodowanie do AirCashBack.

Eksperci z firmy AirCashBack już od 13 lat pomagają w dochodzeniu roszczeń od linii lotniczych. Warto pamiętać, że AirCashBack działa na zasadzie prowizji od wygranego odszkodowania. Oznacza to, że jeśli nie uda się uzyskać odszkodowania, nie ponosisz żadnych kosztów. Jeśli sprawa zakończy się sukcesem, firma pobiera procent od uzyskanej kwoty.

Cały proces ubiegania się o odszkodowanie, od złożenia wniosku po ewentualne postępowanie sądowe, zostaje przeprowadzony przez firmę. Dla wielu osób jest to duża wygoda, szczególnie jeśli nie są zaznajomione z przepisami prawa lotniczego. Profesjonaliści z firmy znają strategie, jak skutecznie dochodzić roszczeń, co może zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie odszkodowania.

Terminy na złożenie roszczenia

Terminy na złożenie wniosku o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot różnią się w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju oraz polityki linii lotniczej. W UE pasażerowie mają zazwyczaj 2 lata od daty lotu na złożenie roszczenia. W Polsce termin na złożenie roszczenia wynosi 1 rok od daty opóźnionego lub odwołanego lotu. Dotyczy to linii lotniczych zarejestrowanych w Polsce.

Dla linii lotniczych zarejestrowanych w innych krajach UE, termin ten może wynosić do 3 lat.

W Wielkiej Brytanii pasażerowie mają aż 6 lat na złożenie wniosku o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot. To jeden z najdłuższych terminów w porównaniu do innych krajów, co daje pasażerom więcej czasu na dochodzenie swoich praw.

Wystąpienie o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot może być procesem czasochłonnym, ale odpowiednia dokumentacja i znajomość praw znacząco zwiększa szanse na sukces. Pamiętaj, że masz prawo do odszkodowania, gdy Twoje plany podróżne zostaną zakłócone, a przepisy UE są stworzone po to, aby chronić pasażerów w takich sytuacjach.

Twój lot został odwołany lub opóźniony? Nie zwlekaj! Kliknij TUTAJ i wypełnij formularz – możesz uzyskać nawet 2500 zł!

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Funt w okolicy 5,20 zł. Jakie prognozy do końca 2024?

Kurs funta brytyjskiego od kilku miesięcy pozostaje na stabilnym poziomie z lekkim regularnym wzrostem i obecnie wynosi około 5,20 zł.

W listopadzie 2024 inflacja w Holandii nadal rośnie

W listopadzie 2024 roku wskaźnik inflacji w Holandii wyniósł równe 4 proc. w ujęciu rocznym, jak wynika z szybkiego szacunku przeprowadzonego przez analityków z Centraal Bureau voor de Statistiek.

Ranking najszczęśliwszych miejsc do życia w Wielkiej Brytanii w 2024

Woodbridge zlokalizowane w hrabstwie Suffolk zostało po raz pierwszy w historii ogłoszone najszczęśliwszym miejscem do życia w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski premier dostał pierwsze zaproszenie od liderów UE od czasu Brexitu

Po raz pierwszy od czasu Brexitu brytyjski premier otrzymał zaproszenie do spotkania z przywódcami UE i omówienia ważnych problemów.

Podrożeją tatuaże przez nowe przepisy bezpieczeństwa

Podrożeją tatuaże ze względu na nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Artyści tatuażu będą musieli podnieść ceny swoich usług.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...

Chorobowe i urlop wypoczynkowy w Holandii

Pracując w Holandii podlegasz takim samym prawom jak Holendrzy. Jednak zasady przyznawania urlopu czy zwolnień lekarskich różnią się od tych w Polsce. Sprawdź szczegóły.

Po powrocie z emigracji Polacy czują się jak obcy ludzie. Nawet w swoich rodzinnych stronach

Jak Polacy radzą sobie po reemigracji? Jakie mają przemyślenia na temat życia w Polsce? Zdania są tu podzielone

Pieski i specjalne nagrody. Szkoły desperacko walczą z absencją uczniów

Ponieważ dzieci w Anglii i Walii coraz rzadziej chodzą do szkoły, dyrektorzy sięgają po nowe metody, aby je do nauki zachęcić. Jakie?