piątek, 20 września, 2024

Ceny żywności po Brexicie idą w górę – na jak długo?

Według prezydenta National Farmers Union ceny żywności w UK wzrosną i będzie to krótkotrwały efekt Brexitu. W dłuższej perspektywie kraj zależny od importu, aby uniknąć permanentnych podwyżek będzie musiał wypracować jakieś rozwiązanie. Bo inaczej ceny nie spadną do przedbrexitowego poziomu…

W dodatku mówiąc 23 czerwca „nie” Wspólnocie Brytyjczycy lekką ręką odrzucili 3 miliardy funtów pomocy rocznie, która zasilała wyspiarskie rolnictwo. Trudno więc, aby Meurig Raymond z National Farmers Union z optymizmem patrzył w przyszłość. „Niestety, jesteśmy w stanie wyprodukować jedynie 60% żywności, która jest nam potrzebna” – komentował.

„Nasza samowystarczalność dramatycznie spada, więc jesteśmy zależni od sprowadzania żywności spoza naszych granic. A wraz z słabnącym funtem zapłacimy za nie jeszcze więcej, niż do tej pory. Jesteśmy w bardzo niewesołej sytuacji, bo w razie jakiejś klęski żywiołowej czy spadku funta jesteśmy w…”

UK po Brexicie – Brytyczycy stają w obronie Polaków

Co więcej szef NFU martwi się o brytyjski eksport – wyspiarscy farmerzy w UE sprzedają bardzo dużo i są mocno zależni od tamtejszych rynków. Jakiekolwiek cła nałożone w tej materii najmocniej uderzą w hodowców jagnięciny i baraniny.

Kolejnym problemem będzie wielka, finansowa dziura pozostawiona przez brak unijnych dofinansowań. Konserwatywny rząd obiecał rolnikom wyrównanie tych strat, ale skąd zaciskający pasa George Osborne weźmie do trzech miliardów funtów rocznie? „Przeciętne wynagrodzenie farmera w 2014 sięgnęło 20 tysięcy funtów, z czego 55% pochodziło z unijnej kasy” – Meurig uświadamia jak wielką rolę w tym sektorze pełniła Wspólnota. Spodziewamy się, że branża rolnicza będzie mocno broniła swoich interesów…

Ambasador RP w Londynie wydał oświadczenie w sprawie rasistowskich ataków na Polaków

Kontynuując tę wyliczankę – dzięki obecności w Unii rolnicy otrzymywali dopłaty do używaniu nawozów i środków ochrony roślin, które nie szkodzą środowisku naturalnemu. Teraz, gdy tych pieniędzy zabraknie może okazać się, że aby ograniczyć koszta będą oszczędzać na nich oszczędzać, co z pewnością odbije się na jakości ich wyrobów i naszym zdrowiu. Nie wspominając już o środowisku…

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Śmierć polskiego śmieciarza – wypadek spowodowany alkoholem czy zaniedbanie?

Polski śmieciarz, który zginął we wrześniu ubiegłego roku, zmiażdżony przez śmieciarkę, miał znajdować się wpływem alkoholu, jak wynika ustaleń firmy Remondis, dla której pracował nasz rodak. Rodzina 62-letniego imigranta ma jednak odmienne zdanie w tej kwestii.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Weekend w UK upłynie pod znakiem załamania pogody

W weekend pogoda w UK znacząco się zmieni. Mieszkańcy Anglii i Walii muszą się spodziewać burz i silnych opadów deszczu

PILNE: Atak nożownika, który miał krzyczeć „Allahu Akbar” – jedna osoba nie żyje

Uzbrojony w długie noże napastnik rzucił się na przypadkowych przechodniów w okolicy zabytkowego mostu Erazma. Jak utrzymują świadkowie tych wydarzeń, napastnik miał krzyczeć "Allahu Akbar".

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?