piątek, 20 września, 2024

Członek Izby Lordów obawia się, że AI może zastąpić parlamentarzystów

Brytyjska Izba Lordów mogłaby zostać „zastąpiona przez boty AI o wyższej wydajności”, jak sądzi jeden z członków wyższej izby brytyjskiego parlamentu. Niemniej, Lord Londesborough zwraca uwagę zarówno na zagrożenia, jak i możliwości płynące z rozwoju technologii związanych ze sztuczną inteligencją.

Izba Lordów mogłaby zostać zastąpiona przez boty z „głębszą wiedzą, wyższą produktywnością i niższymi kosztami eksploatacji”, jak uznał… jeden z jej członków. Podczas dyskusji na temat sztucznej inteligencji Lord Londesborough przyznał, iż sztuczna inteligencja może wkrótce stać się wystarczająco zaawansowana, aby wygłaszać przemówienia jego głosem „bez wahania, powtórzeń i odchyleń” po przeanalizowaniu i przetworzeniu jego wcześniejszych wypowiedzi. Zwrócił uwagę na kwestie w związku z takimi zmianami i z takim rozwojem technologii. Czy możliwość pojawiania się sztucznej inteligencji tego typu jest „ekscytująca”, czy raczej „niepokojąca”? Co więcej, wyraził także obawy dotyczące wpływu, jaki sztuczna inteligencja może mieć na miliony pracowników w Wielkiej Brytanii.

AI bez problemu może zastąpić Izbę Lordów

Nie należący do żadnego stronnictwa politycznego par przemawiając do innych członków Izby Gmin, powiedział, iż „przez krótką chwilę kusiło mnie, aby zlecić moje przemówienie chatbotowi i zobaczyć, czy ktoś to zauważy”.

— Przetestowałem dwa duże modele językowe. W ciągu kilku sekund oba wygłosiły przemówienia składające się z 500 słów, które były wiarygodne, choć nieco ogólnikowe. Wkrótce AGI, sztuczna inteligencja ogólna, będzie w stanie pisać moje przemówienia w moim osobistym stylu i wygłaszać je moim głosem, analizując i przetwarzając moje poprzednie przemówienia. Bez wahań, powtórzeń, odchyleń — dodaje Lord Londesborough.

Jakie zagrożenia niesie rozwój sztucznej inteligencji?

— Czy to ekscytująca, czy niepokojąca perspektywa, że Wasze Wysokości mogą pewnego dnia zostać zastąpieni botami z głębszą wiedzą, wyższą produktywnością i niższymi kosztami eksploatacji? — pyta członek Izby Lordów.

Lord Londesborough w obliczu chichotu w Izbie Lordów zwracał uwagę, że dalszy rozwój AI może zagrażać nawet pięciu milionom pracowników w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych 10 lat. Par zwracał uwagę, że rozwój technologii jest potrzeby z perspektywy gospodarki. Sztuczna inteligencja może pomóc rozwiązać problem niskiej produktywności oraz wspierać wzrost PKB.

W Izbie Lordów w związku z tym tematem podjęto dyskusję i podnoszone były najróżniejsze argumenty związane z dalszym rozwojem AI.


Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?