piątek, 20 września, 2024

Sieć sklepów Wilko na krawędzi bankructwa

Brytyjska sieć sklepów Wilko jest zagrożona upadkiem, w związku z czym około 12 tysięcy osób może stracić pracę. Władze firmy poinformowały o zamiarze złożenia wniosku o wyznaczenie zarządu komisarycznego (Notice of Intention) do sądu.

W zeszłym tygodniu opublikowane zostało oświadczeniu, w którym władze sieci Wilko składają „zawiadomienie o zamiarze” wszczęcia postępowania upadłościowego, w ramach którego ma zostać wyznaczony zarząd komisaryczny. Władzom firmy nie udało się zebrać odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, które pozwoliłoby na dalsze funkcjonowanie.

Dyrektor naczelny Mark Jackson powiedział, że będzie nadal rozmawiał z potencjalnymi inwestorami w związku z przyszłością firmy. Jednocześnie zaznaczył, iż nie ma innego „wyboru innego niż podjęcie tych działań” (złożenie NOI), ale ma nadzieję, że uda się „uratować biznes”. W oświadczeniu wydanym w 3 sierpnia 2023 roku nie znalazły się żadne informacje na temat tego, czy dalsze działania firmy będą miały wpływ na miejsca pracy w Wilko.

12 tysięcy osób może stracić pracę

Według agencji Reutera Wilko może być pierwszą ofiarą trudnej sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Kolejne podwyżki stóp procentowych i wysoka inflacja mocno utrudniają firmom ich normalne funkcjonowanie.

Z podobnymi kłopotami zmagały się sprzedawca mebli Made.com i grupa odzieżowa Joules, ale zostały uratowane od upadku przez Next. W obliczu trudnej sytuacji dyrektor Jackson, który objął swoje stanowisko pod koniec zeszłego roku, zapewnia, że firma ma „solidny plan naprawczy”.

Dyrektor generalny Wilko zapewnia, że ma „solidny plan naprawczy”

Założona w 1930 roku w Leicester sieć sklepów Wilko pozostaje największym prywatnym detalistą w Wielkiej Brytanii. Obecnie na terenie UK pod szyldem tej firmy funkcjonuje około 408 sklepów, a w ramach działalności tego przedsięwzięcia zatrudnionych jest około 12 tysięcy pracowników. W Wilko sprzedawane są głównie artykuły gospodarstwa domowego, narzędzia, artykuły dla majsterkowiczów i kosmetyki.

Właścicielem sieci jest brytyjska spółka Wilkinson Hardware Limited, będąca własnością rodziny Wilkinson. Do 2012 roku sklepy tej sieci funkcjonowały pod szyldem Wilkinson. Roczne obroty Wilko wynoszą około 1,2 miliarda funtów.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?