piątek, 20 września, 2024

Pierwsza Polka w historii konsekrowana na biskupkę. Pochodzi z Ustronia

20 stycznia 2024 r. przejdzie do historii jako dzień, w którym doszło do konsekracji pierwszej polskiej biskupki Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii. Pochodząca z Ustronia Paulina Hławiczka-Trotman została powołana do pełnienia posługi biskupiej decyzją Synodu LCiGB we wrześniu 2023 r.

41-letnia duchowna luterańska pierwszą Polką w stopniu biskupa

41-letnia Paulina Hławiczka-Trotman, ordynowana na księdza w 2014 r., została 20 stycznia konsekrowana na biskupkę Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii. Konsekracja odbyła się w anglikańskim kościele Marii Panny w Nottingham, a dokonali jej biskupi Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii wraz z duchownymi z Polski – biskupem Jerzym Samcem i biskupem Diecezji Cieszyńskiej Adrianem Korczago. Wiemy, że ks. Paulina Hławiczka-Trotman przewodniczyła następnie liturgii komunijnej. A także że Słowa Ustanowienia zaśpiewała w języku polskim.

Zarówno biskup Jerzy Samiec, jak i Adrian Korczago nie kryli radości i dumy z powodu konsekracji na biskupkę pierwszej w historii Polki. „Biskup Paulina Hławiczka-Trotman jest pierwszą Polką w historii, która została biskupką luterańską” – napisał w mediach społecznościowych biskup Samiec. A biskup Adrian Korczago wtórował mu na portalu X, mówiąc: – Dzisiejsze popołudnie i konsekracja ksiądz Pauliny Hławiczki-Trotman na biskupa kościoła luterańskiego w Anglii to niesamowite wydarzenie. Wręcz trudno było sobie to wyobrazić, że jedna z parafianek [z Ustronia] zostanie pewnego dnia pierwszym biskupem kobietą, jeśli chodzi o reprezentantów naszego kościoła z Polski.

Duchowni w Anglii cieszą się z konsekracji pierwszej biskupki z Polski

Zadowolenia z uroczystości nie kryją także duchowni angielscy. Przypomnijmy bowiem, że ks. Paulinę Hławiczkę-Trotman wybrano na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii dopiero w drugim etapie. Synod LCiGB najpierw powołał na biskupa w kwietniu 2022 r. ks. dr Jaakko Rusamę. Ale ten szybko zmuszony został zrezygnować z pełnionej funkcji ze względu na problemy natury prawnej i osobistej. Polkę na biskupa powołano podczas sesji nadzwyczajnej Synodu w dniu 23 września 2023 r.

– Cieszymy się, że ks. Paulina została wybrana na biskupkę LCiGB. Jej międzynarodowe doświadczenie doskonale pasuje do naszego Kościoła. Ponieważ pochodzimy z różnych miejsc. [Biskupka] jest również dobrze znana w Kościele Anglii. A do tego ma głębokie powiązania z programem duszpasterskim Uniwersytetu w Nottingham – zaznaczył przewodniczący LCiGB Jeffrey Trinklein.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?