piątek, 20 września, 2024

Reputacja UK od lat nie była tak zła. Tym razem chodzi o korupcję

Przez wiele lat Wielka Brytania postrzegana była jako jedno z najbardziej transparentnych państw na świecie. Ale po serii wpadek w czasie pandemii Covid-19, reputacja UK znacząco w tym zakresie się obniżyła. Obecnie wielu ekspertów postrzega Wielką Brytanię jako kraj, w którym dochodzi do zachowań korupcyjnych częściej niż w Urugwaju czy Hong Kongu.

Wielka Brytania ma coraz większy problem z korupcją? Przynajmniej tak widzą kraj eksperci

W najnowszym rankingu Transparency International Wielka Brytania spadła na 20. miejsce. A to oznacza, że międzynarodowi eksperci coraz częściej postrzegają UK jako kraj, w którym dochodzi do zachowań korupcyjnych. Transparency International – międzynarodowa organizacja społeczna, która pełni wiodącą rolę w walce z korupcją, przygotowuje co roku ranking na podstawie opinii ekspertów w zakresie występowania w poszczególnych krajach korupcji w usługach publicznych.

Jeszcze dekadę temu Wielka Brytania znajdowała się w czołówce państw najwyżej ocenianych przez ekspertów pod względem transparentności. W latach 2012–2021 Wielka Brytania plasowała się pod tym względem na miejscach 8-11. Ale już w 2022 r. UK spadło w rankingu na miejsce 18. A w 2023 r. na miejsce 20. To oznacza, że zdaniem ekspertów na Wyspach dochodzi obecnie do większej liczby zachowań korupcyjnych niż w takich państwach jak Hongkong czy Urugwaj.

Rząd musi coś zrobić, żeby szybko przywrócić reputację UK

Nie trzeba nikomu mówić, że znaczący spadek w rankingu Transparency International psuje Wielkiej Brytanii reputację. Dyrektor naczelny Transparency International UK Daniel Bruce nie ma wątpliwości, że najnowsze wyniki rankingu powinny stanowić dla rządu kubeł zimnej wody. – Dalsze obniżenie pozycji w rankingu Wielkiej Brytanii pokazuje, że kraj zmierza w złym kierunku. Jasne jest, że liderzy biznesu i inni eksperci są bardziej niż kiedykolwiek zaniepokojeni korupcją polityczną i nadużywaniem stanowisk publicznych w Wielkiej Brytanii. Potrzebujemy pilnych działań ze strony ministrów, a nie tylko słów, aby przywrócić tak potrzebne zaufanie do integralności życia politycznego i publicznego – zaznaczył.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?