piątek, 20 września, 2024

Farmaceuta przepisze leki na drobne dolegliwości. Konsultacja z GP nie będzie potrzebna

Z dniem 31 stycznia w brytyjskim systemie opieki zdrowotnej wchodzą istotne zmiany. Od teraz leki na ból ucha, gardła lub kilka innych, drobnych i popularnych dolegliwości, będzie mógł wypisać farmaceuta. Konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu GP nie będzie w tym zakresie potrzebna, co powinno udrożnić zatory w przychodniach.

Farmaceuta przepisze leki na drobne dolegliwości

O tym, że farmaceuci zyskają uprawnienia do wypisywania recept na drobne dolegliwości, mówiło się już na Wyspach od jakiegoś czasu. Ale trwały jeszcze w tym względzie konsultacje społeczne. Jednak 31 stycznia tego roku program NHS Pharmacy First wszedł wreszcie w życie, ułatwiając pacjentom dostęp do podstawowych środków medycznych. Od teraz farmaceuci przepiszą leki na następujące dolegliwości:

  • ból gardła;
  • ból ucha;
  • zapalenie zatok;
  • liszajec;
  • półpasiec;
  • ukąszenia owadów;
  • niepowikłane zakażenia dróg moczowych u kobiet

Szacuje się, że program Pharmacy First, którym objęta zostanie większość aptek działających na terenie Anglii, pozwoli pacjentom otrzymać szybszą pomoc, ponieważ nie będą oni zmuszeni do umawiania się w tym celu na wizytę do lekarza rodzinnego. NHS England twierdzi także, że zaangażowanie farmaceutów w leczenie podstawowych dolegliwości zmniejszy dodatkowo zator w brytyjskich przychodniach. Program Pharmacy First powinien zmniejszyć liczbę wizyt u lekarzy rodzinnych o nawet 10 mln rocznie.

Na mocy nowego programu farmaceuci przeprowadzą poufne konsultacje medyczne i zasugerują najlepsze leczenie. W tym także wzięcie antybiotyków. Pacjenci wymagający bardziej specjalistycznej lub uzupełniającej opieki będą rzecz jasna kierowani do dalszych konsultacji w przychodni.

Jak farmaceuta może pomóc osobie cierpiącej na drobne dolegliwości?

Zanim farmaceuta zdecyduje się na przepisanie konkretnego leku, zapyta osobę zainteresowaną o objawy i ewentualnie o wszelkie wcześniejsze problemy zdrowotne. Farmaceuci będą też mogli sprawdzić za zgodą pacjenta jego dokumentację medyczną. Po każdej tego typu konsultacji pozostanie ślad, a zatem zostanie ona odnotowana i udostępniona lekarzowi pierwszego kontaktu w celu dodania jej do dokumentacji pacjenta.

Do programu Pharmacy First zarejestrowało się 90 proc. aptek. Każda z nich otrzymała kwotę 2000 funtów na start i otrzyma 15 funtów za konsultację. Plus 1000 funtów miesięcznie, jeśli apteka przyjmie określoną, minimalną liczbę pacjentów. – Lekarze pierwszego kontaktu leczą już każdego miesiąca o kilka milionów więcej pacjentów niż przed pandemią. A w obliczu starzenia się społeczeństwa i rosnącego zapotrzebowania na usługi wiemy, że NHS musi zapewnić ludziom większy wybór i maksymalnie ułatwić dostęp do opieki – mówi dyrektor naczelna NHS England, Amanda Pritchard.

Dodajmy, że podobne usługi są już oferowane w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?