piątek, 20 września, 2024

W tym tygodniu niedziałający satelita ma spaść na Ziemię. Naukowcy nie wiedzą, gdzie wyląduje

Naukowcy przyznali, że nie wiedzą, gdzie wyląduje niedziałający satelita, który w ciągu najbliższych dni ma spaść na Ziemię.

Z dotychczas ujawnionych informacji wynika, że niedziałający satelita ma spaść na Ziemię w tym tygodniu. Naukowcy przyznają jednak, że nie mają pojęcia, gdzie wyląduje „złom kosmiczny”.

Niedziałający satelita spadnie na Ziemię

Według NASA prawdopodobieństwo, że niedziałający satelita „wyląduje na czyjejś głowie” wynosi 1 do 2500. Zgodnie z szacunkami ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) obiekt znany jako europejski satelita teledetekcyjny 2 (ERS-2) ponownie wejdzie w ziemską atmosferę w środę, 21 lutego o godzinie 02.34 w nocy.  

Przewidywania naukowców dotyczące tego typu wypadków obarczone są marginesem błędu, wynoszącym 31 godzin.

ESA podała, że ponowne wejście satelity ERS-2 na orbitę jest „naturalne” i nie ma już możliwości kontrolowania satelity. Jedyną siłą, która powoduje zanik orbity ERS-2 jest opór atmosferyczny. A wpływa na niego nieprzewidywalna aktywność Słońca.

Oświadczenie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Jak poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna:

– Mimo że możemy przewidzieć ponowne wejście satelity w atmosferę w ciągu najbliższych kilku dni, nie możemy dokładnie przewidzieć, kiedy i gdzie to nastąpi. W miarę zbliżania się dnia ponownego wejścia w atmosferę, będziemy w stanie przewidzieć czas i lokalizację z coraz większą pewnością. Podczas ponownego wejścia w atmosferę, satelita rozpadnie się na kawałki, z których większość ulegnie spaleniu. Związane z tym ryzyko jest bardzo niskie.

W momencie wystrzelenia satelity ERS-w w kwietniu 1995 roku, był to najbardziej wyrafinowany obiekt kosmiczny, jaki kiedykolwiek wyprodukowano w Europie. Razem z niemal identycznym ERS-1 satelita ten zebrał wiele cennych danych o powierzchni lądów Ziemi, oceanach i czapach polarnych. Monitorował także klęski żywiołowe, w tym poważne powodzie i trzęsienia ziemi w różnych częściach świata.

Po prawie 16 latach działalności, w roku 2011, ESA podjęła decyzję o zakończeniu misji satelity. W związku z tym przeprowadzono serię manewrów deorbitacyjnych, aby obniżyć średnią wysokość ERS-2 i zmniejszyć ryzyko kolizji z innymi satelitami lub śmieciami kosmicznymi.

– Satelita ERS-2 wraz ze swoim poprzednikiem ERS-1 zmienił nasz pogląd na świat, w którym żyjemy. Dostarczył nam nowych informacji na temat naszej planety, chemii naszej atmosfery, zachowania naszych oceanów i wpływu działalności człowieka na nasze środowisko – powiedział Mirko Albani, szef programu Heritage Space w ESA.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?