6 wskazówek, które pomogą twojemu dziecku zintegrować się na emigracji

Przeprowadzka do innego kraju jest stresującym doświadczeniem zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Oto 6 wskazówek, które mogą pomóc twojemu dziecku oswoić się z nowym otoczeniem i zintegrować się na emigracji.

Aby dziecko poczuło się komfortowo w nowym otoczeniu, to rodzice muszą podjąć aktywne kroki w tym celu. Dostosowanie społeczne jest kluczowym doświadczeniem na emigracji. Aby doświadczenie to było jak najmniej stresujące, warto zastosować tych 6 wskazówek.

Jak pomóc dziecku zintegrować się na emigracji?

Istnieje parę sposobów na to, aby dziecko mogło łatwiej przejść przez proces integracji w nowym kraju, wśród nowych ludzi. O co zatem zadbać, jeśli zależy nam na dostosowaniu społecznym naszego dziecka na emigracji?

Zachęcanie do otwartej komunikacji

Pierwszą kwestią, o jaką rodzice powinni się zatroszczyć, aby pomóc swojemu dziecku w przystosowaniu się do nowych warunków na emigracji jest zachęcanie do otwartej i szczerej komunikacji na ten temat. Najlepiej omawiać z dzieckiem wyzwania związane z przeprowadzką do nowego kraju, dzięki temu będzie na nie bardziej przygotowane i mniej niespokojne.

Można dzielić się ciekawostkami na temat nowego kraju. Można także rozmawiać ogólnie o przeprowadzce, jak będzie ona wyglądać, w jakiej dzielnicy docelowo zamieszkacie. Dzięki temu, że zachęcamy dzieci do dzielenia się swoimi doświadczeniami i uczuciami, dajemy im jasny sygnał, że możemy je wysłuchać i wesprzeć.

Okazje do nawiązania kontaktów towarzyskich

Do prawdziwych wyzwań dla dziecka na emigracji należy nawiązanie nowych przyjaźni. Rodzice powinni aktywnie szukać okazji dla swoich dzieci do spotkań towarzyskich z innymi dziećmi. Można pomyśleć o dołączeniu do lokalnej drużyny sportowej, uczęszczaniu na zajęcia językowe lub uczestnictwie w zajęciach pozaszkolnych. Dzięki temu dziecko łatwiej nawiąże znajomości i poczuje się bezpieczniej w nowym kraju.

Akceptuj różnice kulturowe

Im bardziej pozytywne jest nastawienie rodziców do kraju, do którego się przeprowadzają, a także jego języka, tym większe jest prawdopodobieństwo, że dziecko otworzy się na nową kulturę i język.

Niezwykle istotne jest nauczenie dziecka akceptowania i doceniania różnic, z jakimi zetkniecie się w nowym kraju. Dzięki temu dziecko ma szansę na lepsze zrozumienie kraju, w którym będzie żyło i zyskanie szansy na większy związek z nowym otoczeniem.

Zachowaj cierpliwość

Przystosowanie się do nowego kraju wymaga czasu, dlatego rodzice powinni w tym procesie wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością. Nie oczekuj od dziecka, że od razu poczuje się na emigracji jak w domu. W przeciętnym cyklu dostosowawczym poznanie nowego kraju i dostosowanie się do nowej kultury i zwyczajów zajmuje około roku. Z kolei dwóch lat potrzeba na to, aby poczuć się bardziej u siebie.

Spotykajcie się z innymi imigrantami

Na emigracji dobrze spotykać się także z innymi rodzinami, które mają podobne doświadczenia i pochodzą z innych krajów. Pozytywnie wpływa to zarówno na dorosłych jak i dzieci. Przez podobne doświadczenia łatwiej nawiązać ze sobą kontakt. W większości krajów istnieją specjalne stowarzyszenia lub grupy, w których można spotkać imigrantów, w niektórych przypadkach, także z własnego kraju.

Poszukaj profesjonalnego wsparcia

Jeśli jest to konieczne, warto poszukać pomocy specjalistów, gdy dziecko doświadcza znacznych trudności w przystosowaniu się do nowego środowiska. Nieocenione w takich przypadkach jest profesjonalne wsparcie terapeuty, który pomoże poradzić sobie dziecku z emocjami.

Podsumowując – warto mieć na uwadze fakt, że przystosowanie społeczne jest dla dziecka bardzo istotnym aspektem doświadczenia na emigracji. A rodzice mogą mu w tym pomóc podejmując odpowiednie kroki. Wtedy aklimatyzacja stanie się dużo łatwiejsza.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Świąteczna reklama John Lewis – w 2024 roku postawiono na coś… nietypowego

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… W Wielkiej Brytanii bożonarodzeniowa reklama sieci handlowej John Lewis, która zwykle ma premierę w połowie listopada, to pierwsza zapowiedź zbliżającego się christmas season.

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Wynajem mieszkania w Holandii – jak uniknąć problemów?

Podpowiadamy, jak znaleźć i wynająć mieszkanie w Holandii. Sprawdź, jakie są koszty i na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów.

Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Imigranci pracujący w Holandii będą narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy, gdyż wprowadzenie nowych przepisów będzie opóźnione.

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.