piątek, 20 września, 2024

Imigracja z UE do Holandii podwoiła się w ciągu 10 lat

1 stycznia 2024 roku liczba imigrantów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej w Holandii wyniosła 745 500. Dekadę wcześniej, tego samego dnia w 2014 roku, liczba ta była dwukrotnie mniejsza. Na terenie Holandii mieszkało wówczas około 360 tysięcy osób, które przybyły z UE, jak wynika z oficjalnych statystyk Centraal Bureau voor de Statistiek.

Liczba osób z obywatelstwem jednego z pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej mieszkających w Holandii podwoiła się w przeciągu zaledwie dekady. – W porównaniu z dziesięcioma latami temu, na początku 2024 roku w Holandii mieszkało więcej osób ze wszystkich państw członkowskich UE – podaje CBS, jak cytujemy za serwisem informacyjnym „NL Times”. „Kraj tulipanów” w skali unijnej stał się jednym z najdynamiczniej rozwijających się kierunków emigracji zarobkowej, ciągnącej nie tylko z mniej rozwiniętych krajów UE.

Ilu Polaków mieszka w Holandii?

Z którego z nich pochodzi najwięcej imigrantów mieszkających obecnie w Holandii? Jak wynika z danych przedstawionych przez CBS, krajem tym jest Polska. Największy odsetek unijnej emigracji stanowią Polacy i sięga on prawie jednej czwartej. Oznacza to, że w Holandii mieszka około 185 tysięcy naszych rodaków. Drugą najliczniejszą nację stanowią Niemcy (11%, około 74 tysiące osób), a kolejne miejsca w takim rankingu zajmują Bułgarzy, Włosi i Rumuni.

Mieszkańcy Holandii posiadający obywatelstwo innego państwa członkowskiego UE są zazwyczaj młodsi od obywateli Holandii. Mają oni częściej od 20 do 50 lat, a odsetek osób powyżej 50. roku życia jest mniejszy. Osoby z innym obywatelstwem UE, które były rezydentami Holandii, w dniu 1 stycznia 2024 mieszkały w tym kraju średnio ponad 7,5 roku.

Główne powody migracji

Głównym powodem, dla którego obywatele innych krajów unijnych przyjeżdżają do Holandii, jest praca, ale nie tylko. Obcokrajowcy przyjeżdżają tutaj także na studia i kwestie rodzinne.

Duża część z nich opuszcza Holandię po pewnym czasie. Spośród osób, które mieszkały w Holandii w 2011 roku, nieco ponad połowa wyjechała w ciągu trzech lat, a prawie trzy czwarte – w przeciągu dziesięciu lat.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport