Polski język dla obcokrajowca to prawdziwe piekło! Zobacz najtrudniejsze polskie słowa

Język polski nie należy do prostych, co więcej można śmiało powiedzieć, że należy raczej do jednych z najtrudniejszych języków świata. Zobacz, które polskie słowa sprawiają obcokrajowcom największy problem.

W zestawieniach najtrudniejszych języków świata, nasza poczciwa polszczyzna najczęściej jest na pierwszym miejscu, albo w ścisłej czołówce. Dlatego każdy Polak może spokojnie chodzić z podwyższoną głową wśród swoich brytyjskich znajomych, ponieważ włada jednym z najtrudniejszych języków świata!

POLSKA operatorka oskarżyła Casey'a Afflecka o molestowanie!

Mimo wielu przeszkód, jakie polszczyzna stawia przed obcokrajowcem, który pragnie się jej nauczyć, znajdą się śmiałkowie, którzy to faktycznie robią. Większość bardzo szybko porzuca naukę, ale są i tacy, którzy konsekwentnie brną w meandry naszego zagmatwanego języka. Wielu z nich zwraca uwagę, że oprócz trudnej i pełnej wyjątków gramatyki największym problemem jest skomplikowana wymowa. Które polskie słowa sprawiają, że obcokrajowcy łamią sobie na nich języki?

1. Żółć
Wymowa tego słowa, która dla nas nie stanowi większego problemu, jest piekłem dla obcokrajowca, który widząc je, nie jest do końca pewien, czy jest ono zapisane w alfabecie łacińskim czy może jakimś innym. Wszystkie litery posiadają polskie znaki diakrytyczne, które odpowiadają za zmiękczanie spółgłosek, a w językach romańskich nie występują.

2. Szczęście
Każdy obcokrajowiec, który uważa, że droga do szczęścia jest trudna i wyboista, powinien spróbować wymówić polskie słowo "szczęście". Oprócz liter ze znakami diakrytycznymi "szczęście" ma jaszcze głoski "sz" i "cz", które stanowią szczególnie trudne wyzwanie dla osoby uczącej się polskiego.

3. Następstwa
Słowo to może spokojnie przyprawić o ból głowy każdego, kto próbuje połamać sobie język i go wymówić. Trudność polega tutaj na tym, że obok siebie są aż 4 spółgłoski, co w językach romańskich chyba w ogóle się nie zdarza.

4. Źdźbło
Choć dla nas wyraz "źdźbło" kojarzy się pozytywnie, to dla poznających nasz język jest po prostu straszne. Oprócz tego stanowi ono pewne wyzwanie podobnie jak w słowie "następstwa", ponieważ i tutaj występują obok siebie 4 spółgłoski, a na dodatek pojawia się dziwny twór, jakim dla wszystkich obcokrajowców jest głoska "dź", która z kolei jest typowa dla języków słowiańskich.

5. Bezwzględny
W rankingu najtrudniejszych polskich słów do wymówienia słowo "bezwzględny" jest z pewnością w pierwszej trójce. Nie 4, a 5 samogłosek obok siebie sprawia, że nawet dla Polaków stanowi ono pewne wyzwanie.

6. Szczebrzeszyn
Małe miasteczko na Zamojszczyźnie jest bohaterem znanego wiersza Jana Brzechwy, którego uczą się wszyscy obcokrajowcy. Zdanie: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" dla osób, które nie władają naszym językiem, jest wręcz nieosiągalne i brzmi jak sam szelest. Nie lepiej wygląda ono zapisane fonetycznie w języku angielskim: fʂt͡ʂɛbʐɛˈʂɨɲɛ ˈxʂɔ̃ʂt͡ʂ ˈbʐmi fˈtʂt͡ɕiɲɛ. Łatwe, prawda?

Pogoda: W weekend Wielką Brytanię czeka fala mrozów i porywisty wiatr

Teraz nie ma się co dziwić obcokrajowcom, którzy po kilku lekcjach nauki polskiego rezygnują i zaczynają uczyć się jakiegoś prostszego języka. Wielu z nich już po pierwszych zajęciach zastanawia się, jak Polacy mogą się porozumiewać między sobą i to skutecznie.

 

Teksty tygodnia

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Wzrost podatku węglowego w Irlandii 2025: Co to oznacza dla Polaków?

Podatek węglowy w Irlandii wzrasta w 2025 roku. Sprawdź, jak zmieni się wysokość rachunków za gaz i paliwo i jak Polacy mogą złagodzić skutki podwyżki.

Dzień Króla w Holandii – jak obchodzi się Koningsdag?

To jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze święto państwowe w Holandii. Jaka jest jego historia? Z jakimi tradycjami się wiąże?

Sąsiedzi usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego syna piłą

Sąsiedzi twierdzą, że usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego 6-letniego niepełnosprawnego syna. Do tragedii doszło w Gendros.

Przeczytaj także