piątek, 20 września, 2024

Rząd ma nowy pomysł na walkę z absencją w szkołach. Sprawdzi się?

Od czasu pandemii Covid-19 Wielka Brytania boryka się z ogromnym problemem absencji w szkołach. Rząd podejmował już pewne kroki zaradcze, ale na razie nie przyniosły one wymiernego skutku. Teraz Ministerstwo Edukacji ma nowy pomysł. Otóż chce do najbardziej dotkniętych regionów wysłać tzw. „mentorów ds. frekwencji”.

Mentor ds. frekwencji w szkole pomoże?

Oddelegowanie tzw. mentorów ds. frekwencji do najbardziej dotkniętych szkolnymi absencjami regionów nie jest pomysłem zupełnie nowym. Tak się składa, że programy pilotażowe w tym zakresie prowadzi już od jakiegoś czasu organizacja charytatywna Barnardo. To ona wprowadziła takich mentorów do szkół m.in. w Middlesbrough, Stoke-on-Trent i Knowsley (Merseyside). Teraz natomiast Departament Edukacji (DfE) chce rozszerzyć te programy na kolejne regiony. Ministerialny program ma objąć 10 obszarów, na terenie których wskaźniki nieusprawiedliwionych nieobecności utrzymują się na poziomie znacznie powyżej poziomu krajowego. Docelowo w programie kosztującym 15 mln funtów opiekunowie społeczni zajmą się przez rok pracą z 3600 uczniów, m.in. w Blackpool i Walsall. Natomiast Barnardo będzie nadal kontynuowało pracę z 1600 uczniów przez okres trzech lat.

– Nasz pilotażowy program mentoringu w zakresie frekwencji pokazuje, że jednym z najlepszych sposobów na poprawę frekwencji jest indywidualna praca z dziećmi. A także budowanie zaufania i słuchanie ich obaw. Nasi mentorzy zachęcają dzieci, aby otwarcie rozmawiały o takich kwestiach jak finanse rodziny, znęcanie się lub problemy ze zdrowiem psychicznym. Czyli o wszystkim, co ich zdaniem może uniemożliwiać im pójście do szkoły – w takich słowach program mentoringu zachwala Lynn Perry z organizacji Barnardo.

Partia Pracy grzmi. Rząd nie robi wystarczająco dużo, by walczyć z absencją w szkołach

Partia Pracy nie zostawia na rządzie suchej nitki, uważając, że rząd zbyt powolnie wdraża działania zmierzające do poprawy frekwencji w szkołach. A ta jest przecież na rekordowo niskim poziomie. Dane pokazują, że wiosną i jesienią ubiegłego roku aż 1,5 miliona uczniów opuściło 10 proc. lub więcej szkolnych zajęć.

– To śmiesznie słaba odpowiedź na największe wyzwanie stojące dziś przed szkołami. Jedno na pięcioro dzieci regularnie opuszcza szkołę. Odpowiedź Gillian Keegan przypomina gaszenie szalejącego pożaru za pomocą pistoletu na wodę. A zatem jest to kolejne miażdżące przypomnienie, że taśmociąg bezużytecznych torysowskich ministrów ds. edukacji nie ma nic do zaoferowania, jeśli chodzi o poprawę szans życiowych dzieci. Tylko [Partia Pracy] ma długoterminowy plan poradzenia sobie z absencjami. Zaczyna się on od doradców ds. zdrowia psychicznego w każdej szkole średniej. Są też w nim ośrodki zdrowia psychicznego dla młodych ludzi w każdej społeczności i kluby śniadaniowe dla każdego ucznia szkoły podstawowej. A wszystko to w celu zwiększenia frekwencji – mówi polityk laburzystów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?