Rząd UK kupił 50 mln maseczek ochronnych, które… nie spełniają wymogów bezpieczeństwa!

Pięćdziesiąt milionów maseczek ochronnych, które brytyjski rząd zakupił w kwietniu nie będzie używanych w NHS ze względów bezpieczeństwa. Zapięcie "za ucho" sprawia, że nie przylegają do twarzy wystarczająco ciasno.

Rząd UK na mocy kontraktu z firmą Ayanda Capital zakupił 50 milionów maseczek ochronnych dla pracowników słuzby zdrowia. Jak podaje BBC umowa opiewała na sumę  252 milionów funtów i wygląda na to, że przynajmniej część z tych pieniędzy zostało (póki co) zmarnowanych. Zakupione środki ochrony osobistej nie mogą być używane przez pracowników NHS, ponieważ nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Problemem jest sposób mocowania maski przy twarzy – zapinane są one za uchem, przez co nie przylegają do twarzy odpowiednio ciasno.

- Advertisement -

Firma Ayanda Capital utrzymuje, że ich produkty spełniają określone przez brytyjskie władze wymagania. 

 

Kompromitacja brytyjskiego rządu – zamówiono maseczki, których nie da się używać

Jak się również okazało osoba, która pierwotnie zwróciła się do rządu w sprawie umowy, doradca handlowy rządu, jednocześnie doradzał również zarządowi… Ayandy. Czy doszło do konfliktu interesów? Jak donosi BBC piastowane przez niego stanowisko miało nie odegrać żadnej roli podczas realizacji tego zamówienia – a przynajmniej on sam tak zapewnia.

Przypomnijmy, w pierwszych tygodnia pandemii, brak środków PPE mógł sparaliżować służbę zdrowia na Wyspach i mocno utrudnić dalszą walkę z koronawirusem. Władze musiały działać szybko. Rząd twierdzi, że musiał zwórcić się nowych dostawców, aby sprostać popytowi NHS. 29 kwietnia Department of Health and Social Care podpisał umowę z Ayanda Capital Limited na dostawę dwóch rodzajów maseczek. Kontrakt opiewał na sumę 252 milionów funtów. 

Co dalej z kontraktem wartym ponad 250 mln funtów?

Najdroższa część zamówienia dotyczyła 50 milionów masek oddechowych FFP2, które miały chronić pracowników służby zdrowia przed wdychaniem szkodliwych cząstek. Jak się jednak okazało nie spełniają one odpowiednich standardów i po prostu nie będą używane.

Teksty tygodnia

Oxford Street opanowana przez złodziei. Niedofinansowana policja nie pomaga

Konsorcjum sprzedawców detalicznych ostrzega, że jeśli rząd nie podejmie natychmiastowych działań, Oxford Street i inne główne ulice handlowe w kraju mogą stać się poważnym zagrożeniem. West End coraz częściej kojarzy się z kradzieżami i problemami z bezpieczeństwem.

Aktywiści idą na granicę i robią patrole obywatelskie, bo nie mają zaufania do rządu i służb

W weekend kilkunastu mężczyzn w kamizelkach odblaskowych zatrzymywało samochody na granicy Ter Apel i niemieckiego Rütenbrocka, szukając w nich nielegalnych migrantów. Według dziennika AD inicjatorami akcji byli aktywiści zaniepokojeni brakiem działań władz wobec przekraczających granicę osób ubiegających się o azyl.

Zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów

Zamieszki w Ballymena trwają już kolejny dzień po tym, jak dwóch nastolatków napadło na Polkę. Protestujący podpalili budynek, w którym mieszkali imigranci. W ciągu trzech dni demonstranci podłożyli ogień pod kilka domów, zmuszając ich mieszkańców do ucieczki w obawie o życie.

Truskawkowy Księżyc! Ostatnia noc, by spojrzeć w niebo i zachwycić się niezwykłą pełnią

Księżyc ma w sobie coś niezwykłego. Dlatego niezwykłe, letnie pełnie, gdy tarcza Księżyca jest ogromna, a widok wprost zapiera dech w piersiach są tak warte obserwowania.

Co zrobić, jeśli stracisz zasiłek? Poradnik

Reformy systemu pomocy i zasiłków w UK powodują, że wiele osób straci prawo do świadczenia. Co zrobić, jeśli straciłeś prawo do PIP lub Universal Credit? Jak odnaleźć się na rynku pracy i jakiej pomocy można spodziewać się od DWP?

Przeczytaj także