piątek, 20 września, 2024

W jakich warunkach żyli będą migranci na pokładzie „Bibby Stockholm”? [galeria]

Jak będzie wyglądało imigranckie życie na barce „Bibby Stockholm” dla osób, które szukają azylu w Wielkiej Brytanii? 

Osoby, które próbują uzyskać prawo azylu w Wielkiej Brytanii, w czasie rozpatrywania ich wniosków, mają być przetrzymywani na barce „Bibby Stockholm”. Specjalnie przystosowany statek jest zacumowany porcie Portland w hrabstwie Dorset. Barka ma trzy piętra, a jego długość jest równa długości boiska do piłki nożnej. Jest w stanie pomieścić 506 osób w 222 pokojach. „Bibby Stockholm” z jednej strony ma „odciążyć” wynajmowane przez rząd hotele do przetrzymywania imigrantów, a z drugiej działać jako czynnik odstraszający dla osób, które sądzą, że z łatwością dostaną się na Wyspę.

Zgodnie z założeniami osoby będą tam przebywać od trzech do sześciu miesięcy, a pierwsi mieszkańcy „Bibby Stockholm” wejdą na pokład już w przyszłym tygodniu. W jakich warunkach będą żyli? Jak będzie wyglądało ich codzienna egzystencja? Czym będą się zajmowali, jak będą spędzać czas wolny?

Zapraszamy na podróż po pokładzie „Bibby Stockholm”:

Jak wyglądają warunki, w jakich będą przebywać szukający azylu w UK?

Migranci mieszkający na pokładzie będą mieli prawo schodzić na ląd. Raz na godzinę będzie jeździć autobus, który kursuje po okolicy w godzinach od 7:00 do 23:00. Jeśli spóźnią się na ostatni kurs, to będą mogli zadzwonić do lokalnej firmy taksówkarskiej, z którą podpisano odpowiednią umowę.

„Powiedziałabym, że to nie jest pływające więzienie. Ludzie nie są ograniczeni wyłącznie do przebywania na pokładzie statku” – jak komentowała na łamach „The Daily Mirror” pani Palk z Home Office, która kierowała „wycieczką” po pokładzie. Powiedziała, że nie jest to „luksusowy obiekt”, ale „spełnia wymogi, jakie są mu stawiane”.

Na barce będzie jednocześnie od czterech do sześciu funkcjonariuszy ochrony, oprócz oddzielnej grupy funkcjonariuszy na zewnątrz.

Migranci po przybyciu otrzymają pakiet wprowadzający i orientacyjny. Dowiedzą się z nich, gdzie się znajdują i poinformowani zostaną, jak zachowywać się w lokalnej społeczności, czego unikać i jakie zachowania są nieakceptowalne. Zapoznają się także z zasadami panującymi na pokładzie, w tym o zakazie palenia na pokładzie

Na „Bibby Stockholm” znajduje się sala lekcyjna, w której dwa razy w tygodniu będą odbywały się lekcje języka angielskiego, a także wielowyznaniowa przestrzeń do refleksji. Nie zabraknie również niewielkiej siłowni oraz boisk na zewnątrz do uprawiania sportów.

Menu jest „wrażliwe kulturowo”, przewiduje opcje halal. Typowe śniadanie będzie składało się z jajek, naleśniki, płatek owsianych i falafelów.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Skrócili greckie wakacje, bo w „hotelu czuli się jak w gigantycznym piecu”

Mieszkańcy Wysp odwołują wakacje przez upały na południu Europy

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?