piątek, 20 września, 2024

Wielka Brytania jest 13. najlepszym miejscem do życia na świecie

Jak obrazują wyniki projektu badawczego o nazwie „The Statehood Index StIx”, w którym poddano analizie warunki życia w 173 krajach, 13. miejsce w zestawieniu zostało zajęte przez UK. Wielka Brytania znajduje się w czołówce, ale… 

W ramach tego badania oceniono kraje, pod kątem tego, w jaki sposób zaspokajane są podstawowe potrzeby ich mieszkańców, brano więc pod uwagę system prawny, poziom przestępczości oraz to, w jakim stopniu efektywnie działa lokalna administracja. Jak czytamy na łamach portalu informacyjnego „Yahoo News UK”, na samym szczycie znalazł się Singapur, miasto-państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na wyspie Singapur oraz kilkudziesięciu mniejszych wyspach, w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Kraj ten zamieszkują Chińczycy i jest to jeden z największych portów i centrów finansowych świata. Podium uzupełnia Australia na drugim, a na trzecim znalazła się Dania, która jest najlepszym miejsce do życia w Europie.

Trzynaste miejsce — za wysoko, za nisko, w sam raz?

Dziesiątkę najlepszych krajów do życia uzupełniają w komplecie rozwinięte kraje szeroko pojętego zachodu — Holandia, Estonia, Luksemburg, Norwegia, Belgia, Nowa Zelandia i Niemcy. Wielka Brytania znalazła się na 13. miejscu, a Stany Zjednoczone zajęły (dopiero?) 23. miejsce. Na drugim biegunie znalazł się Sudan Południowy, najgorszy z klasyfikowanych krajów. Przed nim uplasowały się Jemen i Libia — wszystkie te kraje to państwa upadłe. 

Dodajmy również iż Korea Północna zajęła 68. miejsce, co oznacza, że wylądowała dwa miejsca nad Rosją, która jest na 70. miejscu, a Ukraina, jako kraj, w którym toczona jest wojna, zajmuje obecnie 129. miejsce. Papua-Nowa Gwinea, najwyżej notowane upadłe państwo, zajmuje 163. miejsce, za nią plasuje się Syria (165.) i Somalia (166.).

Czy Wielka Brytania zaspokaja podstawowe potrzeby swoich mieszkańców? 

„Państwo obserwujemy we wszystkim, co nas otacza, na przykład na ulicach, w sądach, na posterunki policji czy w szkole. To, że pacjent, który potrzebuje prześwietlenia, szybko trafia do lekarza, że w całym kraju działają szkoły, że prąd płynie dzień i noc, to wszystko składa się na dobrze funkcjonujące państwo” – jak wyjaśnia politolożka dr Theresa Paola Stawski z Julius-Maximilians-Universitat Wurzburg (JMU). 

W takim kontekście, choć w Wielkiej Brytania rząd zmaga się z inflacją, z kłopotami na rynku pracy czy kosztami życia, egzystencja przeciętnego obywatela znajduje się na o wiele wyższym poziomie, niż w przypadku większości  krajów i ludzi. „Rzeczy, które uważamy za oczywiste, nie są w ogóle dostępne lub nie są już dostępne w wielu innych krajach świata” – dodawała Stawski.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

Pasażerowie Ryanaira pozytywnie przyjęli zakaz wnoszenia alkoholu na pokład na niektórych połączeniach

Browary w UK zmniejszają zawartość alkoholu w piwie

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?