piątek, 20 września, 2024

Kluczowa umowa handlowa po Brexicie „nie przyniesie większych korzyści ekonomicznych” dla UK

Nowa umowa handlowa rządu po Brexicie z krajami Pacyfiku „nie doprowadzi do znacznych korzyści ekonomicznych dla Wielkiej Brytanii”, jak twierdzą najlepsi eksperci ds. handlu. 

Partia Konserwatywna z wielkimi fanfarami ogłosiła podpisanie najważniejszej umowa handlowej od momentu wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych. Dołączenie do CPTPP ma być „dużym impulsem dla brytyjskich firm i zapewnić miliardy funtów w efekcie zwiększonego handlu, a także otworzyć ogromne możliwości i niezrównany dostęp do rynku liczącego ponad pięćset milionów ludzi”, jak zapewnia Kemi Badenoch, brytyjska minister biznesu i handlu w rządzie Rishiego Sunaka. Ale w jakim stopniu takie postawienie sprawy polega na prawdzie? Czy wejście UK do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership), bloku handlowego zrzeszającego 11 państw, leżących wokół Pacyfiku, będzie ekonomicznych game-changerem?

Nic nie wskazuje na to, aby tak się miało stać, odpowiadając najkrócej, jak to tylko możliwe. 

Rząd fetuje podpisanie umowy z CPTPP

Ratyfikacja umowy stanie się faktem w pierwszej połowie 2024 roku. Tym samym Wielka Brytania stanie się pierwszym krajem z Europy w grupie państw należących do CPTPP. Obecnie umowa o wolnym handlu łączą Australię, Brunei, Kanadą, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur i Wietnam, a więc jedenaście krajów leżących w rejonie Pacyfiku. Została ona podpisana całkiem niedawno, bo w 2018 toku. Łączne PKB krajów tworzących CPTPP (wraz z gospodarką UK) to 12 bilionów funtów, a zatem około 15 proc. światowej gospodarki.

Na papierze może brzmieć o imponująco, ale po dołączeniu do CPTPP faktyczny wzrost PKB w UK wyniesie zaledwie 0,08 procent w ciągu 10 lat. Tak wynika z oficjalnych rządowych danych, choć minister Badenoch upiera się, że będzie on większy. Co więcej, jest zdania, że analiza ta nie uwzględniała potencjalnych ukrytych korzyści z przystąpienia.

Jaki realny zysk z tej umowy będzie miało UK?

Zaznaczmy, iż Wielka Brytania jeszcze przed przystąpienie do tej umowy miała już podpisane dwustronne umowy o wolnym handlu ze wszystkimi członkami CPTPP z wyjątkiem dwóch krajów, a mianowicie Brunei i Malezji. Analiza przeprowadzona przez naukowców wskazała, że zdecydowana większość istniejących umów, które Wielka Brytania ma z obecnymi członkami CPTPP, to w zasadzie kopie porozumień, z których Wielka Brytania korzystała z powodu członkostwa w UE.

Naukowcy z brytyjskiego Trade Policy Observatory, którzy przeanalizowali umowę, twierdzą, że warunki takiego ukrytego dalszego wzrostu wydają się „wysoce nieprawdopodobne”. Z kolei analizy Sussex University wykazały, że niewielka korzyść z umowy w wysokości 0,08 proc. PKB wydaje się „nie być w stanie zrekompensować przewidywanej 4-procentowej utraty PKB wynikającej z opuszczenia UE”.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

PILNE: Atak nożownika, który miał krzyczeć „Allahu Akbar” – jedna osoba nie żyje

Uzbrojony w długie noże napastnik rzucił się na przypadkowych przechodniów w okolicy zabytkowego mostu Erazma. Jak utrzymują świadkowie tych wydarzeń, napastnik miał krzyczeć "Allahu Akbar".

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.