piątek, 20 września, 2024

Eksperci ostrzegają – druga fala koronawirusa może zabić do 120 tysięcy osób tej zimy

Brytyjscy eksperci ostrzegają przed drugą falą koronawirusa – jeśli władze UK nie zdecydują się na podjęcie zdecydowanych działań już teraz, liczba ofiar Covid-19 w sezonie zimowym może sięgnąć nawet 120 tysięcy!

Wielka Brytania musi rozpocząć "intensywne przygotowania" do drugiej fali koronawirusa, która może potencjalnie zabić aż do 120 000 osób w najgorszym z możliwych scenariuszy – ostrzegają naukowcy i lekarze z Academy of Medical Sciences (Akademii Nauk Medycznych). We wtorek na prośbę Sir Patricka Vallance'a, głównego doradcę naukowego rządu przedstawili oni model rozprzestrzeniania się Covid-19 według najbardziej pesymistycznych prognoz. Ich modelowanie dotyczy zbliżającego się sezonu zimowego i został udostępniony rządowi i lokalnym władzom.

 

 

Jaka będzie druga fala zachorowań na Covid-19?

Wzywają oni do podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych działań w zakresie walki z koronawirusem. W raporcie, pod którym podpisało się 37 specjalistów podkreślono, że ​​możliwie najgorszym scenariuszem jest opis ewolucji epidemii, jeśli infekcje będą się nasilać, a rząd zrobi niewiele, aby przygotować NHS do kolejnej fali.

"Modelowanie sugeruje, że liczba zgonów może być zdecydowanie większe tej zimy, ale ryzyko takiego zdarzenia można zmniejszyć, jeśli już teraz podejmiemy natychmiastowe działania" – powiedział Stephen Holgate, przewodniczący grupy ekspertów i profesor immunofarmakologii w University of Southampton. "W tej chwili przy stosunkowo niskiej liczbie przypadków zachorowań na Covid-19 mamy najlepszą szansę, aby móc się odpowiednio przygotować na najgorsze".

Eksperci ostrzegają rząd przed najczarniejszym scenariuszem

Przypuszcza się, że dynamika rozpowszechniania się wirusa w miesiącach jesiennych i zimowych może być większe, niż na wiosnę, ponieważ niskie temperatury i dłuższe wieczory zachęcą ludzi do spędzania czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Latem jest również łatwiej wietrzyć domy i biura przy otwartych oknach

Racjonalny scenariusz najgorszego scenariusza zakłada, że wartość R, która obecnie wynosi 0.9 zwiększyłaby się do poziomu 1.7. Opracowany model sugeruje, że najgorsza sytuacja miałaby miejsce w styczniu i lutym 2021.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?