piątek, 20 września, 2024

Co przewidział Stanisław Lem?

W naszej świadomości Stanisław Lem pozostał jako autor trudny, którego ciężko się czyta. Mało kto wie, że ten pochodzący ze Lwowa pisarz był prawdziwym wizjonerem.

Naukowcy, inżynierowie i wynalazcy często inspirują się powieściami science – fiction, których autorzy dają ponieść wodze fantazji i wymyślają dzisiaj niepojęte rzeczy. Jednym z takich autorów był niewątpliwie Stanisław Lem. Przedstawimy kilka jego przepowiedni, które się spełniły i dzisiaj normalnie funkcjonują wypełniając naszą codzienność.

Internet

Wyobrażasz sobie życie bez internetu? Jeśli tylko nie jesteś pustelnikiem, to zapewne sobie tego nie wyobrażasz. Stanisław Lem w kilku swoich powieściach opisywał wynalazki, które bardzo przypominały współczesny internet. W swoich książkach nazywał go „mózgiem”, lub „bazą danych”. W powieści „Obłok Magellana” Lem opisuje świat, którego mieszkańcy mają możliwość dostępu do ogromnej bazy danych. W domach posiadają malutkie telewizorki, które są odbiornikami i dają dostęp do tej bazy.

Brzmi znajomo? Jednak nawet samego Lema zaskoczyła jego przepowiednia, ponieważ nie spodziewał się jednej rzeczy. Kiedy internet stał się popularny Lem powiedział znamienne słowa: „Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów”.

Przenośne urządzenia, czyli tablety

Może ciężko w to uwierzyć, ale powstanie takich podręcznych komputerów również przepowiadał polski pisarz. We wspomniane już powieści „Obłok Magellena” Lem opisuje dziwaczne zwyczaje mieszkańców, którzy zrezygnowali z tak „archaicznych form przechowywania danych jak papier czy celuloza”

shutterstock_441203815-500x334

Wszystkie dane przechowywano na specjalnych kawałkach kwarcu, które Lem nazwał „trionami”. Dzięki tej technologii, mieszkańcy opisywanego przez Lema świata stworzyli ogromną bibliotekę trionową, która zawierała wszystkie owocy pracy naukowej mieszkańców świata.

Czytać czy e-czytać?

Ciekawy opis technologii, której powstanie przewidywał Lem znajduję się w książce „Powrót do gwiazd”: Całe popołudnie spędziłem w księgarni. Nie było w niej książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. Księgarnia przypominała raczej elektronowe laboratorium. Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu.

Ale optonów mało używano, jak mi powiedział robot – sprzedawca. Publiczność wolała lektany – czytały głośno, można je było nastawiać na dowolny rodzaj głosu, tempo i modulację. Tylko naukowe publikacje o bardzo małym zasięgu drukowano jeszcze na plastyku imitującym papier. Tak że wszystkie moje zakupy mieściły się w jednej kieszeni, choć było tego prawie trzysta tytułów”. Jeśli ktoś ma skojarzenia z popularnymi dzisiaj ebookami i audiobookami, to są one jak najbardziej słuszne. Lem tę książkę napisał w 1961 roku czyli kilkadziesiąt lat przed pierwszymi ebookami.

futuristic-city-wallpaper-6

Nanotechnologia

Lem nie wymyślił tego pojęcia, ale mocno rozwinął tą koncepcję. Dzisiejsza nanotechnologia działa na poziomie nawet pojedynczego atomu, a naukowcy są w stanie skonstruować robota, którego nie widać gołym okiem. W powieści „Niezwyciężony” Lem wykorzystuje nanotechnologię i przedstawia coś co można nazwać jako „nanokurz”.

To inteligenta chmura, która wypełniona jest maleńkimi robotami, z których każdy posiada różne sensory i narzędzia przystosowane do różnych celów. Inteligentny kurz przedstawiony przez Lema ma zachowywać się jak rój owadów, które współpracując ze sobą tworzą większy organizm.

Chcesz dowiedzieć się o innych wynalazkach, które w swojej twórczości przewidział Stanisław Lem? Kliknij tutaj i przejdź do serwisu Panorama24.co.uk

Chcesz poznać więcej mrocznych tajemnic gwiazd? Chciałbyś schudnąć, a nie wiesz jak się do tego zabrać? Najnowsze trendy, plotki, romanse, skandale, skuteczne diety, rozrywka tylko na www.panorama24.co.uk

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?