Codziennie dochodzi do kilkudziesięciu zderzeń samolotów z ptakami na całym świecie i liczba ta stale rośnie. Zderzenia te otrzymały własny termin: bird strikes. Jak radzą sobie z tym lotniska?
Paradoksalnie mimo podobnych wypadków populacja najbardziej szkodliwych gatunków wciąż rośnie: to dlatego, że lotniska są dla nich świetnymi terenami lęgowymi. Do przerażających statystyk przyczynia się też stale wzrastająca liczba lotów i coraz cichsze silniki samolotów. Na szczęście każdy pilot przechodzi specjalne szkolenie na wypadek podobnego zajścia, a eksperci mają swoje sposoby na walkę z ptactwem. Wśród najbardziej oryginalnych: strzelanie z pistoletów hukowych, hodowanie drapieżników, zapobieganie lęgowi potencjalnie niebezpiecznej populacji, czy likwidowanie roślinności w okolicach lotnisk.
Czy liczba bird strikes rośnie?
W ostatnich latach liczba kolizji samolotów z ptakami (tzw. „bird strikes”) wzrasta. Według Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) w Stanach Zjednoczonych, liczba zgłoszonych zderzeń samolotów z ptakami wzrosła z około 1,800 przypadków w 1990 roku do ponad 17,000 w 2019 roku, a trend ten utrzymuje się. W Europie oraz innych regionach, takich jak Bliski Wschód, także obserwuje się zwiększenie liczby takich incydentów.
Czy bird strikes są groźne dla lotnictwa?
Zderzenia z ptakami mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie jeśli ptaki trafiają w silnik lub przednią szybę samolotu. Najgłośniejszym przykładem jest słynny lot US Airways 1549, który w 2009 roku awaryjnie lądował na rzece Hudson po tym, jak oba silniki zostały uszkodzone przez gęsi kanadyjskie. W innych przypadkach takie kolizje mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni nośnych samolotu, co może wymusić awaryjne lądowanie(
W większości przypadków bird strikes nie prowadzą do katastrof, ponieważ samoloty komercyjne są projektowane, aby wytrzymać uderzenia ptaków o wadze do 1,8 kg.
Działania lotnisk w celu zapobiegania
Lotniska stosują różne strategie, aby minimalizować ryzyko zderzeń z ptakami. Należą do nich:
- Systemy odstraszające: Wykorzystuje się dźwięki, światła i inne środki odstraszania, aby trzymać ptaki z dala od lotnisk.
- Zmiany w środowisku: Lotniska ograniczają dostępność siedlisk i źródeł pożywienia w pobliżu, co zmniejsza liczebność ptaków w okolicy.
- Radary i monitoring: Niektóre lotniska stosują radar do monitorowania aktywności ptaków w czasie rzeczywistym, aby ostrzegać pilotów o potencjalnym zagrożeniu.
- Trening pilotów: Przeprowadzane są szkolenia dla załóg lotniczych, jak reagować na bird strikes i w jaki sposób minimalizować ryzyko w krytycznych fazach lotu (start i lądowanie.
Chociaż liczba takich incydentów rośnie, większość z nich nie kończy się poważnymi wypadkami, głównie dzięki skutecznym systemom zarządzania bezpieczeństwem oraz odpowiedniej konstrukcji nowoczesnych samolotów.