piątek, 20 września, 2024

Gdzie na narty w Szkocji?

Dziesiątki kilometrów świetnie przygotowanych tras narciarskich, wyciągi gondolowe, krzesełkowe, orczykowe, rynny snowboardowe, znakomicie działające ratownictwo górskie, wypożyczalnie zaopatrzone w sprzęt wymieniany co roku, urocze, czyste, przytulne pensjonaty, hotele – kto mówił, że na Wyspach nie można pojeździć na nartach.

Szkocka Tarnica

Nikogo nie dziwi, że w ciepłym Izraelu, Libanie czy na Cyprze, nawet w środku lata można pojeździć na nartach. Nie dziwi dlatego, że w tych krajach znajdują się wysokie góry, na których śnieg leży często przez okrągły rok, ale Wielka Brytania ze swoimi, przyznać trzeba – pięknymi, ale niskimi górkami? Niskimi, bo nawet te w Szkocji podobne są pod względem wysokości do naszych Bieszczad.

Szkocja i usytuowane u jej wybrzeży wyspy – Hebrydy, Orkady i Szetlandy, to najbardziej na północ wysunięte obszary Wielkiej Brytanii. Najwyższym szczytem Szkocji, a jednocześnie Wysp Brytyjskich, jest Ben Nevis Cairngorm Mountains, wznoszący się na wysokość 1344 m – najwyższy bieszczadzki szczyt – Tarnica jest zaledwie o dwa metry wyższy. Pomimo położenia Wielkiej Brytanii na wysokich szerokościach geograficznych, klimat jest stosunkowo łagodny. Na północy Wielkiej Brytanii jest chłodniej, ale daje się zauważyć regionalne zróżnicowanie klimatu. Irlandia Północna np. ma klimat wilgotny z rzadkimi opadami śniegu, jednak w górach zachodniej Szkocji – co właśnie nas interesuje – występują intensywne opady śniegu i do tego jest mroźno.

W Szkocji jest wiele wspaniałych miejsc do jazdy na nartach, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy. Oto kilka z nich:

  • Glenshee: Zróżnicowany teren z 22 wyciągami i 36 trasami dla narciarzy i snowboardzistów o różnym stopniu umiejętności. Znajduje się w Highlandach, około 2 godzin jazdy samochodem od Edynburga.
  • Glencoe Mountain Resort: Ośrodek górski czynny przez cały rok, oferujący sporty zimowe, szlaki piesze i rowerowe oraz łucznictwo. Znajduje się w Glencoe, około 2 godzin jazdy samochodem od Glasgow.
  • Midlothian Snowsports Centre, Hillend: Ośrodek sportowy z trasami do jazdy na nartach i snowboardzie, wyciągami krzesełkowymi, kawiarnią i malowniczymi widokami na Edynburg. Znajduje się w pobliżu Edynburga.
  • Lecht Ski Centre.
  • Glasgow Ski & Snowboard Centre: Obiekt na świeżym powietrzu ze sztucznymi stokami do jazdy na nartach, snowboardzie i snowtubingu, a także z lekcjami i kawiarnią. Znajduje się w Glasgow.

Śniegu ci tam dostatek

W tym roku zaraz po świętach w Szkocji sypnęło śniegiem i górskie szczyty przykryła gruba warstwa śniegu. Pagórki i górki zaroiły się od narciarzy, a szkockie kurorty przeżywają prawdziwe oblężenie. Jeśli pogoda sprzyja, sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia. W tym czasie zimowe miasteczka odwiedzają tysiące miłośników białego szaleństwa. Szkockie kurorty narciarskie nie są tak popularne jak te w Alpach i nawet Brytyjczycy z południowej Anglii nie wiedzą, a jak się dowiedzą to nie wierzą, że w ich kraju można pojeździć na nartach: – Zwariowałeś, przecież tam w zimie pada deszcz, a temperatura dochodzi do 10 stopni powyżej zera – usłyszałem od znajomego Anglika, który dwa razy w roku jeździ na narty do Włoch lub do Polski. Rzeczywiście, szkocka pogoda jest bardzo kapryśna, ale w górach, powyżej granicy 600-650 metrów, śnieg trzyma się całkiem dobrze i jest go sporo.
W każdym z tych ośrodków pełno doskonale przygotowanych tras o różnym stopniu trudności. Każdy z nich oferuje kilometry doskonale przygotowanych tras, które zadowolą początkujących i zaawansowanych narciarzy.

Wysiadać się nie chce

Najnowszym z całej piątki jest Navis Range – centrum narciarskie usytuowane w samym sercu szkockich „Alp”. Znajduje się na górze Aonach Mor, ósmym co do wielkości szczycie Wielkiej Brytanii.
Atrakcją kurortu jest jedyna w UK linia gondolowej kolejki górskiej, która wwozi narciarzy na stoki, dojeżdżając na wysokość 700 metrów, a stamtąd przy pomocy wyciągów odbywa się transport na poszczególne trasy.
Do wagonika wchodzi 6 osób, a podróż w jedną stronę trwa około 15 minut. Leszek mówi, że widoki są niezapomniane – aż wysiadać się nie chce. I ceny wcale nie są wygórowane – cena za bilet w obie strony to osiem i pół funta, ale bardziej opłaca się bilet roczny – 37 funtów, jeśli ktoś przyjechał na dłużej niż jeden dzień. Navis Range to najwyżej położone nartostrady w Szkocji. Jest ich tam aż 35, w tym siedem dla narciarzy początkujących, 23 dla średnio zaawansowanych, pięć dla profesjonalistów.
W całym ośrodku działa 12 wyciągów o imponujacej przepustowości – 9 tys. osób na godzinę. W wypożyczalniach sprzęt wymieniany jest co roku. Narciarze mogą czuć się bezpiecznie, bo w razie potrzeby pomocy udzielają świetnie wyszkolone ski-patrole.

Whisky pozjazdowa

Po zakończeniu szusowania trzeba koniecznie udać się do pobliskiego miasteczka Fort William, gdzie w pubach, oprócz grzanego wina czy piwa, podawana jest swietna whisky i gorące potrawy. Jeśli już mowa o tym szlachetnym trunku, to warto tu zajrzeć do jednej z najstarszych, bo z 1825 roku, licencjonowanych destylarni w Szkocji „ Ben Navis Destilery” i popatrzeć, jak produkuje się whisky. Wydawać by się mogło, że Brytyjczycy to naród niegustujący zbytnio w sportach zimowych, tymczasem okazuje się, że klubów narciarskich i snowboardowych, w których zrzeszają się miłośnicy białego szaleństwa, jest kilkakrotnie więcej niż w Polsce. Czterokrotnie więcej jest również osób uprawiających narciarstwo rekreacyjne i snowboarding. I kto by pomyślał – przecież to u nas są prawdziwe góry i prawdziwe zimy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?