piątek, 20 września, 2024

Lipiec tego roku był jednym z najmokrzejszych w UK od 1836 roku

Lipiec tego roku całkowicie zaskoczył, i to negatywnie, ponieważ tak mokrego, letniego miesiąca, nie widziano na Wyspach już od wielu lat. Tegoroczna pogoda w lipcu stała w kontraście do zeszłorocznych upałów, które sięgały nawet ponad 40 st. C.

Lipiec 2023 roku jednym z najmokrzejszych od czasu historii pomiarów

Meteorolodzy przyznają, że lipiec tego roku był jednym z najmokrzejszych letnich miesięcy od czasu rozpoczęcia pomiarów w Wielkiej Brytanii w 1836 roku. W zeszłym miesiącu na Wyspach spadło średnio 140,1 mm deszczu, co daje szósty najwyższy wynik w zakresie opadów dla miesiąca lipca od ponad 180 lat. Najmokrzejszy w historii był lipiec w 1988 roku, gdy w Wielkiej Brytanii średnia suma opadów wyniosła 150,5 mm. Poza tym szczególnie intensywnie padało w lipcu 1888 roku (142,2 mm), w lipcu 1936 roku (142,6 mm), w lipcu 1939 roku (143,5 mm) i w lipcu 2009 roku (145,5 mm).

Jeszcze inaczej wyglądają dane w zakresie opadów dla Irlandii Północnej, gdzie padł swoisty rekord. W tej niewielkiej prowincji w zeszłym miesiącu spadło średnio 185,4 mm deszczu, czyli więcej, niż to miało miejsce w rekordowym dotychczas lipcu 1936 roku (185,2 mm).

Jeśli chodzi o Szkocję, to lipiec tego roku, z sumą opadów na poziomie średnio 155,1 mm,
był dla niej ósmym najmokrzejszym lipcem w historii pomiarów. Z kolei Walia, z ilością opadów na poziomie 176,7 mm, zanotowała 11. najwyższy wynik w historii.

Brytyjczycy mają w tym roku dość deszczu

W zeszłym roku Wielką Brytanię nawiedziły koszmarne upały, z temperaturą powietrza sięgającą ponad 40 st. C. W tym roku natomiast Wyspiarze mogą mieć po dziurki w nosie deszczu – z rekordami padającymi pod tym względem w Greater Manchester, Lancashire czy Merseyside. Najmokrzejszym hrabstwem okazało się Lancashire, gdzie spadło w zeszłym miesiącu 234,6 mm deszczu. – To był bardzo mokry miesiąc dla większości Wielkiej Brytanii, a szczególnie dla mieszkańców Irlandii Północnej. Prąd strumieniowy przesunął się na południe Wielkiej Brytanii na większą część miesiąca, jednocześnie pozwalając przez pewien czas na narastanie ekstremalnych upałów w południowej Europie, a także umożliwiając napływ kolejnych systemów niskiego ciśnienia nad Wielką Brytanię, z długimi okresami wiatru i deszczu, które znacznie częściej kojarzą się z jesienną pogodą – podsumował Mike Kendon z Met Office.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Kapitan samolotu sześciokrotnie przekroczył limit alkoholu. Wyrok sądu może zaskakiwać

Brytyjczyk spał z otwartymi ustami. Myślał, że umrze, gdy ugryzł go pająk

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?