piątek, 20 września, 2024

Błąd „jeden na 15 milionów” przyczyną chaosu na lotniskach

Awarię systemu kontroli ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii, w wyniku której odwołano ponad 2000 lotów, przypisano „niezwykle rzadkiemu splotowi okoliczności”. NATS opublikowało wstępny raport w tej sprawie, a Civil Aviation Authority przeprowadzi niezależne śledztwo.

Szef brytyjskiej agencji kontroli ruchu lotniczego oznajmił, że awaria, która miała miejsce 28 sierpnia 2023, była efektem niezwykłego zbiegu okoliczności. To przypadek „jeden na 15 milionów”, jak ujął to Martin Rolfe, szef NATS. „Niezwykle rzadki splot okoliczności” w tym przypadku polegał na pojawieniu się dwóch identycznych nazw, ale oddzielnymi znacznikami punktów orientacyjnych poza przestrzenią powietrzną Wielkiej Brytanii. Taka sytuacja nie miała miejsce w przypadku ponad 15 milionów lotów przetworzonych przez system w przeciągu ostatnich pięciu lat.

Dyrektor Rolf zaznacza, że w obliczu tej usterki system „zachował się” tak, jak „został zaprojektowany, to znaczy bezpiecznie uległ awarii, gdy otrzymał dane, których nie może przetworzyć”. Wyłączenie się systemu kontroli ruchu lotniczego automatycznie w ciągu zaledwie kilku sekund po wystąpieniu niezwykle rzadkiego błędu stanowi część architektury tego systemu.

Co było przyczyną awarii systemu kontroli ruchu lotniczego?

Jak wynika ze wstępnego raportu przygotowanego przez NATS podjęto już odpowiednie działania, aby zapobiec wystąpieniu ponownie takiej sytuacji. Dodano również w tym przypadku, iż taka awaria nie stworzyła żadnego zagrożenia w ruchu lotniczym.

Przy okazji publikacji raportu, NATS ponownie przeprosiło za zaistniałe problemy zarówno pasażerów, jak i linie lotnicze oraz porty lotnicze.

CAA przeprowadzi „szerszy przegląd” problemów związanych z awarią 

Na tym jednak sprawa awarii się nie kończy. Civil Aviation Authority brytyjski organ ustawowy, który nadzoruje regulację lotnictwa cywilnego, podejmie własne działania. CAA dokona szerszego przeglądu problemów związanych z awarią systemu. Oceni również, jak Nats zareagowało na ten incydent. Niezależny raport w tej sprawie zostanie przedstawiony Markowi Harperowi, ministrowi transportu.

Organ regulacyjny ostrzegł, że jeśli pojawią się jakiekolwiek dowody na to, że NATS mógł naruszyć swoje obowiązki ustawowe i licencyjne, w tej sprawie zostaną podjęte „odpowiednie kroki”.

Jakie były skutki awarii systemu kontroli ruchu lotniczego?

Raport Civil Aviation Authority ma zostać opublikowany do końca września. Martin Rolfe zaznaczył, iż „z radością przyjmujemy wnioski płynące z przeglądu, który CAA chce przeprowadzić”

Szacuje się, że skala zakłóceń dotknęła około 250 000 pasażerów. Wielu z nich musiało czekać kilka dni na alternatywne loty. Koszty tej awarii mają sięgnąć kilkudziesięciu milionów funtów. Willie Walsh, który obecnie jest dyrektorem International Air Transport Association, uważa, że wyniosą do 100 milionów funtów.

W miniony poniedziałek władze Ryanaira podały, iż rzeczona awaria spowodowała odwołanie ponad 350 lotów realizowanych przez przewoźnika z Irlandii, co dotknęło 63 000 pasażerów.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
W Londynie zniszczono 25 proc. nowych kamer ULEZ. Sadiq Khan ugnie się pod presją londyńczyków?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?