piątek, 20 września, 2024

Szkoci z moralnym kacem. Użyte instalacje powstały w obozach pracy przymusowej?

Szkoci mają nie lada problem do zgryzienia. Istnieje podejrzenie, że komponenty użyte w ich farmach fotowoltaicznych zostały wyprodukowane w obozach pracy przymusowej w Chinach. A to stoi w jawnej sprzeczności z prowadzoną przez Holyrood polityką przeciwdziałania niewolnictwu.

Współczesne niewolnictwo – gdzie Szkoci mogli popełnić błąd?

Media informują, że państwowy monopolista Scottish Water, odpowiedzialny za instalację dziesiątek tysięcy farm fotowoltaicznych, nieświadomie przyczynił się do wspierania współczesnego niewolnictwa. Chodzi o to, że komponenty wykorzystane w panelach słonecznych mogły powstać w obozach pracy przymusowej w Chinach. Instalacje obecne są w aż 66 miejscach w kraju i kosztowały dziesiątki milionów funtów. Jedną z tego typu instalacji jest choćby duża stacja uzdatniania wody, która zaopatruje w wodę pitną 565 000 ludzi w rejonie Glasgow. Natomiast inna instalacja, obejmująca 8448 paneli w Balmore w East Dunbartonshire, uzdatnia wodę z jezior Loch Katrine i Loch Lomond.

Po doniesieniach, że komponenty do farm słonecznych pochodzą z pracy niewolniczej, Scottish Water poinformowało, że przestanie sprowadzać z Chin panele słoneczne dla przyszłych projektów. Poza tym monopolista zapowiedział zaostrzenie zasad dotyczących współczesnego niewolnictwa. Natomiast projekty już realizowane mają być kontynuowane na dotychczasowych zasadach.

Produkcja paneli słonecznych

Chiny są obecnie największym na świecie producentem paneli słonecznych. Udział tego kraju w produkcji paneli to blisko 40 proc. światowego rynku. Panele z chińskich fabryk dostępne są w konkurencyjnych cenach, ale problemem jest wytwarzanie ich kluczowego komponentu, jakim jest krzem polikrystaliczny. Surowiec ten przetwarzają fabryki oskarżone o korzystanie z niewolniczej pracy osób osadzonych w obozach pracy przymusowej w prowincji Xinjiang. Najnowsze szacunki pokazują, że jest tam internowanych nawet 2,6 mln muzułmańskich Ujgurów i Kazachów. Chiny są od lat oskarżane o prześladowanie mniejszości ujgurskiej. Organizacje zajmujące się prawami człowieka określają wręcz praktyki stosowane przez Pekin mianem ludobójczych czystek etnicznych.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wycieczki z niskim depozytem są kuszące? Oto, dlaczego należy na nie uważać

Płace przewyższyły inflację po raz pierwszy od dwóch lat

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?