Arcybiskup Canterbury rezygnuje z powodu skandalu

Arcybiskup Canterbury, Justin Welby ogłosił, że rezygnuje ze swojego stanowiska. Decyzję tę podjął po druzgocącym raporcie na temat pedofila związanego z Kościołem Anglii.

Z raportu wynika, że 68-letni Justin Welby „mógł i powinien” zgłosić policji nadużycia pedofila, Johna Smitha wobec chłopców i młodych mężczyzn w 2013 roku.

Arcybiskup Canterbury rezygnuje

Justin Welby wydał we wtorek oświadczenie w sprawie swojej rezygnacji, która – według niego – leży „w najlepszym interesie Kościoła Anglii”. Dodał, iż „jest zupełnie jasne, że muszę wziąć osobistą i instytucjonalną odpowiedzialność” za swoją reakcję na nadużycia.

Mam nadzieję, że ta decyzja jasno pokazuje, jak poważnie Kościół Anglii rozumie potrzebę zmian i nasze głębokie zaangażowanie w tworzenie bezpieczniejszego kościoła. Rezygnując, czynię to w smutku ze wszystkimi ofiarami i osobami, które przeżyły nadużycia – powiedział Arcybiskup Canterbury.

Dodał także, że „powiedziano mu, iż policja została powiadomiona” w tym czasie. A także, że „błędnie uważał, iż nastąpi odpowiednie rozwiązanie” sprawy.

Przyznał się także do „głębokiego poczucia wstydu z powodu historycznych zaniedbań Kościoła w kwestii ochrony”.

Przez prawie dwanaście lat walczyłem o wprowadzenie ulepszeń. To inni muszą ocenić, co zostało zrobione – dodał.

W sprawie wypowiedział się także rzecznik premiera, Keira Starmera. Oświadczył, że szef rządu „szanuje podjętą decyzję i myślami jest przede wszystkim ze wszystkimi ofiarami”.

Duchowni nie zgłosili nadużyć na policję

Z raportu, który ukazał się w ubiegłym tygodniu, wynika, że Smith „mógł i powinien” być zgłoszony na policję. Gdy przywódcy Kościoła – w tym Welby – zostali poinformowani o szczegółach jego nadużyć w 2013 roku.

Raport nie pozostawia złudzeń, że bezczynność Kościoła stanowiła „straconą okazję do postawienia go przed wymiarem sprawiedliwości”.

Dr Joanne Grenfell, biskup Stepney i główny biskup Kościoła ds. ochrony powiedziała, że decyzja arcybiskupa „nie zwalnia żadnego z nas z konieczności wprowadzania gruntownej zmiany w kulturze i przywództwie, która jest niezbędna w każdej części Kościoła”.

Teksty tygodnia

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie