Brytyjskie sądy wydają zbyt lekkie wyroki? Prokuratura zaostrza kary po skargach obywateli

Rekordowa liczba przestępców posiedzi w więzieniach dłużej, niż początkowo zalecił to sędzia. Podwyższenie aż 141 kar nastąpiło po tym, jak do Biura Prokuratora Generalnego Anglii i Walii wpłynęły zażalenia o zbyt pobłażliwych wyrokach. 

Liczba wyroków, które zostały w 2016 roku zaostrzone wyniosła 141. To aż o 39 więcej niż rok wcześniej. 41 z nich dotyczyło napaści na tle seksualnym, 19 – poważnego uszkodzenia ciała z premedytacją, 16 – kradzieży.

UK wyda 25 milionów funtów na komfortowe więzienie na Jamajce

Procedurę podwyższania wyroku można rozpocząć w każdym przypadku. Wystarczy, że skargę złoży jedna osoba i, co najważniejsze, nie musi to być ofiara czy jej krewni. Na zbyt niski wyrok może poskarżyć się każdy obywatel. 

30 przestępców, w tym podpalacz, posiadacz nielegalnej broni palnej oraz dwóch mężczyzn skazanych za zaniechanie opieki nad dzieckiem, zostało natychmiast aresztowanych. Ich początkowe wyroki zakładały jedynie odbycie określonej liczby godzin prac społecznych. 

Macocha włożyła dziecko za karę do garnka z gotującą się wodą. Chłopczyk zmarł w męczarniach

14 osób skazanych za przestępstwa na tle seksualnym, które początkowo uniknęły wyroku ograniczenia wolności, obecnie odsiadują wyrok w zakładach zamkniętych. Jeden gwałciciel oraz jeden niedoszły morderca otrzymali dożywocia – zamiast początkowych kilkuletnich wyroków pozbawienia wolności.

Samych próśb o ponowne rozpatrzenie wyroku było w 2016 roku aż 837 – o 17 proc. więcej niż w roku ubiegłym. 

„Prawo daje ofiarom, ich krewnym a także wszystkim obywatelom, możliwość podważania wysokości wyroków, jeśli w ich mniemaniu są one za niskie” – potwierdził prokurator generalny, Jeremy Wright. „W większości przypadków sędziowie wydają sprawiedliwe wyroki. Trzeba jednak pamiętać, że orzecznictwo to nie matematyka. Wspomniane procedury pozwalają na to, aby wyrok został raz jeszcze rozpatrzony przez niezależne organa” – tłumaczył prokurator generalny.

Urzędnicy przelali 23-latce 52 tys. funtów przez… pomyłkę. Teraz grozi jej więzienie

Teksty tygodnia

Wyższe wykształcenie, wyższe zarobki

Chociaż często podkreśla się, że najlepiej zarabiają “fachowcy”, najnowszy raport z rynku pracy w Niemczech wskazuje, że wyższe wykształcenie oznacza wyższe zarobki. Zatem jaką pensją mogą cieszyć się osoby z magistrem, a jaką technicy?

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Dzień Króla w Holandii – jak obchodzi się Koningsdag?

To jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze święto państwowe w Holandii. Jaka jest jego historia? Z jakimi tradycjami się wiąże?

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Przeczytaj także