Chorobowe i urlop wypoczynkowy w Holandii

Pracując w Holandii podlegasz takim samym prawom jak Holendrzy. Jednak zasady przyznawania urlopu czy zwolnień lekarskich różnią się od tych w Polsce. Sprawdź, ile jest urlopu wypoczynkowego w Holandii, na jakich zasadach możemy zaopiekować się członkami rodziny i jak wygląda kwestia płatności w związku z wziętym urlopem.

Ile dni urlopu przysługuje pracownikom w Holandii?

W Holandii podobnie jak w Polsce pracownicy mogą być zatrudnieni na podstawie umów różnego typu. Jednak niezależnie od ich rodzaju każdemu pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. W wariancie standardowym przy zatrudnieniu na pełny etat w ciągu roku pracownikowi przysługuje co najmniej 20 dni urlopu. Są to tzw. ustawowe dni wolnego określane jako wettelijke vakantiedagen. Zgodnie z prawem holenderskim, soboty i niedziele są wolne od pracy, zatem urlop wypoczynkowy w skali roku to minimum 4 tygodnie.

Aby precyzyjnie określić, ile dni urlopu przysługuje w Holandii, warto wiedzieć, w jaki sposób obliczyć należny wymiar dni wolnych od pracy. Zazwyczaj kwestia ta wyliczana jest w oparciu o posiadany etat i indywidualne warunki umowy, ale też branżę. W przypadku zatrudnienia w niektórych dziedzinach pracownicy mogą liczyć na kilka dodatkowych dni urlopu. Jest tak np. w budownictwie czy hotelarstwie. Ponadto wymiar urlopu wypoczynkowego w Holandii wyliczany jest w sposób proporcjonalny do przepracowanych miesięcy.

Co ciekawe, w Holandii pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu w całości, w liczbie 20 przysługujących dni (lub więcej, jeżeli tyle przysługuje danej osobie) lub z podziałem na osobne, ale pełne tygodnie. Maksymalnie w Holandii pracując na pełny etat, możliwe jest uzyskanie prawa do 25 dni urlopu wypoczynkowego. Poza tymi dniami wolnymi od pracy pracownikom przysługują jednak różne rodzaje urlopów specjalnych oraz zwolnienie chorobowe.

Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem?

Niewykorzystany urlop w Holandii nie może zostać zamieniony na ekwiwalent pieniężny i wyższe wynagrodzenie wraz z końcem okresu rozliczeniowego. Niestety w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu prawo do dni wolnych przepada. Dotyczy to podstawowych 20 dni urlopu.

W przypadku dodatkowych, pozaustawowych 5 dni urlopowych, istnieje możliwość wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za ich niewykorzystanie.

Urlop na żądanie w Holandii

W Holandii istnieje możliwość wzięcia urlopu na żądanie w związku z nieprzewidzianymi zdarzeniami. W sytuacji, kiedy doszło np. do nagłego pogorszenia stanu zdrowia kogoś z najbliższej rodziny, a pracownik jest osobą, która powinna się nią zająć, wówczas urlop taki jest uzasadniony. Jednocześnie zachodzi prawo do zachowania ciągłości wypłat, jednak w wysokości 70% podstawy wynagrodzenia. Nie może być to jednak suma niższa niż ustawowe wynagrodzenie minimalne dla osób w danym wieku.

W Holandii urlop na żądanie określany jest jako urlop krótkoterminowy i w ciągu 12 miesięcy nie może być dłuższy niż 2 tygodnie. W sytuacji, gdy pracownik skorzysta z takiej formy nieobecności w pracy, pracodawca ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście sytuacja życiowa jest zgodna z tym, co zgłosił pracownik. Jeżeli jednak okaże się, że powód urlopu na żądanie był niezgodny z prawdą, dni wolne rozliczane są z urlopu wypoczynkowego.

Urlop opiekuńczy w Holandii – komu przysługuje?

Krótkoterminowy urlop opiekuńczy w Holandii przysługuje wszystkim pracownikom bez względu na formę zatrudnienia, jak i wymiar czasu pracy. Mają do niego prawo zarówno Holendrzy, pracownicy z zagranicy zatrudnieni na stałe, jak i osoby, które podjęły zatrudnienie tymczasowe poprzez agencje pracy. Prawo to, jak i szczegółowe zasady związane z urlopem opiekuńczym zawarte są w ustawie o pracy i opiece, czyli tzw. Wazo.

Urlop opiekuńczy może maksymalnie trwać tyle, co dwukrotność godzin kontraktowych w ciągu roku. Tego typu wolne dni można wziąć w związku z opieką nad dzieckiem, rodzicem, partnerem czy współlokatorem, jeżeli z okoliczności wynika, że nikt inny nie może się nim zająć, a osoba ta faktycznie potrzebuje pomocy i opieki. Urlop opiekuńczy nie przysługuje w sytuacji, gdy osoba chora przebywa w szpitalu.

W przypadku Polaków stosunkowo często zdarzają się sytuacje, kiedy tylko jeden członek rodziny mieszka i pracuje w Holandii, natomiast reszta rodziny przebywa na stałe w Polsce. Może się zdarzyć, że na skutek różnych sytuacji dziecko lub osoba bliska w rodzimym kraju wymaga pomocy. Czy pracując w Holandii, można wziąć urlop na opiekę w Polsce? Jest to jak najbardziej możliwe. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy opieka będzie sprawowała na terenie Holandii, czy w innym kraju.

W związku z urlopem opiekuńczym w Holandii można skorzystać z urlopu krótkoterminowego, jak i długoterminowego, którego wymiar to 12 tygodni. Warunkiem jego uzyskania jest jednak bycie jedyną osobą, która może zająć się chorym. Ponadto w ramach urlopu długoterminowego można ustalić z pracodawcą różne zasady i pracować np. w połowie wymiaru godzin. Z zasady całkowity urlop okolicznościowy długoterminowy w Holandii jest bezpłatny.

Komu przysługuje L4 w Holandii i jak jest płatne?

W odróżnieniu od przepisów obowiązujących w Polsce, prawo holenderskie w zakresie L4 w Niderlandach jest dość sprzyjające. Zwolnienie lekarskie w Holandii od lekarza w celu uzyskania dnia wolnego od pracy nie jest wymagane. Oznacza to, że w przypadku niedyspozycji czy choroby wystarczy powiadomić pracodawcę np. telefonicznie o niemożności przyjścia do pracy. Konieczne jest przy tym podanie adresu, pod jakim będziemy przebywać oraz numeru telefonu kontaktowego. Trzeba jednak wiedzieć, że pracodawca w każdej chwili ma prawo sprawdzić, czy jego pracownik faktycznie nie mógł przyjść do pracy z powodu choroby.

W wielu firmach holenderskich dostępne są również elektroniczne systemy zgłoszeń niedyspozycji. Prawo do skorzystania ze zwolnienia chorobowego przysługuje zarówno osobom zatrudnionym na stałe, jak i pracownikom tymczasowym np. z agencji pracy.

W przypadku dłuższej nieobecności pracodawca ma prawo nakazać pracownikowi odbycie wizyty lekarskiej. Uzyskane w ten sposób zaświadczenie stanowić będzie podstawę dla uzyskania przez pracodawcę zasiłku chorobowego w urzędzie pracy. Taki zasiłek zgodnie z prawem holenderskim przysługuje w przypadku osób chorujących ponad 2 dni.

Trwała choroba i niezdolność do pracy sprawia, że zasiłek chorobowy wypłacany jest w sposób ciągły. Przez pierwsze 2 lata wynosi 70% wynagrodzenia standardowego. W sytuacji, gdy stan pacjenta pogorszy się lub uszczerbek na zdrowiu będzie trwały, urząd pracy może przyznać świadczenie inwalidzkie.

Czy w Holandii można wziąć L4 na dziecko?

W przypadku choroby dziecka, w celu opieki nad nim można wziąć urlop okolicznościowy opisany powyżej. Nieco inaczej jednak kwestia ta wygląda w przypadku zwolnienia w przypadku ciąży. W Holandii kobiety ciężarne mają obowiązek zgłosić ten fakt swojemu pracodawcy w ciągu 3 miesięcy od chwili, gdy dowiedziały się o swoim stanie. Następnie należy wypełnić specjalny wniosek o niedyspozycji, po czym możliwe jest przejście na płatny urlop w wysokości 100% wynagrodzenia.

Urlop w związku z ciążą można wziąć najwcześniej na 6 tygodni przed datą planowanego porodu. Łącznie natomiast kobieta ciężarna w Holandii ma prawo do skorzystania z 16 tygodni urlopu. W czasie pracy ciężarnych pracodawca zobligowany jest do zapewnienia pracownicom odpowiednich i bezpiecznych warunków do pracy.

Zarówno w przypadku urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego, jak i zwolnień chorobowych prawo holenderskie jest dość przystępne i zapewnia pracownikom dużo przywilejów. Przepisy te są również korzystne dla pracowników zagranicznych, w tym także Polaków.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Ślisko na drogach w Holandii

Mróz oraz zamarzający deszcz znacząco utrudniają sytuację na drogach w Holandii. Niemal cały kraj jest objęty alertami. Od rana służby notują liczne wypadki i kolizje.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport