Dlaczego Tesco upadło? Oto przyczyny wycofania się Tesco z Polski [WIDEO]

W połowie czerwca ogłoszono, że brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów Tesco całkowicie wycofuje się z Polski. Dlaczego Tesco upadło w naszej ojczyźnie? Kto przejmie ogromną sieć sklepów po Brytyjczykach? Mamy odpowiedzi na te pytania!

Tesco to jeden z największych globalnych graczy na rynku retail. Firma została założona przez Jacka Cohena w 1919 w londyńskim Hackney. Brytyjski gigant zatrudnia około 450 tysięcy osób, jego dochód za rok 2019 sięgnął prawie 69 miliardów funtów, a w sklepach z charakterystycznym czerwono-niebieskim logo można robić zakupy nie tylko w UK, ale także w innych krajach w Azji i Europie. Ale już wkrótce nie w Polsce…

- Advertisement -
 

Sieć Tesco wycofuje się z Polski

Tesco wycofuje się z naszej ojczyzny. Tym samym Polska dołączyła do grona państw, z których Tesco postanowiło się w ostatnim czasie wycofać – dość powiedzieć, że tylko w tym roku sklepy sieci zostały zamknięte w Tajlandii i Malezji. Tesco dysponowało w Polsce ponad 300 sklepami, które przejęto zostaną przez duńska grupa Salling Group A/S. Sklepy (przynajmniej ich część!) będą funkcjonowały pod marką Netto.

Ale dlaczego brytyjska sieć marketów wycofuje się znad Wisły? Z czego wynika ta kolosalna porażka brytyjskiej sieci i jakie będą jej konsekwencje dla przeciętnego konsumenta w Polsce? Co to oznacza dla Tesco w ogóle i w Wielkiej Brytanii?

Oto wideo, które wyjaśnia te kwestię. Damian Olszewski analizuje i wyjaśnia dlaczego doszło do upadku brytyjskiej sieci w Polsce:

Dlaczego Tesco upadło (w Polsce)?

Na co zwraca w swoim filmie Damian Olszewski? Oto kilka ważnych czynników! Od 2014 nieustannie spadała sprzedaż. Przychody kurczyły się i to bardzo szybko. Dodajmy, że koszty działalności były wyższe od przychodów już w 2013 roku! Dodatkowo, jak zwraca uwagę autor filmiku władze brytyjskiej sieci przegapiły moment, w którym polski konsument wolał robić zakupy w mniejszych, lokalnych sklepach, a nie jeździć do wielkich hipermarketów. Świetnie w tej sytuacji poradził sobie Lidl czy Biedronka, a Tesco nie rozwijało swojej sieci mniejszych sklepów. 

Dodatkowo, Tesco nie otwierało nowych sklepów w popularnych galeriach handlowych, gdzie supermarkety przynosiły odpowiednie zyski. Z kolei idąc na "wojnę cenową" i obniżając cenę swoich produktów nie udało się przyciągnąć nowych klientów, a zyski spadały.

Teksty tygodnia

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Plany zamachów w Niemczech! Policja aresztowała trzech mężczyzn działających najprawdopodobniej na zlecenie Kremla!

Prokuratura aresztowała trzech mężczyzn pochodzenia Ukraińskiego. Służby ujawniły plany zamachów w Niemczech za pomocą przesyłanych paczek. Kiedyś takie przesyłki trafiły również do Polski.

I tura wyborów prezydenckich 2025 – wyniki. Jak głosowali Polacy za granicą?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce, która odbyła się 18 maja 2025 roku, ujawniła głębokie zróżnicowanie preferencji wyborczych – zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Przeczytaj także