piątek, 20 września, 2024

Irlandia obniżyła pozycję w ważnym rankingu

Irlandia spadła w hierarchii najbardziej przyjaznych gospodarek dla prywatnego biznesu. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Szwajcaria.

Najbardziej przyjazne gospodarki dla prywatnego biznesu

Irlandia obniżyła nieco swoją pozycję w rankingu najbardziej przyjaznych gospodarek dla prywatnego biznesu. W zestawieniu PwC Private Business Attractiveness Index, obejmującym 33 kraje, w których prywatny biznes może liczyć na najlepsze warunki rozwoju, Irlandia spadła na dziewiąte miejsce. To o dwie pozycje niżej niż w roku poprzednim. Ale też o kilka pozycji wyżej niż w rankingu z 2022 r., w którym Zielna Wyspa uplasowała się na miejscu 14.

W zestawieniu państw, gdzie biznes ma najlepsze szanse na rozwój za rok 2o24 r. na czoło wysforowała się Szwajcaria. Tuż za nią uplasowały się natomiast Szwecja, Niemcy i Holandia. Z kolei Wielka Brytania znalazła się w tym roku na miejscu siódmym, zaliczając poważną wpadkę, jako że w zeszłym roku UK uplasowało się pod tym względem na drugim miejscu na podium. Eksperci zwracają jednak uwagę, że miejsce Wielkiej Brytanii w PwC Private Business Attractiveness Index to prosta konsekwencja Brexitu i wynikających z opuszczenia struktur unijnych wyzwań w zakresie globalnego łańcucha dostaw.

Warunki do prowadzenia biznesu w Irlandii – jakie są?

W indeksie atrakcyjności gospodarek dla prywatnego biznesu przygotowywanym przez PwC pod uwagę brane są takie czynniki jak m.in. środowisko makroekonomiczne, reżim podatkowy, poszczególne regulacje ułatwiające lub utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej, zdrowie publiczne, poziom kształcenia oraz infrastruktura technologiczna. Irlandia w ogólnym ujęciu znalazła się na miejscu dziewiątym, ale trzeba wiedzieć, że na przykład pod względem ponoszonych przez przedsiębiorców kosztów za energię elektryczną Zielona Wyspa uplasowała się na dalekim, 30. miejscu.

Poza tym Irlandia słabo wypadła w zestawieniu dotyczącym wskaźników kosztów utrzymania, zajmując 29. miejsce. Znacznie lepiej jednak państwo to poradziło sobie w trakcie oceny działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu (13. miejsce), a także pod względem odpowiedzialności społecznej i zarządzania (8. miejsce). Całkiem nieźle Irlandia wypadła też w obszarze tworzenia przyjaznych warunków dla start-up’ów (6. miejsce), poziomu kształcenia (9. miejsce) oraz środowiska podatkowego i regulacyjnego (10. miejsce).

– Ogólny spadek w rankingu o dwie pozycje w tym roku na dziewiąte miejsce odzwierciedla w przypadku Irlandii silną presję, pod jaką znajdują się niektóre prywatne przedsiębiorstwa. A także pilną potrzebę dalszego wspierania tego jakże ważnego sektora naszej gospodarki – komentuje wyniki Colm O’Callaghan z PwC.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Apple za łamanie unijnych regulacji zapłaci rządowi Irlandii 13 mld euro

Amerykański gigant przegrał walkę z unijnymi regulacjami. Decyzja w tej sprawie jest ostateczna i przedsiębiorstwo z siedzibą w Cupertino nie ma już możliwości dalszego odwoływania się od wyroku.

Zarobki i siła nabywcza – Irlandia, Holandia, Niemcy, UK i Norwegia

Irlandia, Holandia, Niemcy to kraje, które najczęściej wybieramy udając się do pracy za granicę. Coraz więcej Polaków wybiera także Norwegię.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport