Mieszkasz niedaleko lotniska? Ryzykujesz zdrowiem

Z najnowszych badań wynika, że ludzie mieszkający w promieniu 20 km od lotnisk narażeni są na działanie „ultradrobnych cząstek” UFP pochodzących z samolotów, które są niekorzystne dla zdrowia.

Przeprowadzone niedawno badanie wykazało, że drobne cząstki emitowane przez samoloty narażają miliony ludzi na poważne problemy zdrowotne.

Mieszkanie w pobliżu lotniska szkodliwe dla zdrowia

Jak podała grupa ekologiczna Transport & Environment (T&E) – około sześć milionów ludzi, czyli 9 proc. populacji Wielkiej Brytanii, mieszkających w promieniu 20 km od lotnisk m.in.  London Gatwick, Stansted, Heathrow czy Manchester Airport jest narażonych na działanie szkodliwych „ultradrobnych cząstek” (UFP) pochodzących z samolotów.

UFP mają średnicę mniejszą niż 100 nanometrów (około 1000 razy mniejszą niż ludzki włos) i mogą wnikać głęboko w ludzki organizm. Trafiają do krwi, mózgu, a nawet do łożyska kobiet będących w ciąży.

Z opublikowanego w tym tygodniu badania przeprowadzonego przez holenderską firmę konsultingową CE Delft na zlecenie grupy T&E, w całej Europie skutki działalności 32 najbardziej ruchliwych lotnisk mają negatywny wpływ na zdrowie 52 milionów ludzi.

Szkodliwe działanie cząstek UFP z samolotów

Z przeprowadzonego badania wynika, że narażenie na działanie cząstek UFP może skutkować poważnymi i długotrwałymi chorobami. UFP mogą mieć negatywny wpływ na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy i wywołać problemy u kobiet w ciąży.

Narażenie na ich działanie powiązano z 280 000 przypadkami wysokiego ciśnienia krwi, 330 000 przypadkami cukrzycy i 18 000 przypadkami demencji w Europie.

Ponadto naukowcy odkryli, że ludzie mieszkający 5 km od lotnisk oddychają powietrzem, które zawiera średnio od 3000 do 10 000 ultradrobnych cząstek na centymetr sześcienny emitowanych przez samolot.

Mieszkańcy ruchliwych centrów miast narażeni są na podobne działanie szkodliwych cząstek – od 3000 do 12 000 na centymetr sześcienny.

Co ciekawe – z badania wynika, że ​​stosowanie „lepszej jakości” paliwa do silników odrzutowych może zmniejszyć UFP nawet o 70 proc., ponieważ ilość szkodliwych cząstek emitowanych przez samoloty zależy w dużej mierze od składu paliwa.

Mimo że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegała jeszcze 15 lat temu, że UFP są cząstkami zanieczyszczającymi budzącymi coraz większe obawy, nadal nie ma konkretnych przepisów dotyczących ich bezpiecznego poziomu w powietrzu.

Tim Johnson, dyrektor Aviation Environment Federation, powiedział:

– Społeczności zamieszkujące okolice lotnisk od lat podnoszą alarm w związku z zanieczyszczeniem powietrza. A ten raport potwierdza ich obawy i to, że należy zrobić więcej. Ponieważ narażenie na hałas samolotów ma już wpływ na zdrowie publiczne, UFP pochodzące z samolotów stwarzają kolejne zagrożenie dla zdrowia.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

33. finał WOŚP w Londynie. Największą radość daje widok jedności Polonii

26 stycznia odbędzie się 33. finał WOŚP w Londynie. Organizator przedsięwzięcia, Dariusz Faryna opowiedział, jak wyglądają przygotowania.

Układ o 100-letnim partnerstwie między Wielką Brytanią a Ukrainą

W dniu dzisiejszym Keir Starmer przybył do Kijowa, aby podpisać 100-letni układ o partnerstwie z Ukrainą.

W 2024 prawie 170 tys. pracowników handlu detalicznego straciło pracę w UK

Prawie 170 000 pracowników zatrudnionych w brytyjskim sektorze retail straciło pracę w mijającym roku. Głównym powodem takiej sytuacji były upadki rozpoznawalnych marek.

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Godna emerytura w Irlandii. Czy także dla Polaków?

Ile powinna wynosić roczna emerytura w Irlandii, by żyć skromnie? Ile by wieść wygodne życie? Czy aktualne wyliczenia specjalistów  mają przełożenie na rzeczywistość? 

Kara za zbieranie szyszek w lesie? Przepisy w Niemczech zaskakują Polaków

Grudzień to czas tworzenia bożonarodzeniowych dekoracji. I dla siebie, i na sprzedaż? A co lepiej oddaje klimat świat niż szyszki? Czy jednak wiesz, ile można zebrać, by nie płacić kary?

Zapadł wyrok w sprawie zakatowania 10-letniej Sary Sharif

Śmierć dziesięciolatki, która ponad rok temu poruszyła wszystkich w końcu doczekała się sprawiedliwości. Ojciec, macocha i wujek zostali uznani winnymi. Czekają na wyrok.

Ceny w UK znowu rosną – inflacja na najwyższym poziomie od marca 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie drugi miesiąc z rzędu. Indeks CPI, będący na Wyspach miarą tempa wzrostu cen w gospodarce, wyniósł 2,6 proc. w listopadzie 2024, w skali rocznej.

Ryanair ostrzega, na co uważać przy przewożeniu prezentów świątecznych

Podróżni, którzy mają zaplanowany lot przed świętami, dostali ostrzeżenie dotyczące zasad przewożenia prezentów świątecznych.

Wzrost płac w UK przyspieszył do poziomu 5,2% w październiku 2024

Jak wynika z oficjalnego komunikatu przekazanego przez Office for National Statistics odnotowano znaczący wzrost średnich zarobków pracowników w okresie ostatnich trzech miesięcy do października.