Nadzwyczajne posiedzenie PKW odwołane. Petycja o ponowne przeliczenie głosów odniesie skutek?

W związku z pojawieniem się kontrowersji związanych z liczeniem głosów w komisjach w czasie drugiej tury wyborów prezydenckich, utworzono petycję z apelem o ponowne ich przeliczenie.

Ze względu na fakt, że różnica między kandydatami na prezydenta wyniosła zaledwie 369 tysięcy głosów, powstała petycja o ponowne ich przeliczenie. Zwłaszcza, że w niektórych komisjach miały miejsce poważne błędy.

- Advertisement -

Petycja o ponowne przeliczenie głosów

W niedzielę petycja o ponowne przeliczenie głosów w wyborach prezydenckich 2025 zebrała ponad 200 tys. podpisów. Organizatorzy akcji zmienili już cel na 300 tys. Zwracają oni uwagę na minimalną różnicę głosów między dwójką kandydatów. Ponadto aż 189 tys. głosów uznano za nieważne.

Wymienione przesłanki poddają w wątpliwość rzetelność i uczciwość całego procesu wyborczego. W trosce o transparentność i poszanowanie demokratycznych standardów, żądamy ponownego, dokładnego przeliczenia głosów. Zbieramy podpisy pod petycją w tej sprawie, aby ostateczny wynik w pełni odzwierciedlał wolę narodu. I ostatecznie rozwiał wszelkie wątpliwości i teorie spiskowe narosłe wokół jego wyniku” – czytamy.

Petycja o ponowne przeliczenie głosów zebrała już ponad 200 tys. podpisów
Petycja o ponowne przeliczenie głosów zebrała już ponad 200 tys. podpisów / fot. Getty Images

Nadzwyczajne posiedzenie PKW odwołane

Mimo że petycja nie jest w żaden sposób wiążąca i zobowiązująca do reakcji, członek PKW, Ryszard Kalisz zapowiedział specjalne posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej w poniedziałek, 9 czerwca.

Na portalu X poinformował: „Posiedzenie PKW dot. wpisów błędnych liczb głosów w protokołach niektórych OKW odbędzie się 9 czerwca 2025 r. o godz. 17.00. Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów na Prezydenta RP na podstawie sprawozdania przedstawionego przez PKW oraz po rozpoznaniu protestów„.

Tak naprawdę posiedzenie PKW zaplanowano na 16 czerwca. Jednak ze względu na zgłaszane kontrowersje i coraz więcej apeli o ponowne przeliczenie głosów, zdecydowano się przyspieszyć termin.

Jednak parę godzin przed zapowiadanym spotkaniem, rzecznik PKW, Marcin Chmielnicki poinformował o odwołaniu posiedzenia. Chmielnicki powiedział, że „takie spotkanie nie było planowane”.

Kontrowersje przy przeliczaniu głosów

Z podanych informacji wynika, że nawet w kilkunastu obwodowych komisjach wyborczych, mogło dość do błędnych wpisów w protokołach do głosowania. Największe błędy w działaniu komisji ujawniono w Krakowie i Mińsku Mazowieckim.

Zgłaszanych jest coraz więcej przypadków przypisania głosów kandydatowi, które zostały tak naprawdę oddane na jego rywala.

W Krakowie mówi się nawet o „wyborczym cudzie” w komisji nr 95. W drugiej turze 1132 głosy zdobył Nawrocki, a Trzaskowski 540. Z kolei w pierwszej turze wyborów Trzaskowski uzyskał 550 głosów poparcia, 221 Sławomir Mentzen, a 218 Karol Nawrocki.

Natomiast w Mińsku Mazowieckim w jednej z komisji także doszło do zamiany wyniku kandydatów. Przewodniczący komisji przyznał, że popełnił błąd przy wypełnianiu protokołu. Po weryfikacji błędu okazało się, że Rafał Trzaskowski zdobył 611 głosów, a Karol Nawrocki 363 głosy.

Teksty tygodnia

Szokujący błąd systemu. 68 tysięcy rodzin posądzonych o oszustwa zasiłkowe ze względu na zagraniczne pochodzenie!

W Holandii trwa szokujące dochodzenie w sprawie błędnego posądzenia 68 tysięcy rodzin pobierających zasiłek na dziecko, o oszustwo. Algorytm odebrał przysługujące rodzinom pieniądze tylko dlatego, że jedno z rodziców miało zagraniczne pochodzenie.

Ponad 1000 lekarzy przeciw ustawie o wspomaganym samobójstwie w Wielkiej Brytanii

Grupa ponad tysiąca lekarzy wystosowała apel do brytyjskiego parlamentu. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo.

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

Coraz więcej obcokrajowców myśli o wyjeździe z Niemiec do Polski

Z badania Instytutu Badań nad Zatrudnieniem w Norymberdze wynika, że aż jedna czwarta emigrantów mieszkających obecnie w Niemczech poważnie rozważa ponowną zmianę miejsca zamieszkania.

Kryzys migracyjny. Sto tysięcy imigrantów ma otrzymać domy za pieniądze podatników

Rząd spotkał się z oskarżeniami o marnotrawienie publicznych pieniędzy – wydaje miliardy funtów na domy dla imigrantów, podczas gdy wiele młodych rodzin w Wielkiej Brytanii nie stać na własne mieszkanie. Krytycy alarmują, że ponad 100 tysięcy osób ubiegających się o azyl może otrzymać mieszkania finansowane z kieszeni podatników.

Przeczytaj także