piątek, 20 września, 2024

Politycy „bawią się” na koszt podatników? Wydają fortunę na wino i mocny alkohol

Każdy rząd musi dysponować zasobami napojów alkoholowych dobrej jakości w celu podejmowania ważnych gości. Niezależnie od tego, czy są to goście krajowi, czy zagraniczni. Ale opublikowane właśnie dane dotyczące ilości zakupionego przez torysów alkoholu w czasie pandemii są co najmniej zaskakujące.

Rząd wydaje fortunę na napoje alkoholowe

Światło dzienne ujrzał wreszcie raport dotyczący konsumpcji i zakupu alkoholu w ciągu dwóch lat pandemii Covid-19. Okazuje się, że w okresie od marca 2020 r. do marca 2021 r. oficjele wypili 130 butelek wina i mocnego alkoholu. A przecież był to najcięższy okres pandemii, obfitujący w lockdowny. Z kolei w okresie od marca 2021 r. do marca 2022 r. z rządowej piwnicy wydano 1300 butelek wina i mocnego alkoholu. Jednocześnie w latach 2020-2022 rządowe zapasy alkoholu zostały z naddatkiem uzupełnione. Na napoje alkoholowe przeznaczono wówczas zawrotną sumę 27 000 funtów.

Oczywiście, na „obronę” Partii Konserwatywnej przytoczmy dane dotyczące średniej rocznej konsumpcji alkoholu w kręgach rządowych i w tzw. celach reprezentacyjnych. Ta wynosi 3000–5000 butelek wina i napojów spirytusowych rocznie. Ale pamiętajmy, że w czasie pandemii spotkania dyplomatyczne, podobnie jak wiele innych aktywności, zostały ograniczone do minimum.

Po publikacji raportu, głos w sprawie zabrał Minister spraw zagranicznych Andrew Mitchell. „Wszystkie spotkania o charakterze gościnnym, jakie w tym okresie organizował rząd, odbywały się w ścisłej zgodności z restrykcjami związanymi z Covid-19” – czytamy w krótkim oświadczeniu ministra. Nie sposób jednak nie zauważyć, że oświadczenie to niewiele w sprawie wyjaśnia. 

Ludzie walczą z pandemią i kryzysem kosztów życia, a rząd się bawi?

Na najnowszym raporcie suchej nitki nie zostawiają politycy opozycji. – Przez miesiące pytaliśmy, dlaczego rząd wstrzymuje publikację tego raportu. I teraz znamy odpowiedź. Podczas gdy reszta kraju borykała się z ograniczeniami Covid i kryzysem kosztów życia, rząd opróżnił 1433 butelki ze swojej piwnicy z alkoholami. I uzupełnił zapasy na kwotę netto w wysokości ponad 100 000 funtów w ciągu trzech lat od 2019 do 2022 r. [Torysi] wiedli wystawne życie na koszt podatników. A reszta kraju w tym czasie borykała się z trudnościami. To im nigdy nie zostanie zapomniane – grzmi prokurator generalna w gabinecie cieni, Emily Thornberry.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?