Zagraniczni pacjenci są winni brytyjskim szpitalom 112 mln funtów

Według obowiązujących przepisów NHS, szpitale w Anglii muszą pobierać opłaty od pacjentów z zagranicy (którzy nie są rezydentami UK) za leczenie, które nie jest pilne. Obecnie pacjenci ci winni są londyńskim szpitalom 112 mln funtów.

Okazuje się, że nieuregulowane rachunki za leczenie pacjentów zagranicznych w latach 2018 – 2023 wyniosły ponad 112 mln funtów. Tyle powinny otrzymać londyńskie szpitale zgodnie z obowiązującymi przepisami NHS, bowiem leczenie w Wielkiej Brytanii nie dla wszystkich jest darmowe.

- Advertisement -

Pacjenci zagraniczni mają dług w brytyjskich szpitalach

Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że spodziewa się tego, iż odzyska pieniądze za leczenie pacjentów zagranicznych w brytyjskich szpitalach. Krytycy uważają jednak, że obecny system odzyskiwania tych kosztów leczenia nie jest efektywny.

Okazuje się, że NHS Trusts wystawiły faktury na łączną kwotę 223 mln funtów za leczenie zagranicznych pacjentów w ciągu pięciu lat. Jednak 112 mln funtów nadal nie jest uregulowane.

Leczenie w Wielkiej Brytanii

Mimo że usługi ratunkowe i GP są bezpłatne dla wszystkich, brytyjskie trusty zobowiązane są do wystawienia rachunków za inne rodzaje niepilnego leczenia pacjentom, którzy zazwyczaj nie mieszkają w Wielkiej Brytanii. Pobierają one opłatę w wysokości 150 proc. standardowych stawek NHS.

Wyższe stawki mają pokryć ciężar administracyjny związany z identyfikacją pacjentów i odzyskiwaniem opłat. Mimo że system opłat ma na celu walkę z „turystyką zdrowotną”, uwzględnia on wyjątki dla grup wrażliwych. Są nimi m.in. osoby ubiegające się o azyl lub ofiary handlu ludźmi.

Niestety szpitale często mają problemy z odzyskaniem kosztów leczenia. Zwłaszcza, gdy pacjenci wracają za granicę.

Rzecznik Barts Health, obsługujący szpitale we wschodnim Londynie powiedział:

– W stosownych przypadkach dokładamy wszelkich starań, aby odzyskać płatności od pacjentów, którzy odpowiadają za koszty swojego leczenia. Jednak wielu z nich może mieć ograniczone fundusze. A w przypadku tych, którzy nie są rezydentami Wielkiej Brytanii, odzyskanie kosztów leczenia może być trudne.

Teksty tygodnia

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Lotnisko zamknięte od dekady wkrótce zacznie działać. Renowacja pochłonie gigantyczną kwotę

Lotnisko Manston w hrabstwie Kent, zamknięte przez ostatnie 10 lat, ma zostać ponownie otwarte już w 2028 roku. Pierwotnie będzie działało jako hub przeładunkowy cargo. W przyszłości przewidywane jest uruchomienie stamtąd regularnych lotów pasażerskich.

Narkotyki w jajkach Kinder

Przemytnicy narkotyków miewają wyjątkowe sposoby na ukrycie nielegalnych substancji. I choć czasami pomysły mogą rozbawić, nie można zapominać, że gra toczy się o ludzkie zdrowie i życie.

Met Office ostrzega: powodzie w Wielkiej Brytanii niemal pewne. Ludzie powinni przygotować zestawy awaryjne

Met Office wydało ostrzeżenie, apelując do mieszkańców o przygotowanie się na intensywne opady deszczu i możliwe powodzie. Upały, które jeszcze niedawno dawały się we znaki, mają już odejść w zapomnienie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie