Pożyczki do 2000 GBP bez oprocentowania – jak działa program No Interest Loan Scheme?

Program rządowy oferujący nieoprocentowane pożyczki osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej ma objąć 20 000 osób mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jak będzie działać No Interest Loan Scheme?

Program NILS testowany był między innymi w Manchesterze i okazał się wielkim sukcesem. W związku z tym brytyjski rząd rozszerza go na kolejne części kraju. Jak działa No Interest Loan Scheme? To bardzo proste – będzie to oferta finansowanych przez władze UK pożyczek do 2000 GBP osobom, których nie stać na "zwykłe" pożyczki, ze względu na wysokość oprocentowania. Program ma oferować wsparcie dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji (np. z powodu rosnących kosztów utrzymania). Osoby, chcące skorzystać z pożyczki w ramach NILS mogą otrzymać jedną pożyczkę na minimum sześć miesięcy i maksimum 18 miesięcy, przy średniej 12 miesięcy. Pożyczkobiorcy mogą uzyskać dostęp do kwot od 100 GBP do 2000 GBP, przy czym średnia kwota wynosi 500 GBP.

Jak działa ten program?

Póki co zapowiedziano, że program będzie działał przez okres dwóch lat. W 2024 roku zapadnie decyzja czy przedłużyć go na kolejny okres. Wtedy również okaże się czy będzie dotyczył Wielkiej Brytanii w całości. Wówczas, według studium wykonalności przeprowadzonego przed pandemią, obejmowałby nawet pół miliona mieszkańców UK.

Skąd będą się brały pieniądze na pożyczki w ramach No Interest Loan Scheme? Program jest częściowo zarządzany przez Fair4All Finance, organizację założoną przez Ministerstwo Skarbu i Departament Kultury, Mediów i Sportu trzy lata temu, aby "wspierać dobrobyt finansowy osób znajdujących się w trudnej sytuacji". Środki na jego działanie będą pochodzić z Skarbu Państwa (3,8 miliona funtów), 1,2 miliona funtów dołoży JPMorgan Chase, a kolejny 1 milion funtów – poszczególne jednostki samorządowe.

Kto może z niego skorzystać?

Zdaniem sekretarza ds. ekonomicznych w Ministerstwie Skarbu Johna Glena, program na pełną skalę ma szansę zostać wdrożony. W jego opinii NILS pozostaje "jest fundamentalną, wartościową, nową inicjatywą, zapewniającą produkt wejściowy dla ludzi", którzy nie mogą uzyskać kredytu. 

Teksty tygodnia

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie