Pracownicy Amazona utworzą związek zawodowy? Dostali zielone światło

Centralna Komisja Arbitrażowa uznała, że pracownicy Amazona muszą otrzymać prawo do wypowiedzenia się w sprawie utworzenia związku zawodowego. Jeśli związek GMB wygra w głosowaniu, to otrzyma uprawnienia do prowadzenia z władzami Amazona rozmów w zakresie wynagrodzeń, godzin pracy i urlopów.

Związek zawodowy pracowników Amazona – do jego utworzenia jest coraz bliżej

Centralna Komisja Arbitrażowa (CAC), która, jako niezależny, działający w oparciu o ustawę organ, orzeka w sprawie praw do prowadzenia negocjacji w imieniu kolektywu pracowników, uznała właśnie, że pracownicy Amazona muszą otrzymać możliwość wypowiedzenia się w sprawie utworzenia związku zawodowego. A o taką możliwość od lat zabiega jeden z największych związków zawodowych w Wielkiej Brytanii – GMB.

Już rok temu GMB złożyło wniosek do CAC o ustawowe uznanie związku zawodowego. Ale niedługo później związek wniosek ten wycofał. Dlaczego? Dlatego, że zdaniem GMB, w następstwie pojawienia się takiego wniosku, Amazon zatrudnił ponad 1000 dodatkowych pracowników, którzy mieli zagłosować przeciwko utworzeniu związku zawodowego pracowników Amazona. Teraz jednak sytuacja jest inna. Teraz GMB jest raczej pewne, że większość pracowników poprze możliwość kolektywnego negocjowania przez GMB płac, czasu pracy i urlopów.

Głosowanie w magazynie w Coventry

Głosowanie nad utworzeniem związku zawodowego odbędzie się wśród pracowników magazynów Amazona w Coventry. To właśnie tam, od stycznia ubiegłego roku, wielokrotnie powtarzane były strajki pracowników, z żądaniem podwyżki płac do 15 funtów za godzinę. Jednocześnie GMB domagało się miejsca przy okrągłym stole w trwających z zarządem negocjacjach. – Od pierwszego dnia walki GMB o prawa związkowe w Amazonie, była to nierówna walka przypominająca pojedynek Dawida z Goliatem. Obecnie, rok później, jesteśmy świadkami prawdziwie historycznego momentu, w którym pracownicy przeciwstawią się bezlitosnej antyzwiązkowej propagandzie firmy – mówi Amanda Gearing z GMB.

Do najnowszej decyzji CAC ustosunkował się rzecznik Amazona. – Regularnie dokonujemy przeglądu naszych wynagrodzeń. Upewniamy się, że oferujemy konkurencyjne wynagrodzenia i świadczenia. Nasza minimalna płaca początkowa wzrosła do 12,30 funtów i 13 funtów za godzinę, w zależności od lokalizacji. To stanowi wzrost o 20 proc. w ciągu dwóch lat i o 50 proc. od 2018 r. Jednocześnie ciężko też pracujemy, aby zapewnić odpowiednie świadczenia, pozytywne środowisko pracy i doskonałe możliwości kariery – zaznaczył rzecznik.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy zakochali się w perfumach inspirowanych – wysoka jakość w przystępnej cenie

Perfumy inspirowane łączą luksus z oszczędnością. Poznaj Blossom Perfumery, markę oferującą trwałe i intensywne zapachy w przystępnych cenach.

Drożyzna w UK w 2025 – wyższe ceny efektem podwyżek podatków i płac?

Ponad połowa firm w UK planuje podnieść ceny w...

Protest zablokuje Londyn

Na sobotę 18.01.2025 roku zapowiadane są w Londynie protesty, które zablokują część najważniejszych ulic miasta. Gdzie będą utrudnienia i czego dotyczą demonstracje?

Dr Martina Leczycka radzi, jak rzucić palenie

Dr Martina Leczycka dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak skutecznie rzucić palenie. Skorzystaj z darmowych zasobów Stop Smoking London.

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie