Londyn – procesja żałobna w solidarności z Izraelczykami

W Londynie odbyła się procesja żałobna w solidarności z Izraelczykami odbierającymi ciała zmarłych zakładników ze Strefy Gazy. Ciała czterech zakładników z Gazy, w tym dwójki dzieci z rodziny Bibas i ich matki zostały dziś przekazane przez Hamas.

Hamas zorganizował w czwartek w centrum Strefy Gazy makabryczną ceremonię przekazania ciał czterech izraelskich zakładników wziętych do niewoli 7 października 2023 roku. Był to pierwszy raz, od czasu ataku na Izrael, gdy grupa bojowników wydała szczątki martwych zakładników. Oznacza to ponury dzień w kraju, ponieważ dotychczas zakładnicy wracali do domu żywi. Mieszkańcy Londynu wyszli na ulice, aby pokazać solidarność z Izraelczykami.

W Londynie odbyła się procesja żałobna

Uczestnicy londyńskiej procesji nosili wstążki na ustach, oczach i wokół nadgarstków. Wielu z nich trzymało także flagi Izraela. Procesja miała pokazać solidarność z Izraelczykami odbierającymi ciała zmarłych zakładników ze Strefy Gazy. Prezydent Izraela Benjamin Netanjahu nazwał ten dzień dniem żałoby. Dodał też, że „obejmujemy rodziny, a serce całego narodu jest rozdarte”.

Mężczyzna nosi wstążkę na oczach podczas procesji upamiętniającej solidarność z Izraelczykami odbierającymi ciała zmarłych zakładników ze Strefy Gazy w Londynie w Anglii. (Zdjęcie: Carl Court/Getty Images)
Mężczyzna nosi wstążkę na oczach podczas procesji upamiętniającej solidarność z Izraelczykami odbierającymi ciała zmarłych zakładników ze Strefy Gazy w Londynie w Anglii. (Zdjęcie: Carl Court/Getty Images)
Trumny są układane na ziemi podczas procesji. (Zdjęcie: Carl Court/Getty Images)
Uczestnicy procesji żałobnej w Londynie ułożyli na ziemi trumny. (Zdjęcie: Carl Court/Getty Images)

Kfir Bibas najmłodsza ofiara ataków z 7 października

Wśród przekazanych znalazły się ciała Shiri Bibas, która miała 32 lata oraz jej dwójki małych dzieci. Bojownicy Hamasu uprowadzili Shiri wraz z synami Arielem (4 lata) i Kfirem (9 miesięcy) z domu w południowym Izraelu. Działo się to pnad 16 miesięcy temu.

<yoastmark class=

Mając zaledwie 9 miesięcy, Kfir był najmłodszym zakładnikiem porwanym do Gazy. Jest też najmłodszym, który został zabity. Jego zdjęcie, na którym trzyma różowego słonia i patrzy prosto w kamerę z bezzębnym uśmiechem, pojawiło się w licznych kampaniach i protestach na całym świecie.

Jego brat Ariel, zaledwie 4-letni w czasie ataku, był często pokazywany na zdjęciu zrobionym po strzyżeniu, wciąż owinięty w pelerynę fryzjerską.

Film przedstawiający porwanie rodziny Bibas to jeden z ważniejszych symboli brutalności ataku terrorystycznego z 7 października. Widać na nim przerażoną Shiri kurczowo trzymającą swoje dzieci owinięte w koc, z Arielem wciąż ssącym smoczek.

Hamas twierdził w listopadzie 2023 r., że dzieci Bibas i ich matka zginęli w izraelskim nalocie. Jednak nie przedstawił na to żadnych dowodów. Z uwag na to, Izrael nigdy nie potwierdził ich śmierci.

Ojciec dzieci, Yarden Bibas, został uwolniony przez Hamas na początku tego miesiąca po 484 dniach niewoli. Hamas uwolnił 19 izraelskich zakładników  na mocy porozumienia o zawieszeniu broni ze stycznia 2025 roku.

Teksty tygodnia

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie