Rządowe przyzwolenie na „haj” – poppers to nie narkotyk

Advisory Council on the Misuse of Drugs (ACMD) – rządowa agencja ds. kontroli leków uznała, że narkotyki, znane potocznie jako „poppersy”, nie są substancjami psychoaktywnymi.

Poppers to potoczna nazwa azotynów alkilu, które, przyjmowane drogą wziewną, powodują krótkotrwałe uczucie uniesienia. ACMD uznała, że szkodliwość ich oddziaływania na zdrowie jest znikoma, podobnie jak społeczne konsekwencje ich zażywania. W związku z tym poppersy nie powinny być klasyfikowane jako substancje psychoaktywne.

Dyskusja wokół wpisania poppersów na listę zakazanych substancji psychoaktywnych (Psychoactive Substances Act) rozpoczęła się w styczniu, kiedy minister Mike Penning poparł przedstawicieli środowisk homoseksualnych, którzy twierdzą, że tego typu używki mają wiele pozytywnych efektów. Jednym z nich jest działanie rozluźniające, które ułatwia stosunek analny, a co za tym idzie – poprawia jakość pożycia par homoseksualnych w ogóle. Penning apelował więc, aby ministerstwo zbadało, czy istnieją uzasadnione naukowo przesłanki, aby tego typu argument uznać.

„Sam korzystam z poppersów” – przyznał minister. „Wprowadzenie tego zakazu wpłynęło by bezpośrednio na moje życie osobiste i dotknęło tysiące innych brytyjskich gejów. Uważam, że byłaby to niezwykle głupia decyzja” – przekonywał Penning.

Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli dana substancja znajduje się na Psychoactive Substances Act jej posiadanie, niezależnie od ilości, jest karalne. Jako substancje psychoaktywne, w myśl rozumienia ustawy, nie są oprócz poppersów, postrzegane również nikotyna, alkohol, kofeina i zatwierdzone leki.

Teksty tygodnia

Niemcy emigrują do Polski. Mit czy niedaleka przyszłość?

Sytuacja społeczna i gospodarcza w Niemczech nie wzbudza optymizmu. Niepokoje społeczne i zamachy powodują poczucie zagrożenia. Jednocześnie rynek pracy nie jest już tak atrakcyjny i stabilny jak kiedyś. W efekcie wielu Niemców rozważa emigrację czasową lub na stałe.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Świąteczne zakupy w Polsce tańsze niż w Niemczech? Wyniki testu zaskakują!

W Niemczech Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy a sklepu są zamknięte. Co ciekawe, wielu Niemców tego dnia przyjeżdża na zakupy świąteczne do Polski.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

O czym powinniście wiedzieć przeprowadzając się do Niemiec

Niemcy są jednym najczęściej wybieranych krajów przez emigrantów. Co warto wiedzieć przed przeprowadzką na temat kosztów życia w Niemczech?

Przeczytaj także