zdjęcie pixabay/Ben_Kerckx
22-letnia Macy mieszka w mieszkaniu zapewnionym jej przez Redbridge Council w Basildon w hrabstwie Essex. Niestety warunki w nim są tak złe, że u jej 3-letniego syna stwierdzono astmę w wyniku długotrwałego narażenia na pleśń.
Problem grzyba w brytyjskich domach jest dość powszechny, a w związku z głośną sprawą śmierci 2-letniego Awaaba Ishaka w Rochdale, który zmarł w wyniku długotrwałego narażenia na pleśń w mieszkaniu, coraz więcej osób boi się o zdrowie swoich dzieci i swoje.
Astma u dziecka z powodu pleśni w domu
Samotna matka z Basildon mówi, że boi się o swojego 3-letniego syna, który zachorował na astmę z powodu pleśni w domu. 22-letnia Macy narzeka na warunki panujące w mieszkaniu zapewnionym jej przez Redbridge Council i mówi, że "wolałaby już mieszkać na ulicy niż spędzić tam więcej czasu".
Sufit w łazience jest pokryty czarną pleśnią od ponad dwóch lat, a zepsuty wentylator wyciągowy jeszcze bardziej pogorszył problem wilgoci. Kobieta mówi, że jej syn wymiotuje z powodu kaszlu wywołanego przez astmę, którą pogarsza obecność grzyba w domu.
22-letnia Brytyjka powiedziała LBC:
– To jest toksyczne, ten dom powoli nas zabija. Chcę się tylko wydostać, wolę mieszkać na ulicy niż spędzić tu więcej czasu.
Z listu od lekarza ogólnego wynika, że kobieta zmaga się z lękiem i depresją w wyniku warunków mieszkaniowych. Została również skierowana na leczenie łysienia, które jest spowodowane pleśnią.
Jej 3-letni syn ma problemy z oddychaniem i musi korzystać z inhalatora. Rodzina prosi Council o przydzielenie jej innego mieszkania i wstawia się za nią lekarz ogólny, który stwierdził, że jest to „kwestią priorytetową”.
Rzecznik Redbridge Council powiedział podobno LBC, że stan mieszkania jest „nie do przyjęcia” i przeprosił za opóźnienie i niepokój. Dodał także, że mieszkaniem zarządza niezależny agent wynajmujący, który „wielokrotnie zawodził” w wykonywaniu prac związanych z odgrzybianiem, pomimo „kontaktowania się z nim przez Council przy 9 różnych okazjach”.
W oświadczeniu Council podał: „Obecnie przeprowadzamy przegląd wszystkich nieruchomości, aby upewnić się, że prace zostały zakończone tak, jak powinny. Musimy podkreślić, że bezpieczeństwo i dobro naszych najemców są naszym priorytetem i ciężko pracujemy, aby rozwiązać problemy, które się pojawiają”.
22-letnia matka powiedziała, że wiadomość o śmierci 2-letniego Awaaba Ishaka sprawiła, że jeszcze bardziej martwi się o zdrowie syna.
Śmierć Awaaba Ishaka pleśni w mieszkaniu
Ojciec Awaaba Ishaka przez trzy lata apelował do spółdzielni mieszkaniowej o to, aby podjęto odpowiednie działania w sprawie pleśni w mieszkaniu. Żadnych działań nie podjęto, jedynie poradzono mężczyźnie, aby często wietrzył lokum. W ubiegłym tygodniu koroner poinformowała o wyniku śledztwa w sprawie śmierci 2-letniego Awaaba Ishaka. Stwierdzono, że chłopiec „zmarł w wyniku ciężkiej choroby układu oddechowego spowodowanej długotrwałym narażeniem na pleśń w jego środowisku domowym”. Jego rodzice wielokrotnie skarżyli się spółdzielni mieszkaniowej na złe warunki panujące w mieszkaniu, ale byli ignorowani.
Dlaczego grzyb w domu jest niebezpieczny dla zdrowia?
Osoby żyjące w domu, w którym znajduje się pleśń lub grzyb, częściej cierpią na choroby układu oddechowego, infekcje, alergie lub astmę. Pleśń emituje do powietrza zarodniki, komórki i lotne związki organiczne.
Wdychanie ich lub dotykanie może powodować reakcję alergiczną, taką jak kichanie, katar, zaczerwienienie oczu, czy wysypka skórna. Pleśń może wywoływać również ataki astmy i powodować kaszel, świszczący oddech i duszność.
Dr Andy Whittamore, który współpracuje z organizacją charytatywną Asthma and Lung UK mówi, że:
– Nawet ludzie, którzy nie mają astmy, mogą rozwinąć reakcję alergiczną. W niektórych przypadkach pleśń może być wdychana i rozwijać się w płucach, co może zagrażać życiu.
Osoby najbardziej narażone na negatywne działanie pleśni to ludzie starsi, dzieci, niemowlęta i osoby z istniejącymi chorobami układu oddechowego, a także osoby z niektórymi problemami skórnymi. Pleśń może być także bardziej niebezpieczna dla osób z osłabionym układem odpornościowym, czy to z powodu choroby, czy ze względu na przyjmowane leki.
Przyczyna pleśni w domach
Przyczyną występowania pleśni w domach jest duża wilgotność powietrza. Najczęściej pojawia się w łazienkach, kuchniach, wokół okien, kiedy temperatura spada do poziomu zwanego punktem rosy i para wodna w powietrzu tworzy kropelki wody.
Jeśli para wodna zetknie się z powierzchnią w domu, która znajduje się poniżej punktu rosy, taką jak nieocieplona ściana zewnętrzna lub zimne okno, utworzą się kropelki wody. Nieosuszana powierzchnia może stać się wilgotna i stworzyć warunki do rozwoju pleśni.
Catherine Noakes, profesor inżynierii środowiska budynków na Uniwersytecie w Leeds powiedziała, że starsze i słabo izolowane nieruchomości są bardziej podatne na to zjawisko. Jednak w nowym budownictwie pleśń także może się rozwijać.
Pleśń może być również spowodowana codziennymi czynnościami powodującymi nadmiar wilgoci.
– Czasami jest to zachowanie mieszkańców – rzeczy, które robimy wszyscy i których nie możemy zmienić. Wszyscy bierzemy prysznic, wszyscy gotujemy i wszyscy suszymy pranie w domu – powiedziała Noakes i dodała, że warunki sprzyjające do powstania pleśni mogą się zwiększyć tej zimy, jeśli ludzie nie włączą ogrzewania z powodu wysokich rachunków za energię.
Często bywa też tak, szczególnie w domach ze szczelnymi oknami, że opary i wilgoć, która obecna jest w pomieszczeniach, nie znajduje ujścia i jest wchłaniana przez ściany, na których powstają idealne warunki do rozwoju pleśni.
Jak zapobiegać powstawaniu pleśni?
Prof. Noakes powiedziała, że oczywiście istnieją granice tego, co mogą zrobić mieszkańcy domu, w którym znajduje się pleśń. Czasem konieczne staje się skorzystanie z usług specjalistów.
Jednak w mniej poważnych przypadkach są rzeczy, które mogą pomóc, od krótszych pryszniców po poprawę wentylacji w domu.
– Im krótszy prysznic, tym mniej wilgoci – powiedziała Noakes, która sugeruje także, aby po prysznicu raczej wytrzeć kabinę zamiast pozostawiać wodę do odparowania.
Z kolei podczas gotowania lepiej otworzyć okna w kuchni lub używać wyciągu. Ważne jest także sprawdzenie oczywistych rzeczy, jak nieszczelne rury, czy rynny, które mogą przyczyniać się do powstania problemu.
Jakie prawa mają najemcy?
Właściciele prywatni i spółdzielnie mieszkaniowe mają obowiązek upewnić się, że domy, które wynajmują, nadają się do mieszkania. Według organizacji charytatywnej Shelter, jeśli mieszkasz w wynajmowanej nieruchomości, obowiązkiem właściciela jest naprawienie problemu z pleśnią, jeśli jest on spowodowany złą konserwacją.
– Gdy pleśń jest spowodowana złym stanem nieruchomości lub nieruchomość nie nadaje się do zamieszkania – na przykład w wyniku wilgoci lub skraplania spowodowanego słabą izolacją lub wadliwymi systemami ogrzewania lub wentylacji – wówczas obowiązkiem właściciela jest naprawa – powiedział John Gallagher z organizacji charytatywnej.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Jak spakować się do torby podręcznej w Ryanairze, aby nigdy nie płacić za bagaż? [wideo]
Przez nowe przepisy to lokatorzy będą obwiniani za powstawanie pleśni w wynajmowanych mieszkaniach