Szkocja już walczy o imigrantów: Sturgeon zapowiada, że pokryje koszty rezydentury

Nicola Sturgeon zapowiedziała, że jej partia wyśle „jasny sygnał” do obywateli Unii Europejskiej, że są w Szkocji mile widziani. Rząd ma pokryć opłaty związane ze złożeniem wniosku o rezydenturę dla tych europejczyków, którzy pracują w szkockim sektorze publicznym. 

Pierwsza Minister Szkocji ma przedstawić takie rozwiązanie na wtorkowej konferencji SNP. Obietnica ma uchronić Szkocję przed zagrożeniami gospodarczymi, jakie wiążą się z Brexitem. 

Z szacunków SNP wynika, że w szkockim sektorze publicznym – szpitalach, szkołach i uniwersytetach – pracuje około 20 tysięcy obywateli różnych krajów UE, którzy w momencie głosowania w sprawie Brexitu mieszkali w UK pięć lub więcej lat i tym samym mogą ubiegać się o rezydenturę.

Na razie nie ma jeszcze dokładnych estymacji, jakiego rzędu wydatki poniesie w związku z tym szkocki rząd. Z danych Home Office wynika jednak, że koszt, jaki ponosi państwo w związku z przyznaniem statusu rezydenta to 1 282 funty, co oznacza, że Szkocja musiałaby wydać na zatrzymanie imigrantów w kraju około 25,6 mln. 

W szkockich szkołach pracuje wielu imigrantów

Czy Szkocja już w przyszłym miesiącu OFICJALNIE ogłosi przygotowania do drugiego referendum?

Najwyraźniej jednak dla Szkotów nie jest kwota zbyt wygórowana w porównaniu ze  stratami, jakie przyniosłaby nagła ucieczka pracowników z kraju. W wypowiedzi dla BBC1 Sturgeon namawiała ponadto prywatnych przedsiębiorców, aby również zastanowili się nad finansowaniem wniosków o rezydenturę dla swoich pracowników. 

Szkoccy przedstawiciele Partii Konserwatywnej określili ofertę Sturgeon jako „tani chwyt”. Ich zdaniem to jedynie próba zatrzymania w kraju elektoratu, który mógłby w przyszłości zagłosować za odłączeniem się Szkocji od Wielkiej Brytanii. 

Szkocja ziemią obiecaną dla polskich przedsiębiorców. Zobaczcie, jak przebija Polskę

Teksty tygodnia

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Czy nielegalni imigranci z centrów dublińskich w Niemczech trafiają do Polski?

Centra Dublińskie budzą wiele kontrowersji i obaw. Niemcy umieścili takie ośrodki na granicy z Polską, co wzbudzało liczne obawy o przerzucanie problemu nielegalnych imigrantów do Polski.

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Przeczytaj także