Ile kosztuje i co obejmuje holenderskie ubezpieczenie zdrowotne? Wyjaśniamy różnice między podstawowym a rozszerzonym ubezpieczeniem i podpowiadamy, jak wybrać najlepszą polisę.
Jednym z najważniejszych zadań, którego należy dopilnować po przyjeździe do Holandii, jest zadbanie o ubezpieczenie zdrowotne. Holenderski system ubezpieczeń zdrowotnych różni się od polskiego, dlatego ważne jest, aby być przygotowanym na każdą ewentualność.
Kiedy obywatele UE muszą wykupić ubezpieczenie po przyjeździe do Holandii?
Wszyscy obywatele Unii Europejskiej, w tym także Polacy, zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii. Jednak pierwszym, co trzeba zrobić po przyjeździe do kraju, jest zarejestrowanie się w miejscowym urzędzie gminy (gemeente). Wówczas możliwe będzie uzyskanie numeru BSN (Burger Service Nummer), niezbędnego zarówno do podjęcia zatrudnienia, jak i uzyskania świadczeń czy ubezpieczenia zdrowotnego.
Odpowiadając na pytanie, kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie zdrowotne w Holandii, mamy na to cztery miesiące od momentu rejestracji w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania i uzyskania numeru BSN.
Obowiązkowość ubezpieczenia zdrowotnego i jego koszty
W Holandii ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe od momentu rejestracji w urzędzie gminy. W praktyce oznacza to, że nawet jeżeli wykupimy polisę w czwartym miesiącu od zameldowania i uzyskania numeru BSN, to i tak pierwszy rachunek za ubezpieczenie zdrowotne w Holandii będzie zawierał opłatę naliczoną od dnia rejestracji. Z dokonaniem wyboru i zawarciem odpowiedniej umowy ubezpieczeniowej nie warto więc zwlekać.
Koszt obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii zależy od oferty danego ubezpieczyciela. Średnio jednak suma ta oscyluje w granicach 146 euro miesięcznie. Ponadto, osoba, która ukończyła 18. rok życia, zobowiązana jest do zapłacenia tzw. składki własnego ryzyka (dotyczy to tylko sytuacji, gdy mamy wykupiony pakiet ubezpieczenia podstawowego), z której opłacane są zaawansowane działania lekarskie, operacje czy specjalistyczne badania. Wysokość tej składki ustalana jest odgórnie i w 2024 roku wynosi 385 euro płacone raz na rok. Własna składka nie obejmuje jednak takich sytuacji jak:
- opieka lekarza rodzinnego po godzinach pracy,
- opieka okołoporodowa i poporodowa, nieinwazyjny test prenatalny NIPT oraz USG w 20. tygodniu ciąży,
- opieka w przypadku takich chorób przewlekłych jak: POChP, cukrzyca typu 2, schorzenia sercowo-naczyniowe,
- badania kontrolne po pobraniu narządów oraz koszty transportu organów,
- programy wsparcia dla osób z nadwagą i otyłością,
-
pomoc lekarska w dzielnicy.
Jakie są różnice między podstawowym a rozszerzonym ubezpieczeniem?
Przed dokonaniem wyboru co do zakresu i rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii, warto wiedzieć czym różni się ubezpieczenie obowiązkowe od dodatkowego w Holandii. Znajomość tych różnic może znacznie ułatwić podjęcie decyzji i wybór konkretnej oferty danego ubezpieczyciela.
Holenderskie ubezpieczenie podstawowe
Ubezpieczenie podstawowe w Holandii jest obowiązkowe dla wszystkich, w tym także dzieci i obcokrajowców podejmujących pracę na terenie tego kraju. Zakres ubezpieczenia jest jednakowy dla każdego, niezależnie od stanu zdrowia, wieku czy wybranego ubezpieczyciela. Zakres i zawartość podstawowych pakietów ubezpieczeniowych w Holandii co roku określa rząd.
Ponadto uiszczenie dodatkowo wkładu własnego nie stanowi zabezpieczenia przed opłatami związanymi np. z opieką okołoporodową. Ubezpieczenie podstawowe muszą też mieć w swojej ofercie wszyscy ubezpieczyciele i nie mogą odmówić tego typu oferty nikomu, kto chce z niej skorzystać.
Holenderskie ubezpieczenie dodatkowe
Ubezpieczenia dodatkowe nie są obowiązkowe, a w ich zakres nie ingeruje państwo. Pakiety te mogą być dowolnie konstruowane i wyceniane przez ubezpieczycieli. Warunki i zwroty kosztów mogą więc różnić się w zależności od konkretnej oferty. W przypadku dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych w Holandii, ubezpieczyciele nie mają obowiązku zawierania umów z każdym. Mogą oni odmówić zrealizowania usługi np. w sytuacji złego stanu zdrowia potencjalnego klienta.
Ponadto przy wykupieniu ubezpieczenia dodatkowego nie zachodzi obowiązek uiszczania rocznej opłaty własnego ryzyka. Nie ma też konieczności zawierania umowy o ubezpieczenie dodatkowe z tym samym towarzystwem ubezpieczeniowym, z którym mamy podpisaną polisę o ubezpieczenie podstawowe. Koszt dodatkowych pakietów może być różny w zależności od zakresu świadczeń, jak i stawek indywidualnych ubezpieczyciela.
Wybór odpowiedniej polisy – porównanie ofert i wskazówki
W Holandii do wyboru jest 10 grup ubezpieczeniowych, w ramach których można skorzystać z oferty ok. 40 ubezpieczycieli. Do najpopularniejszych i cieszących się największym zaufaniem należą grupy Achmea, CZ, Menzis oraz VGZ. Łącznie zawarte z nimi polisy stanowią blisko 85% całego holenderskiego rynku ubezpieczeń.
Obecnie najniższa cena podstawowego pakietu ubezpieczeniowego wynosi ok. 132 euro, natomiast najwyższa ok. 162 euro. Cena dodatkowych pakietów zależy od zakresu i może wynieść już kilka euro np. w przypadku kilku zabiegów fizjoterapeutycznych przysługujących miesięcznie.
Przed wyborem ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii warto określić też własne ryzyko i wziąć pod uwagę osobistą sytuację. Jeżeli spodziewamy się niskiego ryzyka częstego korzystania z usług medycznych, warto skorzystać z opcji odliczenia dobrowolnego i do kwoty własnego ryzyka w wysokości 385 euro odliczyć jeszcze 100, 200 lub więcej euro. Wówczas comiesięczne składki będą niższe. Jeżeli jednak spodziewamy się wysokich kosztów opieki zdrowotnej lub cierpimy na różne schorzenia, które obejmuje opieka podstawowa, nie będzie to dobre rozwiązanie.
Poza stanem zdrowia należy też wziąć pod uwagę, na jakim etapie życia aktualnie jesteśmy. Analizując najczęstsze wybory Holendrów, można zauważyć, że:
- młodzi dorośli i studenci z racji dobrej kondycji i zdrowia decydują się najczęściej na sam pakiet podstawowy,
- rodziny ubezpieczają wszystkich członków u jednego ubezpieczyciela, ponieważ dzięki temu można uzyskać atrakcyjne zniżki,
- osoby samotne i samotnie wychowujące dzieci decydują się głównie na podstawowy wariant ubezpieczenia,
- osoby starsze z racji częstych problemów zwyrodnieniowych i chorób zazwyczaj wykupują również pakiety dodatkowe zawierające zabiegi fizjoterapeutyczne,
- obywatele UE, którzy wybierają się do Holandii na krótki czas, najczęściej korzystają z ubezpieczenia podróżnego lub Europejskiej Karty Zdrowia,
- osoby mieszkające razem lub małżeństwa często decydują się na wspólne polisy,
- wojskowi podlegają natomiast rządowemu ubezpieczeniu wojskowemu. Sami nie muszą więc nabywać żadnej polisy.
Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne, a za co trzeba dodatkowo zapłacić?
Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Holandii obejmuje swoim zakresem najważniejsze formy opieki medycznej. Należy tu wymienić:
- konsultacje u lekarza pierwszego kontaktu oraz u lekarzy specjalistów po otrzymaniu właściwego skierowania,
- leki przepisane na receptę,
- leczenie prowadzone w szpitalu,
- transport karetką w uzasadnionych przypadkach,
- pomoc medyczna w nagłych sytuacjach,
- opiekę lekarza psychiatry.
W ramach ubezpieczenia zdrowotnego osobom do ukończenia 18. roku życia przysługuje także pomoc stomatologiczna. W Holandii w przypadku osób dorosłych w celu korzystania z usług stomatologicznych należy wykupić osobne ubezpieczenie dentystyczne. Może ono obejmować zarówno podstawowe zabiegi, jak i kompleksową pomoc.
Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Holandii, ubezpieczenie zdrowotne to nie jedyny obowiązek mieszkańca czy imigranta. Każda osoba, która ukończyła 18. rok życia, musi ponieść również koszty związane z obowiązkowym ryzykiem własnym. Minimalna suma wynosi w tym przypadku 385 euro, jednak możliwe jest zapłacenie większej kwoty. Wówczas składki płacone w związku z podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym będą niższe.
Ponadto można również zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenia w Holandii. Takie pakiety obejmują m.in. zabiegi fizjoterapeutyczne, alternatywne metody leczenia czy rozszerzony zakres opieki stomatologicznej. Osoby zainteresowane wykupieniem wariantów ponadpodstawowych powinny dobrze sprawdzić oferty dostępne u różnych ubezpieczycieli. Mogą się one znacznie różnić zarówno zakresem, jak i kwotą.