W jakim wieku dziecko można zostawić samo w domu zgodnie z prawem w UK?

W jaki sposób obowiązujące w Wielkiej Brytanii prawo reguluje kwestie pozostawiania dzieci samych w domu? Jakie są oficjalne wytyczne w tej sprawie? Czy decyzja w tej kwestii należy tylko i wyłącznie do rodziców?

Zaznaczmy to bardzo wyraźnie już na samym wstępie tego tekstu — na Wyspie nie ma żadnego prawa, które w jakikolwiek ograniczałoby decyzyjność rodziców dziecka w tej kwestii. Tylko oni decydują o zostawieniu dziecka samego w domu, ale też ponoszą odpowiedzialność. W UK obowiązujące prawe nie określa ściśle wieku, w jakim można zostawić dziecko całkowicie samo, ale takie działanie będzie przestępstwem, jeśli w efekcie zostanie ono narażone na niebezpieczeństwo. W gestii rodziców leży decyzja o tym, czy ich pociecha jest na tyle dojrzała, aby mogło zostać całkowicie sama, choćby w domu lub w samochodzie.

W tej sprawie istnieją jednak wytyczne przygotowane przez National Society for the Prevention of Cruelty to Children (NSPCC). Według nich:

  • dzieci poniżej 12. roku życia rzadko są na tyle dojrzałe, by zostawiać je same na dłuższy czas;
  • dzieci poniżej 16. roku życia nie powinny zostawać same na noc;
  • niemowląt, małych dzieci i bardzo małych dzieci nigdy nie należy zostawiać samych w ogóle.

W jakim wieku można zostawić dziecko same w domu?

Dodajmy przy tym, iż niemowlęta i małe dzieci w wieku do lat trzech nigdy nie powinny być pozostawiane całkowicie same, ani na jedną minutę, pod żadnym pozorem. Co więcej, dotyczy to także zostawiania ich samych w domu. Dzieci w tym wieku po prostu nie można spuszczać z oka. 

Dzieci w wieku poniżej 12 lat rzadko są wystarczająco dojrzałe, aby móc poradzić sobie w trudnych, nagłych i niespodziewanych wypadkach. Brakuje im po prostu życiowego doświadczenia. Nie powinny być zostawiane same w domu przez długi czas. Z kolei w przypadku dzieci powyżej 16. roku życia wchodzi w grę zostawianie dzieci samych na noc, ale wcześniej nie jest to zalecane.

Kto może podjąć decyzję w tej kwestii?

Mama i tata najlepiej znają swoje pociechy. To oni powinni podjąć decyzję czy ich dziecko jest na tyle dojrzałe, aby poradziło sobie same. Wiele wskazówek dla nich wynika z oczekiwań społecznych, ale ostatecznie to na nich spoczywa odpowiedzialność w tej kwestii. Dodajmy, iż w wielu przypadkach duża ilość dzieci zaczyna pozostawać sama w domu w okolicach 11. roku życia, gdy zaczynają się uczyć w secondary school.

Warto również wsłuchać się w potrzeby samego dziecka. Jeśli ono samo nie czuje się gotowe lub nie jesteś pewien/pewna co do takiego wyjścia, to nie zostawiaj go samego w domu.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ten samochód ma kosztować zaledwie 8700 funtów. Wielka Brytania może być jednym z pierwszych krajów, w których się pojawi

Gospodarstwa domowe korzystające z liczników przedpłatowych nie zgłaszają się po 400 funtów dopłaty do rachunków za energię

Duży spadek rachunków za energię i to już niebawem

 

Teksty tygodnia

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Komisje wyborcze w Niemczech adresy – tu zagłosujesz na prezydenta RP

W Niemczech utworzono w sumie 53 obwodowe komisje wyborcze. Polscy imigranci będą mogli oddać w nich swój głos w wyborach prezydenckich 2025.

Plany zamachów w Niemczech! Policja aresztowała trzech mężczyzn działających najprawdopodobniej na zlecenie Kremla!

Prokuratura aresztowała trzech mężczyzn pochodzenia Ukraińskiego. Służby ujawniły plany zamachów w Niemczech za pomocą przesyłanych paczek. Kiedyś takie przesyłki trafiły również do Polski.

Where Are The Polish Communities in the UK?

  Polish communities in the UK are quite widespread, but...

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Przeczytaj także