W jakim wieku dziecko można zostawić samo w domu zgodnie z prawem w UK?

W jaki sposób obowiązujące w Wielkiej Brytanii prawo reguluje kwestie pozostawiania dzieci samych w domu? Jakie są oficjalne wytyczne w tej sprawie? Czy decyzja w tej kwestii należy tylko i wyłącznie do rodziców?

Zaznaczmy to bardzo wyraźnie już na samym wstępie tego tekstu — na Wyspie nie ma żadnego prawa, które w jakikolwiek ograniczałoby decyzyjność rodziców dziecka w tej kwestii. Tylko oni decydują o zostawieniu dziecka samego w domu, ale też ponoszą odpowiedzialność. W UK obowiązujące prawe nie określa ściśle wieku, w jakim można zostawić dziecko całkowicie samo, ale takie działanie będzie przestępstwem, jeśli w efekcie zostanie ono narażone na niebezpieczeństwo. W gestii rodziców leży decyzja o tym, czy ich pociecha jest na tyle dojrzała, aby mogło zostać całkowicie sama, choćby w domu lub w samochodzie.

- Advertisement -

W tej sprawie istnieją jednak wytyczne przygotowane przez National Society for the Prevention of Cruelty to Children (NSPCC). Według nich:

  • dzieci poniżej 12. roku życia rzadko są na tyle dojrzałe, by zostawiać je same na dłuższy czas;
  • dzieci poniżej 16. roku życia nie powinny zostawać same na noc;
  • niemowląt, małych dzieci i bardzo małych dzieci nigdy nie należy zostawiać samych w ogóle.

W jakim wieku można zostawić dziecko same w domu?

Dodajmy przy tym, iż niemowlęta i małe dzieci w wieku do lat trzech nigdy nie powinny być pozostawiane całkowicie same, ani na jedną minutę, pod żadnym pozorem. Co więcej, dotyczy to także zostawiania ich samych w domu. Dzieci w tym wieku po prostu nie można spuszczać z oka. 

Dzieci w wieku poniżej 12 lat rzadko są wystarczająco dojrzałe, aby móc poradzić sobie w trudnych, nagłych i niespodziewanych wypadkach. Brakuje im po prostu życiowego doświadczenia. Nie powinny być zostawiane same w domu przez długi czas. Z kolei w przypadku dzieci powyżej 16. roku życia wchodzi w grę zostawianie dzieci samych na noc, ale wcześniej nie jest to zalecane.

Kto może podjąć decyzję w tej kwestii?

Mama i tata najlepiej znają swoje pociechy. To oni powinni podjąć decyzję czy ich dziecko jest na tyle dojrzałe, aby poradziło sobie same. Wiele wskazówek dla nich wynika z oczekiwań społecznych, ale ostatecznie to na nich spoczywa odpowiedzialność w tej kwestii. Dodajmy, iż w wielu przypadkach duża ilość dzieci zaczyna pozostawać sama w domu w okolicach 11. roku życia, gdy zaczynają się uczyć w secondary school.

Warto również wsłuchać się w potrzeby samego dziecka. Jeśli ono samo nie czuje się gotowe lub nie jesteś pewien/pewna co do takiego wyjścia, to nie zostawiaj go samego w domu.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ten samochód ma kosztować zaledwie 8700 funtów. Wielka Brytania może być jednym z pierwszych krajów, w których się pojawi

Gospodarstwa domowe korzystające z liczników przedpłatowych nie zgłaszają się po 400 funtów dopłaty do rachunków za energię

Duży spadek rachunków za energię i to już niebawem

 

Teksty tygodnia

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Wracają kontrole na granicach! Polska odpowiada na niemiecką politykę migracyjną

Dziś rano premier Donald Tusk wraz z przedstawicielami Straży Granicznej odbył odprawę, podczas której podjęto decyzję dotyczącą przywrócenia czasowej kontroli na granicach Polski z Niemcami i Litwą. Formalnie decyzja wejdzie w życie 7 lipca.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Przeczytaj także