piątek, 20 września, 2024

Wielka Brytania to jeden z krajów, którego zmiany klimatu dotkną najmocniej

Wielka Brytania jest jednym z najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne krajów, jak wynika z raportu przygotowanego przez naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego. Jeśli nie uda się zatrzymać dalszego ocieplenia się klimatu, to właśnie mieszkający w UK ucierpią najbardziej. 

Jeśli ocieplenie o 1,5 stopnia Celsjusza w skali globalnej stanie się faktem, to Wielka Brytania, Szwajcaria i Norwegia ucierpią najmocniej, jak wynika z analizy naukowców z Oxfordu. Wszystkie te kraje są „niebezpiecznie nieprzygotowane” na realizację takiego scenariusza. Wspomniane wyżej trzy kraje będą musiały ponieść największe inwestycje na dostosowanie infrastruktury do nowych realiów klimatycznych. Nie może być to zaskoczeniem, ponieważ mowa o państwach należących do szeroko pojętej północy naszego kontynentu, co oznacza, że budując domy i inne budynki obawiano się raczej niskich, niż wysokich temperatur. Teraz, dostosowanie się do nowej rzeczywistości będzie kosztować całkiem sporo… 

Dlaczego tak źle będzie akurat w UK?

W jaki sposób Wielka Brytania „odczuje” zmiany klimatyczne? Przede wszystkim zwiększy się liczba dni upalnych. W skali roku będzie ich więcej aż o 30 proc. (podobnie, jak w przypadku Szwajcarii, w Norwegii będzie ich nieco mniej, bo 28 proc.). Rzecz jasna nie można zapominać również o ekstremalnych zjawiskach pogodowych, takich jak fale upałów, ale akurat tych zjawisk nie brano pod uwagę w analizie Uniwersytetu Oxfordzkiego.

Konieczność obniżania temperatury może potencjalnie prowadzić do znacznego wzrostu zapotrzebowania na energię, na co zwracała uwagę współautorka, dr Radhika Khosla, profesor nadzwyczajny w Smith School of Enterprise and the Environment i liderka Oxford Martin Program on the Future of Cooling. „W tej chwili o zrównoważonym chłodzeniu prawie nie ma wzmianki w brytyjskiej strategii zerowej netto” – zaznaczała.

Co władze brytyjskie mogą zrobić?

„W krajach takich jak Wielka Brytania, nasze budynki działają jak szklarnie — brak zewnętrznej ochrony przed słońcem w budynkach, zamknięte okna, brak naturalnej wentylacji i brak wentylatorów sufitowych. Nasze budynki są przygotowane wyłącznie na zimne pory roku” – komentował innych współautor badania, dr Jesus Lizana.

Mechanizm ten może funkcjonować, jak błędne koło. Konieczność chłodzenia przyczynia się do wzrostu systemów pochłaniających energię, co jeszcze bardziej zwiększy emisję, co podniesie temperaturę jeszcze bardziej. Świat się będzie ocieplał, a ludzkość będzie przyspieszać ten proces, aby się ochłodzić.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Skrócili greckie wakacje, bo w „hotelu czuli się jak w gigantycznym piecu”

Mieszkańcy Wysp odwołują wakacje przez upały na południu Europy

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?