8 arcyciekawych faktów o antybiotykach

Ich odkrycie okazało się wielkim przełomem dla ludzkiego życia, ponieważ dzięki nim możemy dzisiaj zwalczać wiele chorób, z którymi wcześniej nie byliśmy w stanie wygrać. Poznajcie kilka ciekawostek o antybiotykach.

1. Święcą w nocy!

Dziwnego odkrycia dokonali Amerykanie podczas wojny secesyjnej. Lekarze zauważyli, że rany żołnierzy świecą w nocy niebieską poświatą, którą nazwano nawet "anielską". Sprawa zainteresowała raczkujących wtedy legendarnych amerykańskich naukowców, którzy stwierdzili, że owa poświata pojawia się dzięki obecności bakterii produkujących naturalne antybiotyki.

 

 

2. Podrabianie

Może niektórym czytelnikom trudno będzie w to uwierzyć, ale w dzisiejszym świecie nawet antybiotyki mogą być podrabiane! Szacuje się, że co drugi lek na malarię i co trzeci antybiotyk stosowany w krajach zachodnich jest podrobiony. Przyjmowanie takich podrobionych leków jest bardzo niebezpieczne, a świadczą o tym zatrważające statystyki. Co roku z powodu stosowania podrobionych leków umiera na świecie około 700 tys. osób!

 

 

3. Zaskakujące skutki uboczne

Choć dyskusja o wpływie i długofalowym działaniu szczepionek jest za każdym razem bardzo burzliwa. O ile nauce znane jest działanie antybiotyków, to jeden z efektów podawania ich małym dzieciom jest dość zaskakujący. Okazuje, że zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia u nich alergii na… orzechy. Dlaczego tak się dzieje? Ten ciężki do zgryzienia orzech zostawiamy tęgim głowom specjalistów.

 

 

4. Nie tylko dla ludzi

Okazuje się, że antybiotyki podawane są nie tylko ludziom, ale również… zwierzętom hodowlanym takim jak świnie czy krowy. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że nawet 80 proc. niesprzedanych środków podaje się zwierzętom hodowanym na mięso. Rodzi to prawdziwy problem, ponieważ ilość tych środków zawarta w mięsie ma wielki wpływ na ludzi. Pamiętając o pierwszym punkcie można śmiało powiedzieć, że w końcu mięso kupowane w sklepie zacznie świecić.

 

 

5. Tolerancja

Z mięsem nafaszerowanym antybiotykami wiąże się podstawowy problem, który nazywa się tolerancja. Okazuje się, że ludzki organizm "przyzwyczaja się" się do antybiotyków i w efekcie potrzebujemy co raz większej dawki, żeby wyleczyć chorobę. Tak więc nafaszerowany antybiotykami mięso zwiększa tolerancję i zmusza przez to nas do przyjmowania większej dawki leków. A to może z kolei prowadzić do poważnych uszczerbków w naszych żołądkach.

 

 

6. Pijcie piwo na zdrowie!

Popularny polski toast "na zdrowie" okazuje się nie być tylko trywialnym zwrotem. W kościach starożytnych numibijskich mumii odnaleziono antybiotyk zwany tetracyklinę. Skąd się tam znalazł? Dzięki piciu piwa, którym Namibijczycy z lubością się raczyli. Czy ktoś może wyobrazić sobie lepszy sposób leczenia?

 

 

7. Złe antybiotyki

Gdy lekarz ma problem z diagnozą choroby, to w takiej sytuacji często przepisuje antybiotyki uniwersalne, czyli takie o szerokim spektrum działania. Problem polega na tym, że te zamiast walczyć z konkretną chorobą niszczą wszystko na swojej drodze, między innymi wiele naturalnych i korzystnych dla człowieka mikroorganizmów. Lekarze uważają też, że ich stosowanie odpowiedzialne jest jest za rozwój wielu chorób, w tym gruźlicy.

 

 

8. W poszukiwaniu antybiotyków

Poszukiwania najsilniejszych znanych nam antybiotyków zakończyły się (jak na razie) w najbardziej dziwacznym i niespodziewanym miejscu, ponieważ w… mózgach… karaluchów. Jednak ludzie nauki nie są tym faktem specjalnie zdziwieni, dlaczego? Te budzące grozę robale żyją bowiem w najbardziej ohydnych miejscach świata, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że wykształciły one niebywałą odporność.

 

 

 

Teksty tygodnia

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie