Problemy z bramkami na wszystkich lotniskach w UK i w porcie w Dover

Home Office potwierdziło, że pracuje nad rozwiązaniem problemów technicznych z bramkami elektronicznymi na wszystkich lotniskach w Wielkiej Brytanii. Spowodowało to poważne opóźnienia dla osób odlatujących i przylatujących do kraju teraz, w czasie długiego weekendu. Gigantyczne kolejki pojawiły się także w porcie w Dover.

Podróżni w Wielkiej Brytanii muszą się liczyć z chaosem na lotniskach i w portach w czasie długiego weekendu. Home Office potwierdziło, że bramki elektroniczne zawodzą na wszystkich lotniskach w kraju, a także w porcie w Dover.

- Advertisement -

Bramki na lotniskach przestały działać

Brytyjski rząd pracuje obecnie nad rozwiązaniem problemu technicznego, który sprawił, że elektroniczne bramki na lotniskach w całym kraju przestały działać w piątek wieczorem. Problemy techniczne doprowadziły do godzinnego oczekiwania podróżnych na lotniskach – zarówno tych czekających na wylot z UK, jak i przylatujących na Wyspy. Sytuację pogarsza dodatkowo fakt, że jesteśmy w trakcie długiego weekendu.

Kolejki w porcie w Dover

Problemy techniczne są również przyczyną kolejek w porcie w Dover – pojawiły się już duże korki na drogach prowadzących do nadmorskiego miasta Kent. Przy kontroli granicznej czas oczekiwania na wejście na promy wypływające z ruchliwego portu i zmierzające do Francji wynosi około 90 minut i rośnie.

Jeden kierowca zgłosił, że utknął w korku na 90 minut na odcinku ostatniej mili do portu w Dover. A miasto po raz kolejny jest zakorkowane, ponieważ kierowcy zmierzający do portu próbują dostać się w ten sposób do doków.

Jeden pas został zamknięty na autostradzie A20 w kierunku wybrzeża od Roundhill Tunnel (Hawkinge / Alkham) do Dover (rondo Western Heights). Pozostały ruch powinien odbywać się prawym pasem.

Z informacji zamieszczonej przez port w Dover wynika, że opóźnienia wzrastają już do 120 minut.

Drogi w Folkestone i dolnej części Hawkinge są również zakorkowane.

Jedna z firm transportowych ostrzega, że podróż na niektórych odcinkach autostrady M25 może trwać nawet trzy razy dłużej niż normalnie. Duże opóźnienia spodziewane są również na autostradzie M5 w Somerset oraz M6 w Cheshire i Greater Manchester.

Według szacunków RAC kierowcy w całej Wielkiej Brytanii odbędą łącznie aż 19,2 miliona podróży samochodem w celach rekreacyjnych między piątkiem a poniedziałkiem, przy czym najgorętszy jak dotąd dzień w roku prognozowany jest na niedzielę.

RAC powiedział, że spodziewa się najbardziej ruchliwego weekendu od czasu pandemii.

– Wyjazd wcześnie rano lub opóźnianie podróży do wieczora to najlepszy sposób na uniknięcie pewnych opóźnień – powiedział rzecznik Rod Dennis.

Pasażerom promów płynących przez Dover zaleca się zarezerwowanie dwóch godzin na przejście kontroli granicznej i odprawę. Firma promowa DFDS napisała na Twitterze: „Prosimy przygotować napoje i skorzystać z udogodnień przed przybyciem do portu”.

Kolejki na lotniskach będą się powiększać w całym kraju

Podróżni publikują na portalach społecznościowych zdjęcia długich kolejek na lotniskach w całym kraju,  gdyż wszyscy pasażerowie przylatujący do UK są zmuszani teraz do korzystania ze stanowisk paszportowych obsługiwanych przez ludzi, a nie automatycznych bramek wyposażonych w elektroniczne skanery paszportowe.

Lucy Morton z Immigration Services Union ostrzegła, że ​​kolejki będą rosły „bardzo, bardzo szybko”.

– Skończy się na tym, że wszyscy pasażerowie będą przechodzić przez fizycznie obsadzone stanowiska kontrolujące – powiedziała BBC Radio 4.

Jeden z podróżnych na Heathrow napisał na Twitterze, że czekał w kolejce przez cztery godziny.  Inna osoba również na Heathrow napisała: „Właśnie wylądowałem i zobaczyłem scenę całkowitego chaosu. 2-godzinne kolejki tylko po to, by dostać się do prawdziwej kolejki. Bramki zepsute”.

Na granicy Wielkiej Brytanii jest ponad 270 bramek elektronicznych (eGates). Mogą z nich korzystać obywatele Wielkiej Brytanii i UE w wieku powyżej 12 lat, a także osoby z kilku innych krajów, w tym z Australii, Kanady, USA, Japonii i Nowej Zelandii.

Reakcja Home Office

Home Office, które jest odpowiedzialne za kontrolę graniczną, poinformowało, że pracuje nad rozwiązaniem problemu:

– Zdajemy sobie sprawę z ogólnokrajowego problemu z systemem granicznym, który ma wpływ na osoby przybywające do Wielkiej Brytanii. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu i współpracujemy z operatorami portów i liniami lotniczymi, aby zminimalizować zakłócenia dla podróżnych.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Pogoda w Bank Holiday zapowiada się wyśmienicie. W których regionach UK będzie najcieplej?

Duży spadek rachunków za energię i to już niebawem

Miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii przepłacają za abonament komórkowy. Tracą nawet £530 mln rocznie

Teksty tygodnia

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie