Jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z ośrodka Met Office Hadley Centre w ciągu trwającego stulecia klimat w UK tak radykalnie się zmieni, że szanse na ekstremalnie wysokie temperatury sięgające 40 stopni znacznie wzrosną.
Jak oficjalnie potwierdzono przez Met Office środa, 24 czerwca, okazała się najgorętszym dniem w roku. Rekordową temperaturę odnotowano w Heathrow, w zachodnim Londynie. Prognozowano, że w tym rejonie termometry mogą pokazać do 33 stopni i doprawdy niewiele się pomylono. Według pomiarów Met Office w ciągu dnia temperatura osiągnęła 32,6 ° C (90,6 ° F). To jednak nie wszystko – czerwiec 2020 roku był wyjątkowo upalnym miesiącem w skali UK. Według badań brytyjskich uczonych tak ekstremalne, jak na wyspiarskie warunki, temperatury w przeciągu najbliższych dekad mogą stać się o wiele bardziej powszechne…
Ekstremalne temepratury w UK coraz bardziej prawodpodobne
Uczeni z Met Office Hadley Centre doszli do konkluzji, że szanse na ekstremalnie wysokie temperatury w niektórych częściach Wielkiej Brytanii mogą "znacznie wzrosnąć" w kolejnych dekadach XXI wieku. Obecnie szanse na wystąpienie temperatur dochodzących do 40 stopni Celsjusza są "bardzo niskie", ale do 2100 roku rokrocznie dni, w których słupek rtęci wzbije się tak wysoko może być od trzech do czterech.
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications" wykazały, że pod koniec wieku szanse na ekstremalnie wysokie temperatury w Wielkiej Brytanii mogą znacznie wzrosnąć.
New research published today shows the chances of 40°C days in the UK are increasing rapidly due to #GlobalWarming
With high greenhouse gas emissions 40°C could be recorded as frequently as every 3-4 years by 2100
Read more in our news release here: https://t.co/JeLXlw6V5h pic.twitter.com/RXaT1gseZK
— Met Office (@metoffice) June 30, 2020
Drastyczny wpływ człowieka na klimat
Współautor badań i szef Narodowego Centrum Informacji Klimatycznej Met Office (Met Office National Climate Information Centre) doktor Mark McCarthy mówi iż konieczne są "pilne działania" mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Tylko w taki sposób można powstrzymać występowanie ekstremalnie wysokich temperatur w Wielkiej Brytanii w przyszłości.
"Prawdopodobieństwo przekroczenia 40 ° C w dowolnym miejscu w Wielkiej Brytanii w danym roku również gwałtownie rośnie i bez ograniczenia emisji gazów cieplarnianych takie ekstremalne zjawiska mogą mieć miejsce co kilka lat w najbliższej przyszłości" – podsumowywał McCarthy.
"Zmiany klimatu już wpłynęły na prawdopodobieństwo występowania ekstremalnych temperatur w Wielkiej Brytanii" – komentował główny autor badania, dr Nikolaos Christidis. "Szanse na dni z temperaturą sięgającą 40 ° C w Wielkiej Brytanii mogą być nawet 10 razy wyższe w obecnym, zmienionym przez człowieka klimacie, niż w naturalnym klimacie".