piątek, 20 września, 2024

Płatny urlop rodzicielski w UK – co zmienia się od marca 2024?

Rodzice niemowlaków mieszkający w Wielkiej Brytanii skorzystają z poważnych zmian w przepisach dotyczących płatnego urlopu rodzicielskiego. Co zmieni się w ramach Statutory Paternity Leave? Wyjaśniamy!

Brytyjski rząd zapowiedział wprowadzenie zmian w ustawowym urlopie ojcowskim w lipcu ubiegłego roku. Z opieki nad dzieckiem zgodnie z nowymi zasadami będzie można skorzystać już od 6 kwietnia 2024 roku. W swoich założeniach mają one zapewnić rodzicom noworodków i adoptowanych dzieci większą elastyczność.

Jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”, w ramach obecnych przepisów ojcowie mogą skorzystać z maksymalnie dwóch tygodni płatnego urlopu, jeśli przepracowali u swojego pracodawcy określony okres czasu i zarabiają powyżej określonego progu. Urlop ten należy wykorzystać w ciągu pierwszych ośmiu tygodni – czyli 56 dni – po dacie urodzenia lub adopcji. Ojcowie muszą także poinformować pracodawcę na 15 tygodni przed tygodniem, w którym ma nastąpić poród lub tygodniem, w którym nastąpi adopcja.

Co zmienia się w urlopie rodzicielskim w UK?

Co się zatem zmieni? Od 8 marca młodzi ojcowie będą mogli podzielić swój urlop na dwa tygodniowe bloki w dowolnym momencie pierwszego roku po urodzeniu lub adopcji dziecka. Do 28 dni lub czterech tygodni skrócony zostanie także okres wypowiedzenia za każdy okres urlopu.

Chociaż nowe zasady zostaną wprowadzone w przyszłym miesiącu, będą miały zastosowanie dla rodziców dzieci urodzonych lub adoptowanych 6 kwietnia 2024, lub później. Podlegają one przepisom wprowadzonym w ramach Paternity Leave (Amendment) Regulations 2024 przez Department for Business and Trade

Czym jest Statutory Paternity Leave?

Ustawowy urlop ojcowski to czas, który możesz wykorzystać, aby spędzić go z nowo narodzonym lub nowo adoptowanym dzieckiem. W Wielkiej Brytanii urlop taki jest płatny w ramach Statutory Paternity Pay.

Ile wynosi Statutory Paternity Pay?

Ustawowa tygodniowa stawka zasiłku ojcowskiego wynosi 172,48 GBP lub 90% twoich średnich tygodniowych zarobków. Jest ustalana na podstawie tego, która z tych stawek jest niższa. Pieniądze w ramach Statutory Paternity Pay otrzymujesz w taki sam sposób, jak swoje regularne wynagrodzenie, co miesiąc lub co tydzień. Podatek i ubezpieczenie społeczne są również potrącane w normalny sposób.

Po więcej informacji w związku z urlopem rodzicielskim odsyłamy na oficjalne strony Statutory Paternity Pay and Leave: employer guide, gdzie dokładnie wyjaśniono co trzeba zrobić, aby starać się o takie wsparcie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?