Płatny urlop rodzicielski w UK – co zmienia się od marca 2024?

Rodzice niemowlaków mieszkający w Wielkiej Brytanii skorzystają z poważnych zmian w przepisach dotyczących płatnego urlopu rodzicielskiego. Co zmieni się w ramach Statutory Paternity Leave? Wyjaśniamy!

Brytyjski rząd zapowiedział wprowadzenie zmian w ustawowym urlopie ojcowskim w lipcu ubiegłego roku. Z opieki nad dzieckiem zgodnie z nowymi zasadami będzie można skorzystać już od 6 kwietnia 2024 roku. W swoich założeniach mają one zapewnić rodzicom noworodków i adoptowanych dzieci większą elastyczność.

Jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”, w ramach obecnych przepisów ojcowie mogą skorzystać z maksymalnie dwóch tygodni płatnego urlopu, jeśli przepracowali u swojego pracodawcy określony okres czasu i zarabiają powyżej określonego progu. Urlop ten należy wykorzystać w ciągu pierwszych ośmiu tygodni – czyli 56 dni – po dacie urodzenia lub adopcji. Ojcowie muszą także poinformować pracodawcę na 15 tygodni przed tygodniem, w którym ma nastąpić poród lub tygodniem, w którym nastąpi adopcja.

Co zmienia się w urlopie rodzicielskim w UK?

Co się zatem zmieni? Od 8 marca młodzi ojcowie będą mogli podzielić swój urlop na dwa tygodniowe bloki w dowolnym momencie pierwszego roku po urodzeniu lub adopcji dziecka. Do 28 dni lub czterech tygodni skrócony zostanie także okres wypowiedzenia za każdy okres urlopu.

Chociaż nowe zasady zostaną wprowadzone w przyszłym miesiącu, będą miały zastosowanie dla rodziców dzieci urodzonych lub adoptowanych 6 kwietnia 2024, lub później. Podlegają one przepisom wprowadzonym w ramach Paternity Leave (Amendment) Regulations 2024 przez Department for Business and Trade

Czym jest Statutory Paternity Leave?

Ustawowy urlop ojcowski to czas, który możesz wykorzystać, aby spędzić go z nowo narodzonym lub nowo adoptowanym dzieckiem. W Wielkiej Brytanii urlop taki jest płatny w ramach Statutory Paternity Pay.

Ile wynosi Statutory Paternity Pay?

Ustawowa tygodniowa stawka zasiłku ojcowskiego wynosi 172,48 GBP lub 90% twoich średnich tygodniowych zarobków. Jest ustalana na podstawie tego, która z tych stawek jest niższa. Pieniądze w ramach Statutory Paternity Pay otrzymujesz w taki sam sposób, jak swoje regularne wynagrodzenie, co miesiąc lub co tydzień. Podatek i ubezpieczenie społeczne są również potrącane w normalny sposób.

Po więcej informacji w związku z urlopem rodzicielskim odsyłamy na oficjalne strony Statutory Paternity Pay and Leave: employer guide, gdzie dokładnie wyjaśniono co trzeba zrobić, aby starać się o takie wsparcie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Exeter pamięta o 307 Dywizjonie

W dniach 15–17 listopada w Exeter Guildhall odbyła się wystawa i uroczystości upamiętniające 307. Dywizjon Myśliwski Nocny "Lwowskie Puchacze".

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Problem z wizami dla imigrantów po 31 grudnia 2024

Elektroniczne wizy dla imigrantów mogą stać się poważnym problemem po 31 grudnia 2024 roku. Szczególnie w przypadku podróży międzynarodowych.

Podwyżka rachunków za energię w styczniu. Ile wyniesie?

W styczniu czeka nas (kolejna kwartalna) podwyżka rachunków za energię średnio o 21 funtów rocznie. Ofgem wydał decyzję w tej sprawie.

Zegarek z Titanica sprzedany za rekordową kwotę

Za rekordową kwotę sprzedano złoty zegarek kieszonkowy podarowany brytyjskiemu kapitanowi statku, który uratował 700 pasażerów Titanica.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...

Chorobowe i urlop wypoczynkowy w Holandii

Pracując w Holandii podlegasz takim samym prawom jak Holendrzy. Jednak zasady przyznawania urlopu czy zwolnień lekarskich różnią się od tych w Polsce. Sprawdź szczegóły.