piątek, 20 września, 2024

Policja powinna konfiskować kierowcom telefony?

Czy policja powinna konfiskować telefony kierowcom złapanym na ich niezgodnym z prawem używaniu podczas jazdy? Najnowsze badanie pokazuje, że konfiskaty, a nawet obowiązku zapłaty za odzyskanie telefonu życzyłaby sobie jedna trzecia Wyspiarzy.

Kierowcy nagminnie używają telefonów komórkowych za kółkiem

Dane Home Office dotyczące przestrzegania prawa w zakresie nieużywania telefonu komórkowego podczas jazdy w UK nie napawają optymizmem. Okazuje się, że w samym 2022 r. aż 37 900 w Anglii albo otrzymało z tego powodu mandat (fixed penalty notice, FPN), albo zostało wysłanych na kurs doszkalający albo wreszcie musiało się za takie przewinienie stawić w sądzie. A przecież liczba ta dotyczy wyłącznie tych kierowców, którzy z telefonem w ręce, podczas jazdy, dali się policjantom z drogówki złapać na gorącym uczynku.

Od 2017 r. za jazdę z telefonem komórkowym w ręku grozi mandat w wysokości 200 funtów i sześć punktów karnych (wcześniej było to 100 funtów i trzy punkty karne). Ale jak widać nawet taki, stosunkowo wysoki mandat, nie bardzo odstrasza kierowców, którzy wciąż nagminnie sięgają po telefon prowadząc samochód. I może właśnie dlatego aż jedna trzecia osób zmotoryzowanych w UK opowiada się za ostrzejszym traktowaniem tych, którzy przepisów nie stosują.

Kierowcy w UK są zaostrzeniem karania… kierowców

Co nadzwyczaj ciekawe, badania pokazują, że aż jedna trzecia kierowców w UK opowiada się za zaostrzeniem kar dla osób kierujących z telefonem w ręku. Ankieta przeprowadzona wśród 2437 kierowców przez organizację charytatywną zajmującą się bezpieczeństwem drogowym IAM RoadSmart pokazała, że 34 proc. popiera pomysł w zakresie konfiskowania kierowcom telefonów komórkowych. Chodzi oczywiście o krótki okres. Ale też o to, by kierowcy, którzy złamią prawo, musieli za odzyskanie telefonu zapłacić (ten pomysł popiera 27 proc. badanych). Obowiązek „wykupienia” telefonu od służb miałby być dodatkową opłatą ponad przewidziane już prawem 200 funtów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?