piątek, 20 września, 2024

Życie po powrocie z UK do PL z perspektywy kobiety w średnim wieku

Jak wygląda życie po powrocie z UK do Polski z perspektywy kobiety w średnim wieku? Z jakimi trudnościami musi się zmagać? Jakie są jej szanse na rynku pracy? Opowieść o własnych doświadczeniach naszej rodaczki, którymi podzieliła się w mediach społecznościowych, nie napawa optymizmem…

„Piszę tego posta, żeby uświadomić ludziom, że w Polsce jest z pracą ciężko i nie jest tak różowo jak niektórzy piszą” – jak zaznacza bohaterka tego artykułu. Polka, która wróciła z UK do ojczyzny, podzieliła się swoją historią na łamach grupy na FB „Wielkie i małe powroty z UK i innych zakątków do PL:)”. Nasza rodaczka, która po opuszczeniu Wielkiej Brytanii zamieszkała w Wielkopolsce, w dużym mieście, zwraca uwagę na kilka aspektów.

„Nie ma pracy w Polsce”

Nasza rodaczka wróciła do Polski w sierpniu 2023 roku, a w styczniu 2024 roku podzieliła się swoją historią. Swoją gorzką refleksję po kilkumiesięcznym okresie życia nad Wisłą rozpoczyna od swoich zmagań z poszukiwaniem zatrudnienia. „Nie ma pracy w Polsce” – pisze bez ogródek. Szczególnie dla kobiet…

„Kobietom trudno jest znaleźć pracę, bo jak młoda to w ciążę zajdzie, a jak po 30 i bez dzieci to pewnie zaraz będzie się spieszyła” – pisze. „Trzy stanowiska, na które aplikowałam, na asystentkę zarządu, zostały obsadzone przez mężczyzn. […] Ja zaczynam pracę od lutego, ale szukam dalej, a tą traktuję jako przejściową. Jest to praca, gdzie w grafiku wpisuje się godzinę rozpoczęcia zmiany, a wychodzi się, jak menadżer pozwoli” – jak wyjaśnia.

Dodajmy, że w UK Polka pracowała, jako menadżerka i jej umiejętności i doświadczenie też (paradoksalnie!) mogą być problemem. Szukając zatrudnienia w obsłudze klienta, „na słuchawce” usłyszała, że… ma za wysokie kwalifikacje.

„Kultura” pracy w polskich firmach

Pragnąca zachować anonimowość kobieta zwraca również uwagę na inną kwestię. Nadal, szeroko pojęta kultura pracy w naszej ojczyźnie odstaje od standardów przyjętych na równie szeroko pojętych zachodzie. „Miałam rozmowy, gdzie pracodawca zadawał niestosowne pytania, typu czemu wróciłam do Polski, czy mam zamiar wracać do UK, ile zarabiałam w UK i po co wróciłam pracować za te marne grosze (które w tej firmie proponował)” – zwraca uwagę Polkę.

Polacy komentujący jej wpis zwracali uwagę, że „ten post to cała prawda o Polando”, że przez ostatnie 20 lat „nic lub niewiele się zmieniło” w naszym kraju. Wielu innych osób dziękowało za ten post i w pełni zgadzali się z tym, co napisała bohaterka tego artykułu,

A jakie jest WASZE zdanie na ten temat? Zapraszamy do komentowania i wyrażania własnych opinii!

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?